Regisztráció Elfelejtett jelszó

Pénzről vagyonról értelmesen

örökösödési adó (elkerülés)

#1499759 Koffein Előzmény: #1499755

Nézd meg a vezető nyugati világot, mit érez az, aki kifizette a diákhitelét, és mit érez az, akinek elengedték, és mit érez az, akinek nem fogják elengedni, de arra számít, hogy elengedik? Mit érez az, aki a kvóta miatt már nem fér be az egyetemi keretbe? amúgy pontjai, tudása megvan, mert egy gyengébb kisebbségit kell betolni a helyére... mit érez kishazánkba az a munkavállaló, aki bruttóba ugyanakkora fizetést kap, de mégis kevesebb fizetést vihet haza nettóba, mint egy pályakezdő a 25év alattiak szja kedvezmény miatt?

Nem kampányolni akarok a mellett, hogy mindenki kapjon x összeget, mert ha szavazásra kerülne, tuti ellene szavaznék... szerintem egy dolgot megoldana egy időre, kikerülne a képletből az, hogy x-nek több esélye volt, mint y-nak, mert jobb családba született. kap x összeget, amiből lakásra letudna tenni önerőt, tanulni tudna tovább belőle, befektetni, vagy eltőzsdézni, saját vállalkozást indíthatna stb... aki nem tud bánni a pénzzel, amúgy is elverné pár hét, vagy hónap alatt és ugyanott állna, mint mielőtt megkapta a zsét.. de ő döntött, hogy mire használja fel.. a lottó is ilyesmi, nyakába hull egy akkora összeg, amit nem tud, nincs felkészülve, hogy miként menedzselje s pár év után megy vissza a régi munkahelyére..

Amúgy ez se itt lesz bevezetve, max kanadába, usába, na meg azt se mostanság, oszt láthatjuk a kísérlet eredményét.. :)

örökösödési adó (elkerülés)

#1499756 Spade Előzmény: #1499748

Ez nem rossz névsor, de azért ha a lényget akarjuk megragadni abból kell kiindulni h melyik volt az a 7 bank aki a fedet alakította és azok mögött ki áll.

örökösödési adó (elkerülés)

#1499755 TrendMan Előzmény: #1499737

A társadalom feladata nem lehet az egyenlőtlenségek kitermelésének elősegítése.

Az egy dolog, hogy az ember sok mindent kibír, de ez nem szolgálhat alapul arra, hogy egyes társadalmi rétegeket behozhatatlan hátrányba hozzunk másokkal szemben.

Miben különbözne ez attól, mint ha egyesekre sárga csillagot rakunk, mások meg beköltözhetnek ezek otthonaiba?

Mellesleg azok a 20 évesek, akik jelentős összeget kapnak az államtól alanyi jogon (mert csak), miért jelennének meg a munkaerejükkel a munkaerőpiacon?

Egyébként nevezett döntés hogyan állná ki az alkotmányosság próbáját? Hogyan állna ki egy morális tesztet?

örökösödési adó (elkerülés)

#1499748 Koffein Előzmény: #1499739

ők a malterosok? :))

1. The Astor Bloodline
2. The Bundy Bloodline
3. The Collins Bloodline
4. The DuPont Bloodline
5. The Freeman Bloodline
6. The Kennedy Bloodline
7. The Li Bloodline
8. The Onassis Bloodline
9. The Rockefeller Bloodline
10. The Russel Bloodline
11. The Van Duyn Bloodline
12. The Merovingian Bloodline
13. The Rothschild Bloodline



Kép

Jah, az elektronikai esz…

#1499744 KawaBazsy Előzmény: #1499735

Jah, az elektronikai eszközök brutál drágák voltak. Én 90-ben netto 10 ezret kerestem gimnazistaként, a húsipari vállalatnál dolgoztam hűtősként nyáron. Állandó délutánosként, mert úgy 30%-al több volt a bér. :-)

örökösödési adó (elkerülés)

#1499739 Spade

Én se támogatom h bárki kapjon bármit is a semmiért. Ez a legnagyobb lélekrombolás meg kell nézni a lottó ötös nyerteseket a végén szinte mindenki hatalmas buktába kerül anyagilag vagy emberileg. De nehogy azt higyjétek már h az örökösödési adót szívjóságból az igazság utáni vágy miatt vezetnék be hahaha. Egy lófaszt kell a pénz és pont. Persze be lehet dobni faszságokat h lehessen rajta moralizálni. Ami meg Turingot illeti, a vagyonnal mindig azt kell csináni amit a malterosok tesznek nem ilyen hülyeséget h elrejtik az erdőben mert amikor elővenné nem tünne fel senkinek ??? elég nehéz az estüstöt cipelni az első átváltásnál vagy feljelentenék vagy megölnék mint a Seuso kincseknél....ebből is látszik h Turing csak okosnak látszik de nem az, mert nem tudta a lényeget megragadni. A malterosok tutira nem fognak rábaszni az örökösödési illetékre az fix mert a malterosok látják a lényeget és a világ 99.999999 %-t simán át tudják baszni. .Aki meg azt gondolja h nincsenek is, az meg megszívta.És ennyi

örökösödési adó (elkerülés)

#1499737 matgab Előzmény: #1499712

Nem értelek.

Valaki felvetette, hogy kapjon minden 20 éves 100e EUR-t életkezdési támogatásnak, amit aztán úgy használ fel, ahogy akar. Vehet lakást vagy elihatja.

Erre te írod, hogy és akkor aki épp 21 vagy 22 , az hogy élne utána egész életében?

Én erre azt mondom, hogy úgy élne, ahogy eddig és kicsit még jobban sajnálná, hogy nem fiatalabb. A történelem tele van ilyen eseményekkel, hogy egy bizonyos ideig/időtől valakik jól jártak , a többiek meg kiszorultak az éppen támogatottak közül.

Ez benne van nálunk is, ha belegondolsz. A mostani nyugdíjasok kapnak nyugdíjat, a korábbi nyugdíjasok meg már 50-55 évesen nyugdíjba mehettek. Mi meg majd legalább 70-72 éves korunkig dolgozhatunk és utána sem biztos, hogy kapunk nyugdíjat. És hogy fogsz élni, ha már rájössz, hogy nem jut (elég) nyugdíj? Fejbe lövi magát az ember? Nem , ezzel együtt fog élni.


Alapból amúgy semmi olyat nem támogatok, hogy mindenki kapjon alanyi jogon bármit, se 100e EUR-t se semmit. Ha megtesz valaki valamit és az olyan ami a társadalom hosszútávú érdekével egyezik, akkor kapjon az illető támogatást azoktól, akik nem hajlandóak azt megtenni ugyanezen cél érdekében. Én ezzel egyet értek. De alanyi jogon ne kapjon senki semmit.

örökösödési adó (elkerülés)

#1499732 TrendMan Előzmény: #1499727

Ez amiket idefröcsögtél pont az érzelmi felelősségvállalás hiánya kategóriába tartoznak, amiket a másik topikban tárgyaltunk Csernus Imre nyomán.

Nagyon ügyesen szemlélteted, hogy sok mindenben igaza van azzal kapcsolatban, hogy milyen nyomorult az átlag magyar gondolkodása.

örökösödési adó (elkerülés)

#1499731 TrendMan Előzmény: #1499727

Ha engem kérdezel, akkor szarul.

A társadalom jelentős része ki van zárva az új lakás vásárlásból, de még a nagyobb ingatlan megvásárlásának lehetőségéből is.

Hja kérem, a Gulágon is éltek valahogy.

Te olyan súlyosnak érzed a saját gondjaidat, hogy simán napirendre térsz más emberek problémái felett.

örökösödési adó (elkerülés)

#1499730 TrendMan Előzmény: #1499728

Ja és az alkohol tilalom idején meg az emberek elfeledkeztek a piáról.

Ja, nem.

örökösödési adó (elkerülés)

#1499728 matgab Előzmény: #1499699

Mi lesz 2090-ben ? Nem lesz cigi. Mert 4 darab 90 évesnek nem fognak dohánygyárak UK-be exportálni.

Még 10 évig fennmarad a rendszer olyan módon, hogy az idősebbek vesznek fiatalabbaknak, de előbb utóbb, ahogy drágul a cigi, meg egyre nehezebb hozzájutni, egyre kevésbé fognak rászokni a fiatalok és nem lesz probléma.

A cigi amúgy szinte károsabb , mint bizonyos drogok, hiszen szétfüstölik a nem dohányzók levegőjét. Akkor ha egy drogos nem agresszív a környezetével, nem lop és bűnözik a drog kedvéért, csak magát amortizálja le, az kevésbé káros (nyilván társadalmilag káros, hiszen dolgozhatna is, gyereke is kevesebb eséllyel lesz (normális) és több egészségügyi ellátást fog igénybe venni, mint egy nem drogos.)

örökösödési adó (elkerülés)

#1499727 matgab Előzmény: #1499712

Miért a mai felnőttek, akik nem kaptak babaváró hitelt, vagy szocpolt, vagy gyerekek után járó adókedvezményt, vagy a 25 év alattiak nullás adókedvezményét azok hogyan élik le az életüket?

Én amikor elkezdtem dolgozni 40% körül volt az SZJA emlékeim szerint és volt vagy 30% TB járulék. Ma meg 15%+18,5%.

Ezt az emberek tudomásul veszik, hogy van aki épp még megkap dolgokat, a másik meg már nem.


örökösödési adó (elkerülés)

#1499714 Koffein Előzmény: #1499712

Valahol el kell kezdeni. :) Szerintem az egységes jó oktatás lenne a kulcs, pc nélkül.

örökösödési adó (elkerülés)

#1499712 TrendMan Előzmény: #1499706

És aki mondjuk 21 vagy 22 akkor, amikor ezt kitalálják és bevezetik?

Az hogy éli majd az életét?

örökösödési adó (elkerülés)

#1499706 Koffein Előzmény: #1499699

Annyi van, hogy mondjuk kap minden fiatal 100e eurót 20éves korában, akkor megvan az esélye a jobb életre. Lesz aki elveri, elbulizza, elutazza, lesz aki tanulásra fordítja, lesz aki vállalkozásba, lesz aki betolja bankszámlájára és hozzá se nyúl, lesz aki befekteti, lesz aki a szülei hitelét fizeti ki, lesz akit a szülei húznak le, de az esély megvan adva, hogy szintet lépjen...

örökösödési adó (elkerülés)

#1499699 TrendMan Előzmény: #1499696

Ez az elgondolás szerintem több sebből vérzik.

Társadalmi problémákat nem lehet pusztán pénzügyi eszközökkel megoldani. Az elmélet is hibás és a gyakorlatba se lehetne megfelelően átültetni.

A frissiben elfogadott brit dohányzás ellenes törvényt juttatja eszembe, ahol a 2009 jan.1 után születettek nem vehetnek már dohánytermékeket. A ma 15 éves nem vehet, jövőre az akkor 16 éves már nem vehet etc.

Mi lesz 2090-ben? Akkor még lesz 4 nyolcvan fölötti ember, aki abból csinál majd nyugdíj kiegészítést, hogy széles a hazában egyedül ők vehetnek dohányterméket?

Hja! Ez a ma politikusát nem is érdekli. A lényeg, hogy ő ma úgy tud tenni, mintha szerzett volna egy jó pontot.

örökösödési adó (elkerülés)

#1499696 Koffein Előzmény: #1499692

"120 000 eurós ?egyetemes örökséget? javasolt minden 25 éves számára"

Anno valami ilyesmi elgondolása volt Ibizának is, lehet olvasta Pikettyt? :)

Itt nem az a probléma, hogy valaki 100millióval születik, a másik meg nullával, hanem az, hogy az oktatást szétverték a nyugati világban. Tisztelet a kivétel. Körülnézünk a nyugat világba, a középosztályt fejik és hülyítik mint állat, ami szűkül, kell új forrás a napi hülyeségekre..

örökösödési adó (elkerülés)

#1499692 TrendMan

Fájdalmas új adót vetnének ki a ketyegő biológiai bomba miatt, csak a mód a kérdés

Ahogy a fejlett gazdaságokban a baby boomer generáció elkezdi a jóval kisebb létszámú fiatalabb generációra hagyni a vagyonát, egyre nagyobb vita folyik arról, hogy a jelenleginél komolyabb örökösödési adókat kellene kivetni. Mivel a becslések szerint 2045-ig csak az Egyesült Államokban 90 000 milliárd dollárnyi vagyont fognak átruházni, egyesek szerint a kormányoknak ezt a tételt a közszükségletek, például az egészségügy, az oktatás és az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozására kellene fordítaniuk.

A jelenlegi rendszer kritikusai azzal érvelnek, hogy az illetékmentes öröklés lehetővé teszi az egyenlőtlenségek generációnkénti újratermelődését: vagyis, aki gazdag családba születik, az sokkal jobb helyzetből indul, míg a szegényebbnek nehezebb felkapaszkodniuk.

Lucas Chancel, a World Inequality Lab társigazgatója szerint az örökösödési adó fontos ennek megelőzése és a közjavakra szánt pénzek előteremtése szempontjából. A Financial Timesnak adott interjújában Chancel érvelése prózai egyszerűségű:

Mi indokolja, hogy az egyik ember 100 millió euróval születik, mert örökölt, a másik pedig 0 euróval?

Az örökösödési adó azonban politikailag kényes téma, és az 1970-es évek óta visszaszorulóban van. Az ilyen adókat kivető országokban 2019-ben átlagosan az összes adóbevételnek mindössze 0,5%-át tették ki, szemben az 1965-ös 1,1%-kal. Sok választópolgár határozottan úgy érzi, hogy a gyermekeikre hagyott örökség nem tartozik a kormányra, azután egyszer már adózott, tehát teljesen jogtalan azt újra megterhelni.

Az Ipsos MORI által nemrégiben végzett felmérés szerint a válaszadók 43%-a "igazságtalannak" tartotta az örökösödési adót, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyságban a hagyatékok kevesebb mint 5%-át terheli ez az adó.

Egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a magasabb örökösödési adó önmagában nem fogja javítani az államháztartási egyensúlyt, és nem fogja kezelni az egyenlőtlenségeket. Aswath Damodaran, a New York-i Egyetem pénzügyprofesszora szerint az örökösödési adó

nem oldja meg az alapvető problémákat: a hanyatló gazdaságot és az elöregedő népességet.

Hozzáteszi, hogy ez a kényszerített vagyonértékesítéshez vezethet, csökkentheti a megtakarítási hajlandóságot, a befektetéseket és a kockázatvállalást.

Mások szerint alapvetőbb reformokra van szükség. Thomas Piketty, a Capital in the 21st Century (A tőke a 21. században, megjelent: Kossuth Kiadó, 2015) című könyv szerzője 120 000 eurós ?egyetemes örökséget? javasolt minden 25 éves számára, amelyet progresszív vagyon- és örökösödési adók kombinációjából finanszíroznának. Vagyis az is kapna egy ekkora összeget, akinek a felmenői semmit vagy messze nem ekkora összeget hagynának rá.

Nevezhetjük akár feltétel nélküli alapörökségnek is.

Az ötletet mások is támogatják, mégha Pikettynél visszafogottabb rendszert alkalmaznának: Lord David Willetts, brit konzervatív képviselő azt javasolta, hogy minden 30 éves britnek 10 000 font ?állampolgári öröksége? adjanak, hogy segítsenek nekik elérni azt, amit a szüleik jóval könnyebb volt, például saját ingatlant vásárolni.

A francia meló

A vagyonadóreformok adófizetői magatartásra gyakorolt hatásáról szóló legújabb kutatások értékes betekintést nyújtanak a vitába. Gabriel Zuckman, a Paris School of Economics professzora átfogó tanulmányt készített a franciaországi rendszer megváltoztatásának hatásairól. A tanulmány két jelentős reformra összpontosít: az egyszerűsítési küszöb 2013-ban 3 millió euróról 2,57 millió euróra történő csökkentésére, valamint a mentességi küszöb 2011-ben 1,3 millió euróra történő emelésére.

Franciaország 1989 és 2017 között progresszív vagyonadót vetett ki, az úgynevezett "impôt sur la fortune" (ISF) terhet. Ezt az adót azokra a francia adóügyi illetőségű személyekre vetették ki, akiknek nettó adóköteles vagyona meghaladta a mentességi küszöböt, amely idővel változott, de mindig a háztartások vagyoneloszlásának 97. percentilisénél (vagyis a legfelső 3 százalékánál) magasabb volt. Az adó alapja a nettó vagyon volt, amelyet úgy határoztak meg, hogy a pénzügyi és nem pénzügyi eszközökból kivonták az adósságokat.

Az adóalapot több jelentős mentesség csökkentette, beleértve a tulajdonos-vezetők üzleti vagyonát, a háztartás elsődleges lakóhelye értékének 30%-át és a műtárgyakat. Az ISF progresszív adózási rendszerrel rendelkezett, a marginális adókulcsok 0,5% és 1,5% között mozogtak. 2011-ig a teljes adómentesség 800 ezer euróig volt érvényes, majd később ezt 1,3 millió euróra emelték. Míg 2013-tól az alacsonyabb adókulcsot csak 2,57 millió euróig lehetett igénybe venni a korábbi 300 ezres szintről.

A tanulmány így bevezetés hatásait vizsgálva jutott arra, hogy az adófizetők nem manipulálják jelentősen a bejelentett adóköteles vagyonukat annak érdekében, hogy az adókulcsok alatt maradjanak. Ugyanakkor egyértelmű bizonyíték van arra, hogy az adómentességi küszöbértéknél csoportosulás figyelhető meg, mivel sok adófizető megpróbál a küszöbérték alatt maradni, hogy elkerülje a vagyonadó-bevallás benyújtását.

Ez a megállapítás arra utal, hogy az információközlés diszkontinuitása döntő szerepet játszik a vagyonadóztatásra adott viselkedési válaszokban. Tehát azáltal, hogy január 1-i állapotot figyelnek a hatóságok a meghatározáskor, sokan a benyújtás előtt gyorsan ?elrejtik a vagyonukat?.

Ami az egyszerűsítési küszöböt illeti, a kutatás azt mutatja, hogy a limit bevezetése után az adófizetők túl nagy tömegben vannak a küszöb körül, ami azt jelzi, hogy a tehetős adófizetők gyorsan értesülnek a vagyonadó kialakításának változásairól és gyorsan alkalmazkodnak azokhoz. Ezt igazolja az is, hogy a meghatározott vagyoni sávban nem volt csoportosulás a statisztikákban az új érték meghatározásakor, hanem a régi felsőbb küszöbértéknél volt tömörülés a bevallások alapján.

Vagyis egyszerűen a leggazdagabbak pont úgy szervezték át a családtagok, alapítványok és egyéb struktúrák között a vagyonukat, hogy az új adózási küszöb alól is mentesüljenek.

Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a bejelentési követelmények a vagyonadóztatásra adott viselkedési válaszok egyik fő mozgatórugója. Főként, hogy a nemzeti megtakarítási állományoknál, valamint a vagyonosabb rétegek fogyasztási adatait megvizsgálva nem látszik az, hogy az érintettek elköltötték volna a vagyonukat, vagy drasztikusan estek volna a lakossági tartalékok.

Az adatszolgáltatási követelmények változásaira adott azonnali és éles reakciók inkább az adóelkerülés és a téves adatszolgáltatás növekedését mutatja, mint a megtakarításokban vagy beruházásokban bekövetkezett valós változásokra.

Ez alapján Zuckman azt a következtetést vonja le, hogy az az érvelés nem áll meg, hogy a lakosság megtakarítási hajlandósága megváltozna, ha az örökösödési adókat kivetnék.

Adót a gazdagokra ? de ne az örökösökre

Mivel a politikai döntéshozóknak sürgős kérdésekkel kell szembenézniük a vagyonátruházás kimenetelének befolyásolásával kapcsolatban, válaszaik hosszú évekre meghatározhatják az adópolitikát. Míg egyesek szerint az örökösödési adó fontos eszköz az egyenlőtlenségek kezelésében és a bevételek növelésében, mások óva intenek attól, hogy túlságosan nagy mértékben támaszkodjanak rá, mint a szélesebb körű gazdasági problémák megoldására. Ahogy a vita folytatódik, a vagyonadóreformok adófizetői magatartásra gyakorolt hatását vizsgáló kutatás fontos szempont lesz a hatékony és igazságos adópolitikák kialakítására törekvő politikai döntéshozók számára.

Főként azért is, mert az Európai Unió már tervezi, hogy megadóztatja a leggazdagabbakat.

A Paris School of Economics adóügyi kutatóhálózata, az EU Tax Observatory egy javaslatot is kidolgozott már az Európai Bizottságnak, arra a következtetésre jutva, hogy a nemzetközi adórendszereket a legnagyobb multinacionális cégeket sújtó globális minimumadó mintájára kellene átalakítani. A cél az lenne, hogy a gazdagokat, különösen a világ leggazdagabb 2750 milliárd dollárját jobban megadóztassák.

A javaslatot Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász is támogatja, aki a jelentés előszavában rámutatott, hogy a kormányoknak sürgősen foglalkozniuk kell a milliárdosok adóelkerülésével, mivel ez káros hatással van a társadalmi összetartásra és a demokratikus struktúrákra.

Az érvelése szerint az alacsonyabb jövedelmű csoportok aránytalanul nagyobb adóterhet viselnek, mint a szupergazdagok.

Ráadásul, míg a legvagyonosabbak ki tudják vinni vagyonukat más országokba, vagy kihasználhatják az adórendszer kiskapuit a minimális adófizetéshez, az alsóbb jövedelműek nem rendelkeznek ilyen lehetőségekkel. Például a kiskeresetűek nem fognak vagyonkezelő alapítványokat létrehozni, hogy megússzák a közterhek megfizetését.

A javaslat lényege az lenne, hogy a világ milliárdosainak összesített vagyonára 2%-os adót vetnének ki. Az EU Tax Observatory számításai szerint ez

akár évi 250 milliárd dollár plusz bevételt is jelenthetne a világ kormányainak.

A jelentés egyik érdekes megállapítása az, hogy jelenleg milyen alacsony adókulcsok terhelik a milliárdosokat, különösen, ha a jövedelmi csoportokra bontva vizsgáljuk. Például Franciaországban az alsó harmadba tartozó csoportok 45-50 százalékos adót fizetnek a vagyonuk növekedése után, míg a milliárdosoknak csak 30 százaléknyi adóterhet kell viselniük az adókedvezmények és alapítványi vagyonkezelői struktúrák miatt. Az Egyesült Államokban ez az arány már csak 25 százalék.

Viszont kifejezetten a vagyonkezelő cégekben parkoltatott, nem újra befektetett vagyonelemeket adóztatnának meg, nem az örökösöket. Így szerintük a növekedés is ösztönözhető lenne, miközben elkerülhető lenne a kétszeri adóztatás, amely az örökösödési illetékek esetében súlyos teher.