Regisztráció Elfelejtett jelszó

25 bázisponttal csökkent az alapkamat

Re: nincs cím

#545852 Ibiza Előzmény: #545845

"A Magyar Nemzeti Bank feladatának ellátása érdekében független szervezetként működik. A függetlenség ugyanakkor nem jelent teljes önállóságot, hiszen egy az adófizetők pénzéből gazdálkodó közintézmény esetében elkerülhetetlen és elképzelhetetlen, hogy ne számoljon el vagyonának felhasználásáról. Ezért a jegybank elnöke beszámolási kötelezettséggel tartozik az Országgyűlésnek."

"elkerülhetetlen és elképzelhetetlen, hogy ne számoljon el vagyonának felhasználásáról. "

szép szavak..

Re: nincs cím

#545850 prospero Előzmény: #545832

"2. hogy lehet ezt elérni? Az inflációs jelentés készítői kiszámolják - és meglehetősen jó modelljeik vannak erre - hogy ehhez nagyjából milyen erős vagy gyenge forintra van szükség.

3. innentől fogva úgy kell mozgatni a kamatszintet, hogy a forint oda menjen, ahol az inflációs cél el lesz érve."

Ezek szerint a modellek csak elméletben működnek, mert már pár hónapja tartásra voksolnak az MNB-ben - tehát egyértelmű, hogy az árfolyamcél teljesült, mégsem ment az a fránya infláció 3%-ra. Vajon hogyan történhetett ez? Csak úgy, hogy az MNB valódi célja "a tett" azaz 5,8%-os infláció, szemben a szövegelt 3%-kal.

Járai felelősségében azért nem értek Veled egyet, mert a magas jegybanki kamat ellensúlyozására kitalálták a támogatott forinthiteleket - ezért a forinthitelezés működött a magas jegybanki kamat ellenére. A kitalált rendszert pedig egyértelműen az billentette meg, amikor kivették a támogatott forinthiteleket a képből - ez pedig kormányzati döntés volt, nem MNB döntés. Ráadásul ha megnézed bármelyik év államháztartási hiányát 2002-2006 között, amikor jegybankelnök volt, folyamatosan azt láthatod, hogy az állam - a hiány és az adósság felpörgetésével folyamatosan nyomta kifelé a pénzt, inflációt gerjesztve.

Államháztartási hiányok:

2002: 9%

2003: 7,3%

2004: 6,5%

2005: 7,9%

2006: 9,4%

Inflációs adatok:

2002: 5,2%

2003: 4,7%

2004: 6,8%

2005: 3,5%

2006: 4,0%

Tehát ha valamikor volt értelme a magas kamatoknak az infláció féken tartására, akkor az éppen ez az időszak volt. Ráadásul a magas ÁHT miatt egyszer-kétszer be is támadták a forintot, ami miatt pánikszerűen kellett emelni a kamatot 12-13%-ra.

Jelenleg fegyelmezett áht gazdálkodás folyik, strukturális hiányok a 600-700 milliárd körül vannak, ami GDP 2,5-3% körüli értékek, tehát az állam részéről nem jelentkezik inflációs nyomás. A világpiaci árak részéről viszont jelentkezik, de azt viszont a magas importhányad miatt nem állítjuk meg a határon a magas kamatokkal.

Ráadásul a devizahitelezés 2007 márciusáig a töredéke volt a 2007-2008-as felfutásban és kezelhető mértékű volt. A devizahitelezés elszabadulásáért Járait hibáztatni nem indokolt.

Re: nincs cím

#545841 banyaiz Előzmény: #545832

Nagyjából egyetértek veled, ezzel meg is válaszoltad amit Prospero nekem mondott.

Annyiban egészítenélek ki, hogy az EU tagságunkkal már nem annyira egyszerű egy jegybanktörvényt variálni. Vannak elfogadott közösségi szabályozások ezeket kell tartania. ECB engedélyével esetleg lehet finomítani rajta.

Nem ok nélkül van ez így kitalálva, hogy inflációs cél első prioritás, stabilitás, kiszámíthatóság érdekében.

FED ezekkel az állampapír vásárlásokkal megpróbálkozott növekedés érdekében, de milyen körülmények között? Infláció kicsi, és egy Usa gazdaságban.

Most egy magyar gazdaságban , hogyan lehetne ilyen eszközt bevetni, még a kamatunkat sem bírjuk értelmes szintre csökkenteni, nem QE-k. Nincs is értelme összehasonlítani vsz.

Nem tudunk oda eljutni, hogy a kamatunkat levigyük alacsony szintre. De ez nem mnb hibája.

Re: nincs cím

#545832 xmann Előzmény: #545824

Tisztázzuk, mivel úgy látom nagy a nemértés az mnb körül:

1. a jegybanktörvény szerint a jegybank fő feladata az alacsony inflációs elérése. Tényszerűen ez a kormánnyal egyeztetve azt jelenti, hogy 3%-os inflációs célja van az mnb-nek.

2. hogy lehet ezt elérni? Az inflációs jelentés készítői kiszámolják - és meglehetősen jó modelljeik vannak erre - hogy ehhez nagyjából milyen erős vagy gyenge forintra van szükség.

3. innentől fogva úgy kell mozgatni a kamatszintet, hogy a forint oda menjen, ahol az inflációs cél el lesz érve.

A jegybank törvényileg ezt teszi, ezt tette korábban is. Nem véletlen hogy Járai emelte pár hét alatt 6ról 12%ra a kamatszintet amikor a forint nagyon begyebgül 2003 második felében

Meg van arra a lehetőség,. hogy olyan jegybanktörvényt írjunk, amiben a jegybanknak más feladatoka, vagy több feladatot adunk. Példa erre mondjuk a Fed, amelynek kettős célja van. LÉNYEG: a jegybank célját nem a jegybank, hanem a kormányzat határozza meg. Pont úhy, mintha a kegybank egy minisztérium lenne, és megmondanánk nekik: fiúk, legyen az infláció 3%, ezt próbáljuk elérni.

Ennyit tesz a jegybank.

---

a másik kérdés: devizaeladósodás. Ki a hibás? Mindenki aki engedte, és ebben benn van a kormánytól a pszáfon át a jegybankig mindenki. Szerintem egyet kiemelni lehet, de nevetséges. különösen Simort, aki legalább annyira hibás, mint Járai, aki 2001 tavaszán abbahagyta a csúszó leértékelést, magas kamatokkal felértékelte a forintot, és magas kamataival lehetetlenné tette a forintban való eladósodást, tehát felépítette azt a rezsimet, amely a devizaeladósodáshoz vezetett. nem kétséges, hogy nem ismerte fel, hogy mihez vezet amit tesz, dehát utólag mindenki okosabb mint előre

A másik főbűnös pedig egyértelműen az a szoci kormányzat, amelyik az egész eladósodási folyamatot meggenerálta saját hülyesége révén.

ha már személyi felelősöket keresünk akkor egyértelműen megyó és járai

Re: nincs cím

#545824 prospero Előzmény: #545759

AT belinkelte a jegybanktörvényt, az alapján nekem úgy tűnik, hogy a jegybanknak nemcsak kamatemelésre illetve csökkentésre van lehetősége és nem csak az árstabilitás biztosítása a feladata. Mellesleg hivatkozhatok Zsidayra is, aki éppen a napokban írta le, hogy az MNB kamatpolitikája sokkal inkább tükröz egy árfolyamcélt, mint az infláció elleni harcot, tehát ha a Te értelmezésedet vesszük alapul - nevezetesen, hogy az MNB-nek a kamatemeléssel kell harcolnia az infláció elszabadulása ellen - akkor azt a feladatát éppen nem látja el, csak jól fésült szavakban és stílusban. Helyette viszont követ egy árfolyamcélt, ami viszont egyáltalán nem feladata.

Aminek egyetlen haszna van, a devizahitelesek talpon maradnak - ami szerintem jó, de akkor kéretik nem siránkozni az alacsony növekedésen, a magas infláción, az alacsony hitelezési aktivitáson, meg a magyar gazdaság versenyképtelenségén. Van azért haszna is a magas kamatnak. De hogy az inflációt nem tartja féken, az biztos.

Re: nincs cím

#545759 banyaiz Előzmény: #545729

Első körben ha megvizsgálod mi a dolga egy jegybankelnöknek az segíteni fog a megértésben, utána , hogy erre milyen eszközei vannak az is lendít a dolgokon, aztán, hogy mire is kell figyeljen mikor megszólal és így tovább lépésről lépésre előre a lenini úton.

Re: nincs cím

#545729 Előzmény: #545644

Valóban azt eléggé aggasztónak tartom , ha magasan képzett retorikai színvonalon szólal meg egy jegybankelnök ahogy simor szokott, függetlenül a tetteitől. Következőkben tudnám összefoglalni ezzel a problémámat: Kifogástalan stílus, gondosan szerkesztett szavak, simulékonysággal párosulva, logikailag megvezetett bullshitekkel, ténybeli elhallgatásokkal és ferdítésekkel, kevéssé értelmezhető egymásnak ellentmondó üzenetekkel, egyenlő országellenes hangulat keltés. Ez így ennél a posztnál alacsonyabb rangban is elég gáz vsz. És akkor ehhez jönnek az országellenes tettei.

Re: ds

#545702 Ibiza Előzmény: #545685

amúgy tetszik.. a nagy megmondók..(itt a fórumon is) röfögték a házifeladatot..orbánék tönkreteszik országot a forintot..unortodox.meg forradalmárok IMF nélkül nincs élet le kell szpni őket és pucsítani..majd felvenni a béklyót ..... 350-400Ft-os eur árfolyamról ábrándoztak..sőt csődről..hiszen mindegy mi van csak orbánnak rossz legyen..

most lapítanak mint sz@r.. a pofátlanabb még most is röfög.. 275-280-as eurnál..gyökerek.

pedig offsimor mindent megtett ellene.. miközben a válságbn mindenhol leviszik a jegybanki kamatot..ösztönzik a beruházásokat (usa,ír stb) nálunk a betéteket preferálták.

Re: ds

#545686 Dr. ursi Előzmény: #545684

legerősebb czk, aztán rub, aztán try, aztán huf, aztán leggyengébb a pln

ha összehasonlítjuk a magyar kamatvágás napjától

érdemes nagyobb időtávokon is megnézegetni ezeket :o)

Re: ds

#545685 prospero Előzmény: #545677

Szeretem, amikor a külföldi hangulatromlást figyelmen kívül hagyják, ha nincs kamatcsökkentés akkor is gyengül a forint, mert paráznak a spanyolok miatt, meg Super Mario és Angela miatt.

A piac ezt a kamatcsökkentést már régen beárazta, az állampapírpiaci aukciókon ez látszott.

Egyébként pedig 2012.08.30:

http://www.portfolio.hu/deviza_kotveny/akk/ritkan_latott_veteli_ero_a_12_honapos_dkj-aukcion.172076.html

"A keddi jegybanki kamatcsökkentés és annak üzenete meghozta az erős vételi érdeklődést a ma megtartott 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukcióra (D130724), hiszen az Államadósság Kezelő Központ által 45 milliárd forintos kerettel meghirdetett aukcióra összesen 149,8 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett. Ezt, illetve a mérséklődő hozamelvárásokat látva az adósságkezelő 60 milliárd forintra emelte az elfogadott ajánlatok mennyiségét.

A 3,3-szeres, utoljára éppen egy évvel ezelőtt látott erős aukciós lefedettség mellett az elfogadott ajánlatok hozama 6,71% és 6,82% között szóródott, amelyek mellett az átlaghozam 6,79%-os lett. Ez báz 1 bázisponttal magasabb a tegnapi másodpiaci 12 hónapos referenciahozamnál, de 15 bázisponttal elmarad a két héttel ezelőtti hasonló futamidejű kibocsátás átlaghozamától.

Nemcsak a 12 hónapos DKJ aukcióján, hanem a 3,5 éves hátralévő futamidejű változó kamatozású államkötvény aukcióján is intenzív vételi érdeklődés mutatkozott. Ennél a papírnál az 5 milliárd forintos keretre 12,8 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, amelyet látva 6 milliárd forintra emelte az adósságkezelő az elfogadott ajánlatok volumenét. "

ds

#545677 Waszeitung

Azért sokat mondó hogy 0,25 % kamatvágásra is közel 10 ft ot gyengült a nemzeti kincsünk /nem viktor király/

Re: nincs cím

#545670 Dr. ursi Előzmény: #545511

JéPém :o) azóta, hogy utoljára láttuk egymást fölöttem is szálltak az évek :o) szóval ne reménykedj, hogy csak a jegybankelnökség miatt :o))) arcom beesett, szemeim karikásak, odavan már régi szépségem :o)

Re: nincs cím

#545644 banyaiz Előzmény: #545564

Valóban azt eléggé aggasztónak tartom , ha ilyen színvonalon szólal meg egy gazdasági miniszter ahogy Tolcsy szokott, függetlenül a tetteitől. Következőkben tudnám összefoglalni ezzel a problémámat: Nagy pátosz, nagy szavak, agresszivitással párosulva, logikai ellentmondásokkal, ténybeli tévedésekkel , kevéssé értelmezhető egymásnak ellentmondó üzenetekkel, egyenlő bizonytalanság keltés. Ez így ennél a posztnál alacsonyabb rangban is elég gáz vsz.

Re: nincs cím

#545639 banyaiz Előzmény: #545561

Volt még egy szempont mikor ezeket a hiteleket elkezdték a bankok forgalmazni az volt a hivatalos álláspont, hogy néhány év és euro be lesz vezetve nálunk.

Az mnb nem tudott ennek keresztbefeküdni. Aki itt keresztbe feküdhetett volna az a kormány. Lehetett volna hozni egy olyan politikai döntést ami lekorlátozza ezt, csak akkor cserébe biztosítani kellett volna Ft alapon olcsó forrást. Mert különben szintén gáz a történet.

Ft alapon olcsó forrást biztosítani az 2 féleképpen lehet. Vagy nagy kamattámogatás rá, vagy alacsony Ft kamatok. Alacsony Ft kamat ezerötszáztizenöt feltétele van , hogy oda eljusson a magyar gazdaság. Kamattámogatás pedig pénzbe kerül nyilván ez is egy politikai döntés kérdése.

Re: nincs cím

#545634 banyaiz Előzmény: #545546

Nem tudok már újat mondani a témában. :) Mondom még egyszer mit tehetett volna Simor mint a jegybank elnöke? Gyengíthette volna a Ft-ot kamatcsökkentésekkel ezzel a fő feladata ellen cselekszik, és ráadásul mellékesen azokkal is kiszúrt volna akik már igénybe vettek addigra devizahitelt.

2007-ben ezt a folyamatot már csak egy dolog állíthatta volna meg vsz a teljes betiltása a devizahitelnek, vagy olyan módon való állami korlátozása az igénybevételnek ami szinte mindenkit kizár belőle. Ennek is lettek volna gazdasági hatásai természetesen ezeket is végiggondolod nagy vonalakban, plusz a 2007-es hangulatot a világban.