Regisztráció Elfelejtett jelszó

Gondolkodási struktúrák (gyűjtőtopik)

Túl elfoglaltak vagyunk ahhoz, hogy jó döntéseket hozzunk

#839100 Koffein Előzmény: #839089

én speciel mondtam volna, hogy dobjunk, egy kísérletet megér :) de ez szerintem jellemtől is függ, aki spekulál, az könnyebben megy bele egy ilyen kísérletbe, mint olyan, aki a párnacihába tartja a pénzt és ódzkodik minden féle pénzügyi kockázattól :)

Túl elfoglaltak vagyunk ahhoz, hogy jó döntéseket hozzunk

#839089 TrendMan Előzmény: #838975

Jó gondolatok!

Különösen az átkeretezés - mint 'eszköz' - tetszik, de nem is olyan egyszerű használni a mindennapokban.

Az elsűllyedt költségek akadályoznak ilyenkor a tiszta gondolkodásban.

A cikk második felében van néhány kultúridegen gondolat:

- Szerintem pl. a jelzálog és a hiteltörlesztés errefelé nem olyan természetes dolog, hogy olyan értelemben lehessen ünnepelni vagy játszani vele, mint ő javasolja. (pl. Mi a helyzet akkor, ha valaki felvesz egy nagyobb hitelt, verejtékes munkával épp visszatörleszti a nagy részét .és ekkor a kormány bejelenti, hogy mások szinte ingyen kaphatnak hasonló összeget?)

- Azt is kétlem, hogy nálunk sokan annyira pozitívan gondolkodnak a barátoktól történő pénz kölcsönről, mint ő említi (Ez sokszor még családi kapcsolatokat is képes 'szétfeszíteni'.)

A cikk végén javasolt játék szerintem nem Samuelsontól ered, hanem Kahnemann-tól, aki 2011-ben (többek között ezért -->Utility Theory) szintén közgazdaságtani Nóbel-díjat kapott.

https://www.uzh.ch/cmsssl/suz/dam/jcr:00000000-64a0-5b1c-0000-00003b7ec704/10.05-kahneman-tversky-79.pdf

De tényleg!

Te hogyan döntenél, ha pénzfeldobással nyerhetnél 100 egységet vagy veszíthetnél 50 egységet?

Befolyásol a döntésben az, hogy hány dobásról van szó?

-- gondolatkísérlet egy aktuális problémához -->

#833606 TrendMan

Mi lenne, ha nem az aktuális problémát próbálnánk megoldani, hanem előbb tapasztalatot gyűjtenénk egy modellen?

https://www.portfolio.hu/gazdasag/fenntarthatovila..

Tegyük fel, hogy forró nyári reggel van és mindenki megpróbál lejutni a Balatonhoz Budapestről!

Az nyer, aki legelőször lent van Zamárdiban, de mindezt a lehető legkisebb üzemanyagfogyasztással teszi!

1) Milyen stratégiák vannak?

2) Melyik csoportszinten a lehető legjobb megoldás?

3) Hogyan változtatja a viselkedésmódokat az érvényben lévő társadalmi atmoszféra? Kapitalizmus? Kommunizmus?

4) Milyennek kell lennie a díjazásnak, hogy a célok a lehető legmagasabb szinten valósuljanak meg?

Van még kérdés???

-- a nagy kerek erdőben --

#833170 TrendMan

Mindeközben a 2. kerületi Naaagy kerek erdőben:

(telefonnal a kézben)

-------------------------------------------------------------

Rendőrök mentették ki a budai hegyekben eltévedt fiatalokat

Mint írták, a fiatalok telefonja a kiút után való kutatás közben szinte teljesen lemerült, szó szerint az utolsó hívással kértek segítséget a budapesti rendőröktől.

A bejelentő elmondta a Budapesti Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központ munkatársának, hogy mi történt, és hogy azért kérnek segítséget, mert már nagyon fáznak, mivel

ÓRÁK ÓTA A HIDEG TÉLI ÉJSZAKÁBAN KERESIK AZ ERDŐBŐL KIVEZETŐ UTAT.

Az ügyeletes tiszt rögtön értesítette a hegyvidéki rendőröket, akik a bejelentéstől számított egy órán belül megtalálták az eltévedt fiatalokat.

A járőrök a szolgálati járművel elvitték a gyáli fiatalokat a saját autójukhoz, amivel a kirándulás helyszínére érkeztek.

re

#825607 Spade Előzmény: #825369

Hát, igazad van nem Platon filozófiáját elemeztük vele, de annál bonyolultabb volt a diskurzus mint h szopjon le, kb olyasmi volt a kommunkikáció mint amit 99%-ban teszel ha külfoöldre mész bármily okból...

re

#825369 TrendMan Előzmény: #825218

Gondolom nem egy összetett diskurzust fordított le, hanem valamilyen praktikus célú kommunikációt?

-- mindeközben in France --

#825368 TrendMan Előzmény: #825218

Franciaország felvette a harcot az okostelefonok ellen: kitiltotta az iskolákból

A francia parlament alsóháza, a nemzetgyűlés hétfőn megszavazta a törvényjavaslatot, amely megtiltja a mobiltelefonok használatát a közoktatási intézményekben szeptembertől.


A javaslatot végső olvasatban 62 képviselő támogatta, egy szavazott ellene. A jobbközép és baloldali ellenzéki képviselők tartózkodtak, mivel állításuk szerint az érintett jogszabály semmin sem változtat.

A tiltás a tabletekre és az okosórákra is vonatkozik, viszont az oktatási intézményekre bízza, hogy milyen esetekben tesz kivételt eljárási szabályzatában a törvényt illetően. Ennek értelmében a törvény nem rendelkezik a kiszabandó büntetésekről és nem tér ki a tiltás alkalmazásának részleteire.

A mobiltelefonra és elektromos eszközökre vonatkozó tiltás hatálya alól kivételt képeznek a fogyatékossággal élők.

A tervezet szövege szerint a mobiltelefon használataszámos olyan zavart okoz, amely nem egyeztethető össze az iskolai környezet javításával

, korlátozása pedig lehetővé teszi a koncentrációnak és a társas érintkezéseknek kedvező környezet biztosítását.



Az elektronikus kommunikációt és postát szabályozó francia hatóság egyik felmérése szerint a 12 és 17 év közötti gyerekek 93 százaléka rendelkezett mobiltelefonnal 2016-ban. Ez az arány 2005-ben 72 százalék volt.

-------------

Hozzáteszem, hogy szerintem ez egy nagyon bölcs intézkedés!

re

#825218 Spade

Csak gondoltam megosztom, varga mihály aszondta h vagy a világ tanul meg magyarul vagy lesz fordítógép, de ez lehetetlen ezért mi tanuljunk meg angolul. Hát nagyobbat nem is tévedjhetett volna, ma találkoztam dél koreaiakkal magyarul beszéltem, a telefonjukba és nekik simán lefordította koreaira és leírta és ők is visszafelé nekem, sztem minimum google fordito szinten. És ez nem index v blikk vagy faszom cikk volt hanem működött. Innen már csak egy ugrás a fülbe rakott ide oda tolmácsgép
A jövő tényleg itt kopogtat a zajtón

Értékrendek, fake news, ne azt figyeld mit mondok, hanem ...

#824848 TrendMan

Érdemes meghallgatni 32:00 és 41:00 között, ami a Trump-Putyin tárgyalás kapcsán elhangzik.

https://millasreggeli.hu/podcast/jubileum-vilagpol...

Mindenkinek ismerős a történet, amikor a béka alatt fokozatosan forralják a vizet, ő meg nem veszi észre mi is történik.

Lehet, hogy most velünk is ez történik, épp most tolódnak el az értékrendek egy eddig elképzelhetetlen irányba?

Mire észbe kapunk, a világ már nem ugyanaz lesz?