http://www.mfor.hu/cikkek/Olcso_penz_vegjateka__repulorol_torzo_az_europai_taj.html
Megmentői csomagok:
Görögország: 110 milliárd euro-s mentőcsomag
Írország: 82 milliárd euro-s mentőcsomag
Portugália: itt sajnos nincs összeg
Spanyol bankok: 100 milliárd eur
Olaszország: EKB korlátlan államkötvény vásárlási ígérete
Ciprus: 16 milliárd EUR??? Gyerekek nagy baj lehet, ha már 16 milliárd eur-t sem tud az EU összeadni....
"2010 januárjában aztán a görög pénzügyminiszter egy Ecofin (az EU tagországok pénzügyminiszterei) ülésen kollégáival közölte, hogy Görögország nem tudja a piacról tovább finanszírozni magát. Beütött az államcsőd.."
"A görögöket végül egy 110 milliárd eurós csomaggal mentették meg, amiből 25 százalékot az IMF is magára vállalt. Ezzel párhuzamosan 2010 májusában felállították az EFSF-t (European Financial Stability Facility), illetve az EFSM-t (European Financial Stabilisation Mechanism). Az EFSF önállóan bocsáthat ki kötvényeket, vagyis a piacról tud forrást bevonni, így a 110 milliárdos görög csomaggal ellentétben közvetlenül nem terheli meg a nemzeti költségvetéseket. Mivel a mögötte álló európai országok közül ekkor még 5 eurózóna országnak is AAA-s (vagyis a legkiválóbb) besorolása volt, így könnyen és olcsón jutott pénzhez. Az európai vezetők pedig hátradőltek, de mint kiderült csak pár hónap nyugalom jutott."
"Hiszen 2010 őszén Írország jelentkezett be mentőcsomagért, ami azért is érdekes, hiszen a kelta tigris kiváló, irigylésre méltó fiskális számokkal rendelkezett. A bankrendszere viszont túl nagyra nőtt, a válság előtti olcsó pénz pedig fújta a lufit, plázák, ingatlanok, lakások épültek mindenfele. Amikor pedig kidurrant a lufi, bedőlt bankrendszert, nullázódott építőipart, és az olcsó pénz végjátékaként számtalan torzót, befejezetlen építkezést hagyott maga mögött. "
"Az írek 82 milliárdot kértek, az EU viszont itt már komolyabb feltételekhez szabta a segítséget....Brüsszel azt kérte Dublintól, hogy a mentőcsomagért cserébe emelje meg a vállalati adókulcsokat. Az írek erre azt mondtak, köszönik, de ebben az esetben nem tartanak igényt a segélyre. Végül kompromisszum született és az adókulcs helyett az adóalap harmonizálását fogadták el. "
"Az írek után tavasszal a portugálok jöttek, majd ismét a görögök kerültek a középpontba. Az IMF, amely az eddigi valamennyi európai uniós mentőcsomagban 25-25 százalékkal részt vett, megijedt, hogy az első görög mentőcsomagban folyósított hitelét nem kapja vissza, mivel a görög adósságpálya fenntarthatatlanná vált. Azt kérte, hogy a többiek engedjék el az adósság egy részét, amit Merkel nem tudott vállalni, hiszen akkor - leginkább a német - adófizetők pénze bukott volna. (Az első csomag jelentős részét az eurózóna tagországainak költségvetései tették össze.) Így újabb csomag, valamint a magánhitelezők adósságelengedése következett."
"Továbbá az EFSF és az EFSM mellé még egy újabb "mentőalap", az állandónak szánt ESM jött létre. A három alap együtt pedig immár összesen 1000 milliárd eurós kerettel rendelkezett."
2012-ben aztán ....... a spanyolok és az olaszok is bajba kerültek. A spanyolok az írekhez hasonlóan a kidurrant ingatlanlufi miatt megroggyant bankrendszerük miatt szenvedtek, így ők azt kérték Merkeléktől, hogy az európai bankok közvetlenül fordulhassanak az európai mentőmechanizmusokhoz. Bár a spanyol bankok 100 milliárd euró értékben mentőcsomagot kapnak, újabb probléma merült fel. Az országok költségvetéseinek ellenőrzésére ugyanis megvan a módszer, a bankok működését viszont nem tudják felügyelni. Így jött az igény az európai bankfelügyeletre, illetve unióra. Ez utóbbi annyival több a bankfelügyeletnél, hogy közvetlen pénzmozgást is magában foglal, hiszen mögötte ott van a bankszanálási, illetve betétbiztosítási alap is. Ez utóbbit a németek nem akarják, így végül is - jelen tudásunk szerint – közös európai bankfelügyelet jön majd létre."
"Az olaszokat pedig az EKB korlátlan állampapír-vásárlási ígérete, valamint a Monti-kormány reformintézkedései mentették meg a csődtől."