Regisztráció Elfelejtett jelszó

Magyarország éllovas az államadósság csökkentésében

Re: nincs cím

#574683 Előzmény: #574660

Aki nem tudja, tanítja. Aki pedig az ilyenek hallgatását javasolja...

Re: nincs cím

#574671 prospero Előzmény: #571836

xmann,

Kicsit nagy az arcod ahhoz képest, hogy ebben a példában tökéletesen le van vezetve, hogy hol tévedsz.

Re: nincs cím

#574660 xmann Előzmény: #571823

ugyanazt írtam mindig

az adósságszámok nyilvánosak, az mnb tartalékok is, erről nem érdemes vitát nyitni. Mondom, tényekről ne vitatkozz. Mars vissza órára! :)

Re: nincs cím

#574657 Kissherceg Előzmény: #574583

Az államháztartás bruttó adóssága a GDP 77,1 százalékának megfelelő összeget tett ki szeptember végén, az adósságot a harmadik negyedévben 149 milliárd forinttal csökkentette a forint erősödése, a nettó adósságfelvétel pedig 180 milliárd forinttal növelte - jelentette az államháztartás előzetes pénzügyi számlái alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn.

Az adósság 0,6 százalékponttal csökkent a harmadik negyedévben a június végi 77,7 százalékról.

Az MNB előzetes pénzügyi számlái szerint az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2012 harmadik negyedévének végén 22 199 milliárd forint volt, 756 milliárddal kevesebb, mint egy évvel azelőtt, a harmadik negyedév alatt alig 31 milliárd forinttal nőtt. Az államháztartás nettó tartozása 16 330 milliárd forintot, a GDP 56,7 százalékát tette ki 2012 harmadik negyedévének végén.

A múlt év végén a névértéken számított bruttó adósság a GDP 80,8 százalékán állt és 2010 közepén tetőzött 85,3 százalékon.

A tranzakciók következtében az adósság az első háromnegyed évben 505 milliárd forinttal emelkedett, míg az elmúlt évben 425 milliárd euró nettó törlesztés valósult meg. Az adatokból az is kiolvasható, hogy ebben az évben jobbára az árfolyamváltozás hatására majdnem ezer milliárd forinttal csökkent az államadósság, míg tavaly egész évben 1339 milliárddal nőtt ugyanezért.

Az államháztartás nettó finanszírozási igénye (hiánya) az előzetes adatok szerint 2012 harmadik negyedévével zárult egy évben a GDP 3,2 százaléka (922 milliárd forint) volt a magán-nyugdíjpénztári kilépések és a végtörlesztés hatásával együtt, amelytől megtisztítva a GDP 3,0 százaléka lett volna. Egyedül a harmadik negyedévben az államháztartás nettó finanszírozási igénye 114 milliárd forintot a negyedéves GDP 1,5 százalékát tette ki.

A háztartások nettó finanszírozási képessége az előzetes adatok szerint 2012 harmadik negyedévével zárult elmúlt egy évben a GDP 5,6 százaléka (1621 milliárd forint) volt. Az idei év harmadik negyedévében a háztartások nettó finanszírozási képessége (337 milliárd forint) a negyedéves GDP 4,5 százalékát tette ki.

Re: nincs cím

#574583 Kissherceg Előzmény: #571899

Az államháztartás bruttó adóssága a GDP 77,1 százalékának megfelelő összeget tett ki szeptember végén, az adósságot a harmadik negyedévben 149 milliárd forinttal csökkentette a forint erősödése, a nettó adósságfelvétel pedig 180 milliárd forinttal növelte - jelentette az államháztartás előzetes pénzügyi számlái alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn.

Az adósság 0,6 százalékponttal csökkent a harmadik negyedévben a június végi 77,7 százalékról.

A múlt év végén 80,8 százalékon állt a ráta és 2010 közepén tetőzött 85,3 százalékon.

Re: nincs cím

#571899 Előzmény: #571836

Ajánlom figyelmedbe az AT.hírek legújabb számát, azaz bejegyzését, amiben ott vala a cik, mely szerint az EU szerint idén és jövőre is csökkeni fog az államadósságunk, egyebekben szinte példátlanul az EU-ban.

A manyup pénzek állampapír bevonása csak egy nagy egyszeri csökkentés volt, de a tendenciában egyebekben semmiféle szerepet nem játszott. Le van írva az EU által. De vannak, akik mindig mindent jobban tudnak, ha az elveikhez akarnak ragaszkodni :)

Re: nincs cím

#571836 prospero Előzmény: #571807

Figyelj. Én arra akartam rámutatni, hogy az árfolyamhatás így ebben a formában ahogy használtuk teljesen torzít, akár EUR-ban, akár HUF-ban számolsz összevontan, egyszerűen azért, mert az adósság egy része devizában egy másik része forintban keletkezett. Az összes adósság forintos összegét nem oszthatod vissza egy tetszőleges időpontban érvényes árfolyammal, mert akkor teljesen más összeget kapsz vissza EUR-ban.

Tegyük fel, hogy egy EUR-os kötelezettséged keletkezik mondjuk 1 milliárd EUR, értékben 250 HUF árfolyamon és van mellette egy 250 milliárdos forintos kötelezettséged is. Azaz 500 milliárddal tartozol, EUR-ban kifejezve 2 milliárd EUR-ral egy adott időpontban.

Telik múlik az idő, az árfolyam felmegy 300 Ft-ra. Az EUR kötelezettséged felértékelődik 300 milliárdra, a forintos kötelezettséged marad 250 milliárd, azaz összesen 550 milliárddal tartozol.

Ha ezt visszaosztod a 300 Ft/HUF árfolyammal, akkor az adódik hogy a tartozásod 1,8 milliárd EUR-ra csökkent az induló 2 milliárd EUR-ról anélkül, hogy törlesztettél volna, a forintos adósságod még ráadásul nőtt is. Azaz az adódik, hogy 50 milliárd forinttal megnőtt az adósságod, miközben EUR-ban kifejezve 200 millió eurral csökkent az adósságod.

Szóval almát almával, körtét körtével, ezért lehet érdemes megnézni az adatokat úgy is, hogy a devizás kötelezettség változását a devizáshoz hasonlítod, a forintost pedig forintoshoz. Akkor lehet, hogy közelebb kerülsz az igazsághoz, és még az is kiderülhet, hogy tényleg igazad van, csak akkor már legalább tényleg tényekre hivatkozhatsz.

Re: nincs cím

#571823 Előzmény: #571802

Szerintem szállj magadba és nézzed vissza, milyen számokat írtál nekem eredetileg, aztán próbálj annyit kinyögni, hogy bocs. És már megint:

"2010 május: 20000 mrd, ma : 20600 mrd"

"Ezek euróban: 62,7 mrd euró, 74 mrd euró; 74 mrd euró."

Szerinted a 2010 májusi adósság akkori erősebb EUR-ral számolva hogyan lesz több, mint a mostani?

"MNB tartalék: 17; 33; 34 mrd euró."

Vagyis nőtt. Ellentétben a korábban általad írottakkal, mely szerint csökkent.

"Tehát a nettó adósság: 45,7 mrd euró; 41 mrd euró; 40 mrd euró."

Így számolnak tehát a liberálkommunisták. Egyebekben pedig MÉG ÍGY IS azt írtad le, hogy a magyar állam adósság dúrván lecsökkent ezen időszak alatt, és ha - helyesen - figyelembevesszük a manyup 1400 milliárdját (~5 milliárd EUR), amit bevontunk kötvénynek, akkor pont az látható, hogy DÚRVÁN CSÖKKENT EZEN KORMÁNY ALATT A NETTÓ ÉS A BRUTTÓ ADÓSSÁG IS a manyup hatását kiszűrve. Ez kissé pont az ellentéte annak, amit korábban állítottál.

Sőt mi több, pont azt mutatja, hogy ez a gazdaságpolitka éppenhogy TÉNYLEG csökkenti az adósságot ÚGY, hogy a manyup pénzhez nincs köze, és ami még fontosabb, a manyup nélkül hozta ezeket a számokat. Magyarán szólva, nemhogy nem lett volna dúrván veszteséges a költségvetés a manyup visszaszerzése nélkül (amit te bizonygattál és én cáfoltam), hanem csak "stagnált volna" és nem csökkent volna devizában kimutatva.

Ami egyébként az általad bemutatott 2008-2010 eladósodási mértékhez képest is önmagában bődületes és elismerésre méltó eredmény lenne.

"Ezek olyan dolgok amin nem lehet vitatkozzni, mert tények. AT is inkább ne ROTFL legyen, hanem cáfolja a számokat - nyilván ez persze lehetetlen"

Nyilván, hiszen pont az ellenkezőjét írtad annak, mint amit korábban, én pedig csak egyetérteni tudok azzal, hogy valóban így van, ahogy MOST írod, azaz úgy, hogy a manyup pénzek nélkül devizában stagnált volna az adósság, manyup pénzekkel pedig csökkent a tényleges nettó adósság, AZAZ MEG VAN A PÉNZ, oda lett téve, ahová mondták, és mellesleg csökkent az adósság, aminek semmi köze nincs a manyup pénzekhez.

Ja igen, jut eszembe, és közben vettünk egy kis MOL-t is.

Tényleg drámai ahhoz képest, amikor két év alatt 4200 milliárddal dobták meg a hiányt, hogy tönkretegyék a GDP ARÁNYOS(!) hiánycélt és meg lehessen szopatni a következő költségvetést.

Van még kérdés, vagy elismered, hogy benézted, amikor először írtál 45-34-re csökkenést és ebből totálisan téves következtetéseket vontál le? Tudod ahogy én szoktam olyankor, amikor benézem a BAMOSZ oldalán a számokat...

SZERK: AZ árfolyam manipulálása egyebekben éppen a liberálkommunisták trükje volt, akik úgy akarták forintban csökkenteni az adósságot, hogy devizára váltották azt, majd eszméletlen jegybanki alapkamattal eszelősen erős árfolyamra vitték a forintot, hogy az adósság "kedvezőbbnek nézzen ki".

Ha átszámolod, meglátod, mi a valóság.

Re: nincs cím

#571807 xmann Előzmény: #571757

Ha 300-as árfolyammal számolsz akkor valóban csak 34,5 mrd euró a nettó államadósság. ebben az esetben tehát az OV kormány csökkentette az álamadósságot kb 7 mrd euróval -DE ÚGY HOGY 10 mrd eurót elkobzott. Tehát valójában 3 mrd euróval növelte az államadósságot.

Hiszen ne csajuk be magunkat, az a 10 mrd nem varázsütésre termett, ugyanennyivel nőttek is a jövőbeli nyugdíjkifizetési kötelezettségei a kormánynak, tehát ez csak bűvészkedés...............az adósság kevesebbenk tűnik, de valójában nem az. Az a 10 mrd euró több millió ember nyugdíjának lett volna része, ezt majd másból kell így kifizetni.

Összesítvetehát mögöttes folyamataiban semmivel sem adósságcsökkentőbb, SŐT!!!, a jó király kormánya, mint ami az előző 2,5 évben történt. Csak ennnyire akartam rámutatni.

természetesen szerintem is az lenne a legüdvösebb ha nem lenne se ktsgvetési hiány sem államadósság. Csak ez nem olyan könnyű

Re: nincs cím

#571802 xmann Előzmény: #571757

Bemutattam, az ÁKK olalán lévő adósságot és az MNB devizatartalékait vettem számításba ahogy kérted. Euróban ahogy kérted. Előtte az volt a ravaszságom, hogy forintban adtam meg, most meg - a TE kérésedre - az vált ravaszsággá hogy Euróban.

Utoljára begépelem:

ÁKK összes adósság Ft -ban 2008: 15800 mrd, 2010 május: 20000 mrd, ma : 20600 mrd

http://www.akk.hu/object.c693e119-153c-49bc-bc3d-71f805d83db1.ivy

EZ TÉNY.

Ezek euróban: 62,7 mrd euró, 74 mrd euró; 74 mrd euró. ENNYI az államadósság, azt hiszem mivel ez is tény, ezzel ne vitatkozzunk

MNB tartalék: 17; 33; 34 mrd euró.

Ha az első adatsorból kivonom a másodikat megkapjuk a magyar állam nettó tartozását

Tehát a nettó adósság: 45,7 mrd euró; 41 mrd euró; 40 mrd euró.

Ezek olyan dolgok amin nem lehet vitatkozzni, mert tények. AT is inkább ne ROTFL legyen, hanem cáfolja a számokat - nyilván ez persze lehetetlen

Re: nincs cím

#571757 prospero Előzmény: #570783

Ha bemutatnád, hogy hogy jöttek ki Neked ezek az adatok. Milyen forintban fennálló kötelezettséget milyen EUR árfolyammal osztottál vissza. Mert szerintem ez így ravaszság, az árfolyamhatás miatt. De majd kiderül.

Tehát mondjuk 2008-ban volt 15 800 milliárd forint az adósság forintosítva. Az árfolyam pedig volt anno: 252 Ft. Ami azt jelentené, hogy bruttó 62,7 milliárd EUR-ral tartoztunk.

2010-ben volt 19,900 milliárd forint az adósság, az árfolyam pedig volt anno 266 Ft, ami azt jelenti, hogy a bruttó adósság 74,8 milliárd EUR. Ami a bruttó adósságban jelentene egy 12,1 milliárd eur-os növekedést.

2008-ban az MNB devizatartaléka 16 milliárd eur, akkor ez 46,7 milliárd eur nettó adósságot feltételez. 2010-ben az MNB devizatartaléka 30 milliárd eur, ami 44,8 milliárd eur nettó adósságot feltételez. Tehát mondjuk a nettó adósság eur-ban számolva 1,9 milliárd eur-ral csökkent.

2012-ben 20200 milliárd az adósság 285-as árfolyammal visszaszámolva 70,87 milliárd eur, devizatartalék kb. 35 milliárd eur, nettó adósság 35,87 milliárd eur. Azaz a nettó adósság a 2010-es 44,8 milliós nettó adósságról 35,87 milliárd EUR-ra csökkent, ami EUR-ban számolva 8,93 milliárd EUR csökkenés.

Ezzel csak arra akartam rámutatni, hogy az eur-ban számolt államadósság nagyban függ az árfolyamváltozás hatásától, és EUR-ban nagyon szép csökkenést lehet kimutatni attól függően, hogy az árfolyam 285 vagy 300 Ft-e. Mert ha az év végi 300 Ft-os árfolyammal számolok, akkor az Orbán kormány teljesítménye már messze überel mindent: hiszen akkor már több mint 10 milliárd eur-ral csökkentette az Orbán kormány a nettó adósságot.

Akkor ez most igazolja, hogy 10 milliárd EUR bevonással 10 milliárd EUR értékben csökkentette az ország nettó adósságát?

Re: nincs cím

#571187 prospero Előzmény: #571182

Pontosabban 2008-tól az IMF/EU hitelkeretből 11,1 milliárd EUR-t költöttek el, ami 2886 milliárd forintot jelent, miközben 4100 milliárd forinttal nőtt az államadósság 2008 január 1 és 2010 májusa között.

Ezzel szemben most 2,5 év alatt 300 milliárddal.

Nem tudom, hogy kell-e ehhez még magyarázat.

Re: nincs cím

#571182 prospero Előzmény: #571131

Egyrészt a magánnyugdíjpénztár fenntartása IS erősen eladósító folyamat, ráadásul "hasznát" 20-25 év múlva lehetett volna érzékelni, ha nem lépett volna be a "haszonnal" szemben egy ugyanakkora de inkább nagyobb államadósság fizetési kötelezettség. Azzal, hogy megszüntették a manyupot - fedezetet teremtettek egy olyan adórendszerhez, ami a gazdaság fehérítését, növekedést és a foglalkoztatás bővítését szolgálja, és gyereknevelés költségeinek elismérését eredményezte, ami ténylegesen segíthet abban, hogy 20-25 év múlva ne kelljen nyugdíjakat csökkenteni.

A megalapozatlan és fedezetlen adócsökkentésről annyit, hogy ez nem teljesen igaz, ugyanis SZJA-ban a társadalomból az egyedülállóknak kb. 35%-40%-nak nő az adófizetési kötelezettsége az adójóváírás kivezetése miatt - úgy, hogy nettója nem feltétlenül csökkent, ugyanis a gazdálkodóknak 3 év alatt kellett odáig eljutni a béremelésekkel, hogy az adójóváírás kivezetését kompenzálják. Ami évente kb. 5-6%-os bruttó béremelést feltételez. Hát hogy mondjam. Ez nem egy teljesíthetetlen elvárás. Ráadásul nem minden esetben, ugyanis a 202 ezer forintot keresőknél, többgyerekes családoknál nem szükséges meglépni ezt, hiszen az adókulcs csökkentés és az adókedvezmények hatása kisebb béremelési igényt feltételez. Az, hogy a megfelelő béremelések megtörténtek a bérfeszültségek rendezésére a statisztika is igazolta, ugyanis 202 ezer forintig átlagosan 10%-kal emelkedtek a bérek 2012-ben, fölötte pedig átlagosan 5%-kal. Ehhez a béremeléshez adott támogatást az állam kompenzáció formájában.

Ráadásul ha megnézed a NAV statisztikáját, az adókedvezmények éves értéke

2008-ban: 502 milliárd

2009-ben: 485 milliárd

2010-ben: 645 milliárd (még a régi családi kedvezmény volt érvényben, gyerekenként havi 4 ezer forint)

2011-ben: 370 milliárd, úgy, hogy ebből kb. 180 milliárd a családos kedvezmény.

Kérdésem, hogy korábban kik vették igénybe az adókedvezményeket 500 milliárd forint értékben? Az adójóváírás értéke 2011-ben kb. 200 milliárd körül alakult. Amiből következik, hogy korábban 200-300 milliárd forintnyi adókedvezménnyel támogatta az állam a különböző megtakarításokkal rendelkezőket, ami nem a legszegényebb rétegekre jellemző.

Többek állítása szerint, Bajnai strukturálisan hozta rendbe a költségvetést. Ha ez így lett volna, akkor 2010-től nem lett volna szükség a szektoradókra 500 milliárd forint értékben. Egyszerűen arról van szó, hogy Bajnainak az IMF pénze segített elfedni, hogy az ország mekkora bajban van. Mert a lehívott 14,2 milliárd EUR-ból mindössze 3,1 milliárd eur-t helyeztek el devizatartalékban, a többit elköltötték 2009-ben, egy év alatt 111,1 milliárd EUR-t azaz 2886 milliárd forintot, úgy hogy közben 4100 milliárd forinttal nőtt az államadósság. Ennyit a devizatartalék csutkára történt feltöltéséről.

Meg az emberről, aki rendbe tette az államháztartási folyamatokat.

Re: nincs cím

#571152 Előzmény: #571131

Hogy ez mekkora bullshit :)

Na még egyszer, csak hogy ne hülyüljenek be a megvezethetők.

Ha marad a szabadrabló manyup, akkor ezen időszak alatt 800 milliárddal nőtt volna az államadósság, egyszerűen azért, mert ennyit loptak volna ki évente a rendszerből, és ennyit kellett volna kibocsájtani. Ehhez adódna még az 1500 milliárd bevont állampapír adósságszolgálata, ami úgy évente 100 milliárd, azaz 1000 milliárd KÁRT tettek volna a paraziták az országnak, ha hagyjuk tovább szabadon rabolni őket. És most vesd össze a két év alatt 1000 milliárd könnyedén kimutatható kárt azzal, hogy alig 3000 milliárd maradt meg több mint egy tucatnyi év után a rendszerben. A szabadrablás ehhez képest a kultúr úriemberek társasági szórakozása.

És akkor most meg ne kelljen már említeni azt, hogy pusztán ettől csökkent a GDP arányos államadósság, és pláne nem nőtt tovább, aminek az lett volna az eredménye, hogy MÉG NAGYOBB MEGSZORÍTÁST kellett volna csinálni, pusztán azért, hogy az élősködők pénzelszívását biztosítani tudjuk.

Magyarán szólva, ha a rendszer marad, AKKOR BIZTOSAN nőtt volna az adósság és legalább 1000 milliárd forinttal, amellett, hogy emiatt még legalább 2-300 milliárddal meg kellett volna fojtani a magyar vállalatokat és a lakosságot.

Az úgynevezett "fedezetlen adócsökkentés" ellenére az SZJA bevételek nőttek, tehát nemhogy adócsökkentés nem volt, ami fedezetlen, hanem valójában adófizetői kör kiszélesítés történt, amitől több lett a bevétel. Ergo még csak azt sem lehet állítani, hogy csökkentek az SZJA-ból származó adóbevételek A VÁLSÁG ELLENÉRE sem.

A manyup pénzekből - mint leírva lett vala - potom semennyi sem lett költségvetésbe forgatva (~1500 milliárd adósságcsökkentés, ~500 milliárd MOL pakk, 800 milliárd meg van a számlákon), tehát az is nyilvánvaló, hogy nem nőtt volna az adósság.

Idén októberben kevesebbet fizettünk adósságszolgálatra, mint tavaly, tehát még csak az sem lehet igaz, hogy nőtt volna az adósságfinanszírozás.

Még Brüsszelben is elismerték, hogy csökken az adósság.

Ergo a létező legjobb döntés volt hogy a szabadrablóktól az állam visszaszerezte a manyup címen elrabolt vagyon töredékét, és még fontosabb, HOGY AZT NEM KÖLTÖTTE EL ergo semmi köze a manyup visszaszerzésének a költségvetés helyzetéhez, vagy akár adóbevételhez, vagy adócsökkentéshez.

Egyszerűen azért, mert a manyup pénz a mai napig meg van.

Ergo, a mögöttes költségvetési folyamatok ERŐSEN ADÓSSÁGCSÖKKENTŐEK voltak, hiszen az adósság, az adósságszolgálat csökkent, ANNAK ELLENÉRE; HOGY A MANYUP VAGYON MEG VAN. Magyarán szólva, ha tényleg feléltük volna ezt a pénzt, akkor aztán főleg szufficitet mutathatnánk ki, ahogy tették ezt a liberálkommunista kormányok az évekre előre meghatározott kótyavetye (un. privatizáció) bevételeinek a felzabáltatásával.

Ezért bullshit és agit propaganda az, amivel kampányolsz.

Most pont az a helyzet állt elő, hogy fenntartható a költségvetés és látható az, ahogy csökken az adósság is, éppenhogy fenntarthatóan.

EZ pedig nagyon okos dolog.

Re: nincs cím

#571131 xmann Előzmény: #570940

Nagyszerű! Eljutottunk az egyetértéshez. Mnyp elkobzas nélkül durván nőtt volna az adósság . Így van. Mit jelent ez? Hogy a mögöttes költségvetési folyamatok -mnyp einstand nélkül- erősen eladositoak. Miért? A megalapozatlan és fedezetlen adócsökkentés miatt /2011-11/.

Tehát az adócsökkentés fedezete a mnyp elkobzas volt. Szerinte

Ez nem túl okos dolog

Re: nincs cím

#571129 Előzmény: #570933

Majd fogod ifjú padawan, majd fogod :)

Üdvözlettel,

Yoda

Re: nincs cím

#570940 prospero Előzmény: #570548

"A nyugdíjmegtakarításnak csak kis részét kellett elszámolni 2011es bevételként nagyobb része egyszeri adósságcsökkenést okozott"

Ez így baromság. Aki ért a közgazdaságtanhoz valamit, annak tudnia kell, hogy a teljes átvett összeg a 2011 évi költségvetés bevétele. Úgy látszik teljes kavarodás van abból kifolyólag, hogy képtelenek vagyunk szétválasztani az államháztartási hiányra és az államadósság alakulására ható tényezőket a mnyp pénztár bevonásával kapcsolatban.

Első lépés: Az állam átveszi a 2950 milliárdot. Ez 2011-ben bevétel a számára, méghozzá a GDP arányosan több, mint 10%. A teljes összeg megy a tartalékba méghozzá 2011-ben. Ez 10% államháztartási többletet okoz első körben. Bevétel nő, tartalék nő.

Második lépés: Azt a részt, ami magyar államkötvényekben denominált bevonja kb. 1350-1500 milliárd forint értékben, GDP arányosan 4,8%-nyi állampapírt. Állam tartaléka csökken, államadósság csökken. Nem bevétel, nem kiadás. Itt van egy adósságcsökkentési hatás.

Harmadik lépés: 500 milliárd értékben MOL papírt vesz. Tudom, hogy ezt IMF hitel terhére van címkézve, a mozgásteret mégis a mnyp vagyon átvétele teremtette meg, ugyanis azt az összeget, amit a mnyp vagyon felhasználásával a folyó kiadásokra költöttek, egyébként az IMF hitelből kellett volna felhasználni, és akkor a mnyp vagyonból veszi meg a MOL pakettet.

Tehát manyup vagyon felhasználás folyó kiadásra, ami csak államadósság refinanszírozás/törlesztés és/vagy nyugdíjcélú kifizetés lehetett az alap céljából kifolyólag: kiadás nő/államadósság csökken 500 milliárd, mnyp tartalék csökken 500 milliárddal.

IMF hitel tartalék felhasználás és MOL pakett vásárlás: IMF Tartalék csökken, MOL tartalék nő, . Államadósságra nincs hatással, hiszen az IMF hitelt már korábban lehívtuk. A vételár hatása az államháztartási hiányra egyszeri kiadás növelő tétel kb. GDP 1,7%-nak megfelelő értékben.

Negyedik lépés: PIIGS országok adósságválsága, eurozóna adósságválsága miatt a forint árfolyam gyengülés hatása az államadósságra: A teljes adósság kb. 20000 milliárd forint, aminek ha jól emlékszem közel 50%-a denominált különböző devizában, svájci frank, yen, euro és dollár kötvényekben. Ez kb. 10-11 ezer milliárd forint. Kb. 250 Ft/Eur árfolyamon keletkeztek ezek a kötelezettségek. 2010-ben kormányváltáskor kb. 266 Ft/Eur-on állt, 2011 év végén az árfolyam kb. 300 Ft/Eur árfolyamon állt, amiből következik, hogy az árfolyamgyengülés hatása a keletkezéskori árfolyamhoz képest, minimum 2200 milliárd forinttal dobta meg az államadósságot ami a GDP kb. 7,8%-a, 2010-hez képest, pedig legalább 1500 milliárd forinttal, ami a GDP 5,3%-a.

Ötödik lépés: a mnyp vagyonból kb. 700 milliárdnyi még mindig megvan.

Ha pedig most megnézed a különböző hatásokat az államháztartás egyenlegre 2011-ben: 4,3%-nyi többlet:

Ami adódik a GDP 10,5%-nyi mnyp vagyon átvétel számolt bevételből levonva a 2011. évi államháztartási hiány GDP 6,2%-t. Amiből egyszeri tételek levonása után adódik: mol pakett vásárlás -1,7GDP, brüsszeli 200-250 milliárdos ÁFA ítélet hatása 0,9% GDP, összesen minimum GDP 2,6%-nyi egyszeri hatás, amiből további egyéb egyszeri tételek levonása nélkül adódik egy 3,6%-os államháztartási hiány. Miután az NGM levonta a további egyszeri tételeket ami az államháztartás konszolidációjához kellett, adódott, hogy 2,6% körül alakult Magyarország strukturális hiánya.

Az államadósság alakulására pedig az alábbi tényezők hatottak az elmúlt 2 évben:

GDP 4,8%-nyi államkötvény bevonás csökkentette az államadósságot

csökkentette a 2010-2011 év során teljesített IMF hitel és egyéb törlesztések, ami 2011-ben IMF felé csak 500 milliárd volt GDP 1,7%, 2012-ben már kb. 3,4 részét teljesítettük azaz kb több mint 750 milliárd forint értékben, ami GDP 2,6%.

Csökkentette az államháztartási többlet GDP 4,3%-a.

Csökkentő hatások összesen kb: GDP 13,4%

Növelte:

a 2010-évi GDP 4,3%-os hiány

a 2011 évi kötvénykibocsátások 4,25 milliárd USD, és 1 milliárd EUR értékben, ami kibocsátáskori árfolyamon számolva kb. 1056 milliárd forint bevételt jelentettek az államnak tehát GDP 3,7%-kal növekedett az államadósság mértéke, ami GDP 3,7%

Növelte az árfolyamveszteség hatása a devizaadósságon kb. GDP 5,3%

Növelte az idei áht, ami jelenleg kb. GDP 2,5%.

Azaz növelte összesen kb: GDP 16%.

Összhatás nekem kb GDP 2,6%-ra jön ki, ami azt jelenti, hogy kb. GDP 1,6%-os eltérést eredményez az, hogy a folyamatokat csak részben tudjuk feltérképezni. Pontosabban is lehetne, csak kevés az idő.

"Tehát úgy nőtt 300 mrd Ft-tal az adósságunk, hogy közben elkoboztunk 3000 milliárdot.

Az elkobzás nélkül 3300 mrd Fttal nőtt volna az adósságunk cca 2,5 év alatt, ami a GDP cca 10%-a.

Nem. Jobban nőtt volna. Ha nincs mnyp reform, akkor 2010-ben a hiány 4,5% (60 milliárd járulékbevétel kiesés miatt), 2011-ben MoL pakett nélkül, de egyszeri ÁFA brüsszeli ítélet miatt 4,5%+360 milliárd járulékbevétel kiesés (kb. GDP 1,3%), 2012-ben GDP 2,8%+360 milliárd járulékbevétel kiesés. Az államháztartási folyamatok önmagukban tehát 14,4%-nyi GDP arányos hiányt generáltak volna a megszorítások ellenére, ehhez jön az államadósság árfolyamkülönbözet hatása GDP 5,3% értékben, ami az államadósság szintjét kb. 20%-kal dobta volna meg 2,5 év alatt (eddig azt hittem, hogy csak 10%-kal ugrott volna meg az adósság) ami további 5600 milliárd forintnyi elvonást jelentett volna az emberektől ebben a 2,5 évben, úgy hogy az éves nyugdíjkiadás 3000 milliárd körül van egy évben. Na most ebben a helyzetben egy 100% közeli államadósság államcsődöt jelent, ami totális elszegényedést és kifosztását jelenti a magyar társadalomnak, nem a jövőben, hogy 20-30 év múlva csökkennek a nyugdíjak, (amire azért valljuk be, öngondoskodással fel lehet készülni, de akár foglalkoztatás bővüléssel is.) Hanem itt és most a jelenben. Ettől mentette meg a kormány a magyar társadalmat egy gazdasági válságban.

Összegezve: Az 5600 milliárddal szemben 300 milliárddal nőtt az államadósságunk 2,5 év alatt, úgy hogy kb. mindössze 3000 milliárd manyup vagyont használtunk fel, további 720 milliárdot pedig visszacsatornáztunk az állami költségvetésbe a mnyp reform révén, ráadásul a tartalékaink is nőttek.

Ezzel szemben pedig áll az előző 2,5 év teljesítménye a 4100 milliárdos tényleges államadósság növekedésével, úgy, hogy EUR árfolyamok 2008: január 1én: 252 Ft/EUR, 2010-ben: kb. 265 Ft/EUR.

Tehát a manyup megszüntetése létszükséglet és bátor lépés volt a kormány részéről, még akkor is, ha a kritikusok helyesen mutatnak rá: hogy mnyp nélkül mentünk volna a levesbe, a diófa alatt éhen haltunk vagy megfagytunk volna. De nem baj, 20 év múlva az állam és az azt alkotó állampolgárok már nem az akkori nyugdíjasoknak tartozott volna a nyugdíjuk 25%-val, hanem a hitelezőinek. Mennyire jól is jártunk volna vele.

Re: nincs cím

#570933 tozsdenyul Előzmény: #570698

"országromboló liberálbolsevik " vs "Magyarország szerető kormány "

nem vagy te egy pindurit elfogult? :))

"liberálkommunista " ezt még nem hallottam :)

Re: nincs cím

#570892 xmann Előzmény: #570783

Persze nyilván könnyebb az igazságot kimoderalni, de a számok makacs dolgok. Azokat cáfold ha tudod