Úgy látom, hogy Magyarország nem dobogós helyezett a külföldi forráskivonásban, bár a sötét oldali média a hitelezés csökkenését, a csökkenő forrásokat, igyekszik a banki különadóknak beállítani, másról van itt szó:
"2008 óta a legnagyobb mértékben, 799 milliárd dollárral csökkent a globális bankok által kihelyezett külföldi hitelállománya 2011 utolsó negyedévében. A legnagyobb visszaesést az eurózóna bankjai mutatták - derül ki a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) hétfőn közzétett adataiból.
A BIS-nek jelentést tevő bankok külföldi hitelállománya 799 milliárd dollárral, vagyis 2,5%-kal csökkent egyetlen negyedév, 2011 utolsó három hónapja során. A visszaesés ekkor volt a legnagyobb 2008 negyedik negyedéve óta. A legnagyobb visszaesést az eurózóna bankjai mutatták, ők ugyanis 584 milliárd dollárral csökkentették külföldi hitelállományukat. Ennek fő oka az Európai Bankhatóság (EBA) által idén felállított szigorú tőkekövetelménynek való megfelelés lehet.
A visszaesésben jelentős szerepet játszott a bankközi hitelezés csökkenése, az eurózóna adósságválsága ugyanis komolyan hatott a bankközi finanszírozásra - állapítja meg a BIS negyedéves jelentése. A bankközi hitelezés 637 milliárd dollárral csökkent 2011 utolsó negyedévében. Az adatokból az is kiderült: nem csak az európai bankok csökkentették kitettségüket, de más bankok Európa felé fennálló követelése is csökkent az adósságválság fertőzési hatásaitól való félelem miatt - ennek mértéke 364 milliárd dollár volt.
Nem meglepő módon az Olaszország és Spanyolország felé fennálló finanszírozás volumene csökkent a legnagyobb mértékben Európában, mégpedig 10, illetve 9 százalékkal, ami 57, illetve 46 milliárd dolláros esést jelent. A legnagyobb abszolút mértékű visszaesés azonban 104 milliárd dollárral a német bankok felé fennálló követelésekben következett be (szintén 9 százalék körüli visszaesés), de a francia bankok felé fennálló kitettség is 55 milliárd dollárral, vagyis közel 4%-kal csökkent.
A Görögország felé fennálló banki követelések értéke 96,3 milliárd dollárra csökkent, ami kevesebb, mint fele a két évvel korábbi 217,2 milliárd dollárnak. A görög adatok is december végiek, így egyelőre nem mutatják a márciusi kötvénycsere utáni állapotot.
A BIS megjegyzi, hogy bár az Európai Központi Bank decemberi és februári hároméves finanszírozási programja (LTRO) közel 1000 milliárd eurónyi forrással támogatta meg az európai bankokat, az ezzel kapcsolatos optimizmus elpárolgott, és az euró jövőjével kapcsolatos félelmek kerültek előtérbe."