Mivel ma kérdezték tőlem, hogy mit jelent az FT nap ezért megosztom veletek az ismert információmat! Imádok gépelni a gépen Ctrl+C ; Ctrl+V -billentyűkombinációkkal egy pillanat alatt kifejthetem mély gondolataimat :) Csak, hogy az oldal szellemi értékét emeljem! nyali-nyali-nyali ....

Forrás: www.vakmajom.hu

Follow through nap

Sokszor előkerül ez a fontos fogalom, szóval gondoltam, hogy röviden leírom, hogy mit is lehet tudni róla.

Ha a piac tartósabban esik, akár azért, mert korrigál középtávú emelkedő trendben, akár azért, mert középtávú eső trendben van, keressük, hogy mikor érhet véget az esés, és mikor jöhet újra tartós emelkedés - ennek azonosításában segíthet a follow through nap.

A follow through nap, röviden FT nap, egy olyan kereskedési nap, ami eső piacon lezárhatja az indexek esését és tartós (minimum pár hetes, de jellemzően több hónapos) emelkedés lehetőségét vetíti előre.

Hogy is nézhet ki? Vesszük az utolsó indexmélypont napját, és az attól számított negyedik-tizedik nap között bármikor jöhet FT nap, ha a forgalom nagyobb, mint az előző napi és átlagos fölött van, illetve nagy, legalább 1-2% indexemelkedés társul hozzá (minél nagyobb, annál jobb, lehet 3-4% is). Egy ilyen nap megerősítheti az alatta lévő mélypontot, és tartósabb, akár több hónapos emelkedés lehetőségét rejti magában, mert azt mutatja, hogy az intézmény elkezdett szakajtóval venni, és ha vesz, azt nem egy-két napra teszi.

Mit lehet tudni még?

- A mélypont napja utáni két nap (második/harmadik nap) azért nem számít, mert egy kétnapos visszapattanás természetes reakciónak számít egy nagy beesés után, és semmit nem változtat a piac irányán, ami le.

- A mélypont után több, mint 10 nappal érkező FT napok hajlamosak a behalásra (gyorsan elesik az a mélypont, amit megerősítettek volna), mert addigra már rendszerint nincs elég félelem a piacban, és az intézmény, ha komolyan akar venni, nem vár 10 napot, az a tapasztalat, hogy a legjobb FT napok a mélypont után hamar, a negyedik-hatodik nap körül jönnek, amikor még nagy a para és a hitetlenség az emelkedésben.

- A jó FT nap egyik fő jellegzetessége, hogy "nem akarod elhinni", mert addigra már nagyon erős a további eséstől való félelem mindenkiben, és a hírek FT nap környékén rendszerint nagyon rosszak, és rendszerint sokkal alacsonyabb várható indexértékek keringenek a médiában, spekulánsok között. Az a jó FT-nap, amit nem hiszel el, és azt mondod: "FT? Na ne vicceljünk, ezek esni fognak tovább egy ekkora emelkedő nap után, mint a kő, short, majd veszek lejjebb". Megfordítva: egy esés elején, tehát az utolsó középtávú csúcshoz időben még közel, pár héttel utána, amikor még nagy a hit az emelkedésben az első beesés után, és alig várod a FT napot (nyakig longból), mert a megelőző emelkedés emléke még közel van, ritka a jó FT.

- Cinikusan fogalmazva: "ha nyakig vagy longban eső piacon, és még hiszel, akkor nem jöhet jó FT, ha már mindent kidobtál, és várod a további beszakadást, neadjisten be is shortoltál, akkor igen." :-)

- A Jó FT nap után a piac úgy emelkedik, hogy nem tér már vissza a FT nap aljához se, nem engedi magát könnyen megvenni.

- Ez se szentírás önmagában. Ez csak egy lehetőség, amit tartalommal a felfelé vezető, bázisból kitörő részvények nagy tömegei tölhetnek meg, ezek nélkül a FT nap kutyagumit se ér, ez nagyon fontos kitétel. 2000-2002 között is volt számos FT nap, amiből nem tartós emelkedés, hanem csak egy pár hetes, egy-két hónapos bear rally jött - fel az eső 50 meg 200 napos közé valahova. 200 napos mozgóátlag alatt, pláne, ha az is esik (= medvepiac), a FT napok többnyire egy medvepiaci korrekció kezdetetét jelölhetik, amiben a túladottak emelkedhetnek, emelkedő 200 napos fölötti index mellett (=bikapiac) az emelkedő trend folytatódását, amiben az esésben erős papírok járhatnak élen.

- Minden tartósabb emelkedést FT nap előz meg, de nem minden FT napból jön tartós emelkedés.

- Ha az esésben az utolsó mélypont után eltelt 10 nap, és nem jött FT nap, akkor jó esélyű, hogy új mélypontokra fog esi a piac.

- Minden nap, amikor új mélypontot ütött a piac újra kell kezdeni a számolást, onnantól kezdve negyedik nap jöhet a FT.

- FT nap után az orientáció long, csakis long közép és rövidtávra is - amíg nem esik el a FT nap alaj, vagy pedig a sikeres FT napból következő nagy és több hónapos elmelkedés után nem látni 3-4 nagy disztribúciós napot az indexekben

- Ha a FT nap alja elesik, az többnyire jó short lehetőség, mert oltári para jöhet abból, ha eső piacon egy nagy forgalmú emelkedő nap alja elesik (bikapcsapda).

- A FT egy megengedő vételi szignál, utána lehet venni, ha van mit! (Nem mindig van, és ha nincs, akkor büdös a FT - tartalommal csak az egyedi részvények töltik meg.)

- Jó FT nap lefeljebb 1-2 van egy évben, ritka madár

----

Nos, vegyünk egy példát arra, hogy a világos szabályok mentén lefektetett elmélet után a valóság azért nem ilyen egyszerű - 2004-ből. Hajjaj! Elég trükkös volt. (Tudnék olyan példát is sokat mutatni, ahol minden klappolt, de az ilyen hibátlan esetek nem annyira érdekesek, mert nem hordoznak sok tanulságot.)

Az index a januári csúcs után esni kezdett.

1. Az első FT nap április másodikán jött, a márciusi mélypontra kilencedik napon (egy picit azért későn és elég magasan a mélypont fölött, sok emelkedő nap után), pár nap után behalt - ment is új mélypontra a piac. Ebből a FT napból nem jött megtrédelhető emelkedés, talán mert még túl közel volt időben a csúcshoz.

2. A második május 25-én jött, teljesen jókor, hetedik napra, jött is belőle 5 hét, megtrédelhető emelkedés, de aztán júliusban elesett a FT nap alja és megint új mélypontra esett a piac.

3. A harmadik FT nap augusztusban jött - ekkkor már bő fél éve esett a piac, két FT nap is behalt előtte, szóval elég nagy hitetlenség alakult ki mindenféle emelkedéssel szemben. Ez sikeres FT nap volt, mert igen tartós, négy és fél hónapos emelkedés jött belőle, egészen év végéig tartott.

De azért van itt valami bibi, nem, hogy ilyen törpe volt a FT napban a forgalom - és pont ez a legtörpébb forgalmú "jött be", ami szigorúan vééve nem is volt FT? Igen, ez nem volt egy egyértelmű FT nap a forgalom hiánya miatt, és mégis ekkora rally jött jött belőle - szóval akkor az elméletben akkor valami hiba van? Annyiban van, hogy ez csak egy modell, ami hasznos, de nem tökéletes, nem szentírás, és nem 100%-ban modellezi a valóságot, igen ezek szerint nem egyértelmű FT nap után is jöhet tartós emelkedés, ha az egyedi részvények viselkedése később utólag mégis megerősíti a nem tökéletes FT-t, nem a FT nap a lényeg, hanem az egyedi részvények viselkedése. Lehet bármilyen tökéletes FT-nap (ez csak 1 kereskedési nap), ha nincsenek mögötte jól viselkedő egyedi részvények tömegei, semmit nem ér, és fordítva, tök béna FT is oké sok jól viselkedő egyedi részvénnyel. Ha kételkedtünk a FT-ban (=az intézményi vételben) augusztusban, és joggal, azután a szeptemberi, októberi, sőt novemberi folyamatos akkumulációk (és eközben bázisból kitörő részvények) utólag megerősítették. Szerintem amúgy az augusztus 18-i FT hitelességét a gyönge forgalom ellenére nagyban növelte, hogy akkorra már fél éve esett a piac, három eső szakasz volt lefelé, két FT is behalt, s ezért elég nagy hitetlenség volt már a longban (gondoljunk azokra, akik februáról augusztusig vették az "alját"...), a forgalom hiányát pedig kicsit mentette, hogy éppen augusztusi pangás volt, sok intézmény nyaralt. Ráadásul volt egy lefelé hagyott rés, amin azzal a nappal átment az index.

Szóval van gyengéje ennek a FT-dolognak is, nem csodaszer, nem 100%-ban modellezi a valóságot (még szép!), és nincsen kőbe vésve minden apró elemében - de nem tudok jobbat, és az esetek többségében valamennyire használható. Azon kívül önmagában az, hogy FT napig egy eső piacon tilos a napon túli pozíciós long, pusztító veszteségektől kímélhet meg.