Regisztráció Elfelejtett jelszó

Zsiday Viktor fórum

Re: nincs cím

#733399 Turkoglu Előzmény: #733390

Legyen inkább egy hónap mert én is megfigyelem a helyszínről a dolgok alakulását... :-)

Re: nincs cím

#733390 Kissherceg Előzmény: #729162

EZEK MOST TÉNYLEG BEDŐLNEK?

2015. JÚNIUS 16. KEDD | 11:26 | CITADELLA

Úgy tűnik, hogy görög barátaink belelavírozták magukat a teljes bedőlésbe. Varufakisz, a pénzügyminiszter most már adósságleírást és átstrukturálást akar, valószínűleg ő is Charlie Firpo kedvenc mondását tartja mindenek felett: “Ha kicsi a tét, a kedvem sötét!”. Nagy kérdés, hogy megadja-e ezt neki az EU. Ha igen, akkor jönnek a portugálok, spanyolok, stb. is könnyítésért, ha viszont nem, akkor hatalmas összeget bukhat az EU és félhetnek egy újabb recessziós hullámtól is. Kétesélyes tehát, hogy ki nyeri a blöffversenyt.

Gondoljuk végig, hogy mi fog történni, ha a két fél addig lavíroz, hogy végül csődhelyzet áll elő. Ebben az esetben a görög állam nem fizeti vissza valamelyik hitelét, ami miatt az EKB kénytelen lesz elzárni az ELA-keretet (ezen keresztül kap a görög bankrendszer eurót a folyamatosan az országból kimenekített pénzek helyébe). A kritikus pont pedig éppen ez. Az EKB ezzel tartotta életben eddig a görögöket, enélkül egy hét alatt bedőlt volna a teljes bankrendszer, így az EKB a felelős egyébként azért, hogy a görögök idáig emelhették a tétet. Ha nem emelik tovább az ELA-keretet, akkor „elfogy” az euró Görögországban és a bankok nem tudják teljesíteni a kifizetéseket. Ekkor teljesen egyértelműen tőkekorlátozásokat kell bevezetni, esetleg hosszabb banki szünetet, zárva tartást, és a görög állam sem fogja egyéb kötelezettségeit teljesíteni tudni, legalábbis euróban nem. Nyilvánvalóan azonban valamit tenniük kell, így feltehetően kénytelenek lesznek az alkalmazottakat (tanárok, orvosok, katonák, rendőrök, stb.) valahogy kifizetni, feltehetően valamiféle tartozáselismerő nyilatkozatokkal, papírokkal, alternatív fizetőeszközzel. Mindegy, hogy ez milyen formában nyilvánul pontosan meg, de nagy valószínűséggel ez egy párhuzamos fizetőeszközzé válik (nevezzük csak egyszerűen drachmának). Tehát jó eséllyel két fizetőeszköz lesz a görögöknél akár jó ideig is: euró és a másik csoda, legyen drachma.

A másik kérdés, hogy milyen hatással járna ez Európára? Európa bebukná a görögöknek adott hiteleket plusz az ELA-t is, ami együttesen már vagy 300 milliárd euró. Ráadásul valószínűleg az EKB-t is újra kellene tőkésíteni. Komolyabb reálgazdasági hatása azonban valószínűleg nem lenne a folyamatnak. Tehát fő hatásában egy pánik lenne, azonban nem hiszem, hogy ez tartósan és negatívan befolyásolná az európai fellendülést. Ugyanakkor a görögöknél a drachma egyértelműen súlyosan leértékelődne az euróval szemben, és Görögország GDP tekintetében lecsúszna arra a szintre, ahova hozzáállása, teljesítménye alapján tartozik egyébként is, a Balkánra…

Azért remélem még két hétig kibírják, mert személyesen, a helyszínen szándékozom kivizsgálni a helyzetet :)

Re: nincs cím

#723249 Zotya32 Előzmény: #716714

QUAESTOR: EZ NEM BRÓKERCSŐD

2015, Március 10 - 07:55

Eddigi ismereteink alapján ez nem brókercsőd, hanem egy vállalatcsoport csődje. A legtöbb vállalkozás részben hitelből is finanszírozza magát, és a Quaestor azt az utat választotta, hogy nem bankhitelből, hanem főleg lakosságnak szánt kötvények kibocsátásával finanszírozza magát - de ez is a hitel egy formája. Az elmúlt években ez a kötvényállomány néhány milliárdról valószínűleg 50 milliárd fölé emelkedett. Ami pikánssá teszi a dolgot az az, hogy az MNB 2014 novemberében hagyott jóvá egy 70 milliárdos kötvényprogramot a Quaestornak. További fontos része a történetnek, hogy a Quaestor csoport ezeket a kötvényeket úgy árulta, mint likvid instrumentumot, amit az ügyfelektől kérésre vissza is vásároltak., és innentől kódolva volt a probléma.

Mivel a hitelük likvid volt, a befektetéseik meg nyilván illikvidek, ezért ugyanaz a probléma merült fel, mint 2008-ban az ingatlanalapoknál: amikor a BudaCash csődje miatt megijedt ügyfelek hirtelen sok kötvényt akartak visszaváltani (azaz hitelt kellett a Quaestornak törleszteni), akkor egy idő után nem volt likviditásuk ezt visszavásárolni, és nem tudtak fizetni. Likvidként kezelt eszközből finanszírozni illikvid befektetést mindig crashez vezet előbb vagy utóbb, a kérdés csak az időzítés. Ráadásul a kötvényállomány már olyan nagyra hízott, hogy önmagában a kamatszolgálat is iszonyatos volt, tehát a BudaCash-botrány csak az utolsó csepp volt a pohárban, ami elindította a kötvénybefektetők kiáramlását, a probléma idővel amúgy is valószínűleg manifesztálódott volna.

Legjobb tudomásunk szerint itt tehát nem arról van szó, mint a Budacashnél, a Quaestor bejelentése szerint az ügyfelek brókercégnél lévő számláin lévő értékpapírok, pénz megvannak, nincs bűntény, nincs sikkasztás. A probléma a Quaestor kötvényeivel van, ami azt jelenti, hogy a vállalatcsoport jelenleg nem tudja hiteleit visszafizetni. A nagy kérdés, hogy egy csődrendezés során a Quaestor kötvényesek mikor, hogy és mennyi pénzhez jutnak, ezt valószínűleg ma Magyarországon senki sem tudja és nem is tudhatja, sem a Quaestor, sem az MNB, sem bárki más, különösen, hogy a magyarországi csődeljárások nem a legegyszerűbbek közé tartoznak a világon, ami egyébként a hazai gazdaság nagy kerékkötője is - de ez már egy másik problémakör.

http://zsiday.hu/blog/quaestor-ez-nem-br%C3%B3kercs%C5%91d

No, írhat egy új bejegyzést... re: nincs bűntény, nincs sikkasztás... csak 150 milliárd ft-nyi fiktív kötvény.

http://zsiday.hu/blog/o…

#716714 walex

http://zsiday.hu/blog/oroszorsz%C3%A1g-olcs%C3%B3nak-t%C5%B1nik

"Az orosz részvények és vállalati kötvények igencsak olcsónak tűnnek, és lehet, hogy tényleg azok is, de véleményem szerint a helyzet előbb rosszabb lesz és csak utána jobb. Az Oroszország elleni szankciók miatt ugyanis finanszírozási-likviditási válság van kialakulóban, aminek következményei beláthatatlanok.

Az orosz vállalatoknak a következő évben 100-150 milliárd dollárnyi lejáró adóssága van, amit nem tudnak refinanszírozni, mivel nem jutnak nyugati dollárforráshoz. Ennélfogva vagy a jegybank ad nekik dollárt, vagy saját cash-flowból termelik ki. Egészen biztos lesz olyan cég, aki nem fogja tudni kitermelni, és nincs olyan jó állami kapcsolata, hogy a jegybank adjon neki pénzt, ezek könnyen becsődölhetnek. és bizonyára lesznek olyan pénzintézetek, amelyeket az ilyen becsődölők magukkal rántanak. A legtöbb cég azonban a CAPEX gigantikus visszavágásával tudja csak megteremteni a dollárforrásokat - a hétvégén a Lukoil számait néztem, nekik az idei 15 milliárdos beruházásról (EBITDA: cca. 13 mrd USD) kb 5 milliárdra kell levágni a beruházásokat, hogy meglegyen a dollárforrás a lejáró kötvényekre/kamatokra. Valószínűleg a legtöbb cégnél hasonló a helyzet: miközben a bevételeik visszaesnek, egy nagy finanszírozási lyukat is be kell tömniük, ami sehogy másogy nem tud megvalósulni, mint a kiadások/beruházások igen drasztikus visszavágásával. Ez persze azt eredményezi, hogy az olajárak miatt amúgy is recesszióba kerülő gazdaságban még nagyobbá válik a recesszió, csökkennek a fizetések, stb. Ez a bankrendszert is meg fogja ütni, amely visszaszívja a hitelt, aminek következtében még az egyébként érintetlen cégek is rosszabb helyzetbe kerülnek. Ez az ördögi kör az, amely az orosz gazdaságban kialakulóban van, és emiatt esett ilyen hatalmasat a rubel.

Ráadásul ezekben a helyzetekben mindig ki szokott derülni, hogy valaki kölcsön adott valakinek, amit nem tud visszakapni / devizamismatch-e alakult ki amit nem tud kezelni / körbetartozás van / kifizetethetetlen derivatívákba gabalyodtak be, stb, stb. Mindig kiderül, hogy az elsőkörös hatásokon kívül jönnek a másod, és harmadkörös problémák is. Valószínűleg az orosz válságban ott tartunk, mint Magyarországon 2008 októberében: volt egy csomó olcsónak TŰNŐ eszköz, amelyek közül egy része valóban olcsó volt (elsősorban vállalati kötvények) más részéről kiderült, hogy csak annak látszott. De még azoknál is, amelyek tényleg olcsók voltak, és 2-3-4 éves távon jól hoztak, igencsak összeszorult a befektetők gyomra, ahogyan a válság mélyült. Olcsó volt akkor a 3000-es OTP? Igen. Kellemes volt, mikor valaki megvette, és ezután lement 1200-ra? Nem hinném.

Az orosz piacon bizonyára vannak drágakövek, és bizonyára lehet találni jó lehetőségeket, de attól tartok, hogy pár csontváznak ki kell még hullania, pár csődnek be kell következnie, mielőtt valóban jobbra fordulna a helyzet.

Ebből a szempontból a 17%-ra emelt orosz kamatszint párhuzamba hozható az MNB 2008 október 22-i agresszív kamatemelésével 8,5-ről 11,5%-ra. Azt jelezte, hogy bnagy aj van, de egy-két hónapra megállította a forint gyengülését, ám az később folytatódott, és a tőkepiacon még nagyobb pánik lett úrrá tavasszal. Lehet, hogy a rubellel is hasonló lesz a helyzet..."

Re: nincs cím

#715868 walex Előzmény: #715817

Merész jóslatok.

MNB alapkamat csökkentés benne lesz keményen a pakliban. Ha olajár esik még vagy lassan megáll és itt stabilizálódik, az le fogja húzni a jövő évi inflát is, lesz még tér csökkentésre.

Re: nincs cím

#714221 walex Előzmény: #714215

Jó kérdés, hogy mit kezd ezzel, mert ez ugye "nem az adófizetők" pénze, hanem az űrlények és az állatok dobták össze még sok-sok évvel ezelőtt vagy egyenesen tolcsy bement a bankba, csoda történt és egyszer csak ott termett a semmiből.

Re: nincs cím

#714217 banyaiz Előzmény: #714215

Csodálkozom rajta, hogy nem fényezi magát a "nyereség" miatt. Egyszer még Simor időszakban Orbán a jegybank veszteségéről elmélkedett. Rendkívül színvonalas volt. :)

Igazán ez egy következmény ami most éppen pozitív. De ennek előzménye mikor a devizatartalék növelésén "bukott" a jegybank. Ezek vhol hosszú távon kiegyenlítik egymást, vagy legalábbis valamilyen szinten.

Nem profit célok határozzák meg ezeket a lépéseket jegybanknál.

De mint mondtam csodálkozom rajta, hogy ez a bohóc nem kezdte el még magát dicsérni, hogy mekkora "nyereséget hozott össze".

Re: nincs cím

#714215 Bendeguz Előzmény: #714214

Matolcsy zsebében is landol újabb "nem az adófizetők pénze" 150 mrd az átváltásból, amivel el se kell számolnia.

Re: nincs cím

#714214 banyaiz Előzmény: #714210

Talán lehet most már értékelni ezt a mentéssorozatot. Ami nyomokban sem volt benne felfedezhető a kiszámíthatóság és a hitelesség. Ezt nehéz megmagyarázni.

Leginkább egy ámokfutáshoz tudnám hasonlítani a folyamat levezénylését.

Amúgy rendben volt.

Persze így is mennek előre a dolgok, úgy ahogy. Lecsökkent már a dev hitel állomány kezdeti szintekről. Sok minden történt a területen, de maga a minősége a munkának nagyon silány szerintem.

Ezt azzal sem lehet megmagyarázni nagyobb magyar részesedés a cél a bankrendszerben. Ez nem lehet indoka egy ilyen fostengernek. Mkb-t enélkül is meg lehetett volna venni és a többi.

Politikai szállal sem lehet ezt megmagyarázni.

Re: nincs cím

#714213 banyaiz Előzmény: #714210

" devizahitelezés kétségtelenül egy nagyon komoly szabályozói hiba volt, ami önmagában is óriási károkat okozott, de a kezelése ezt még minimum megduplázta"

Ezzel egyetértek.

A kormány védelmében egy dolgot lehet felhozni. A forintosításnak korábban nem volt meg az alacsony Ft kamat feltétele. Mármint 2013 előtt. Azóta elcsesztek egy évet a választás miatt. Ez persze csak egy a sok alkotás közül.

Vsz egy olyan megállapodás kellett volna még 2010-ben ami a bankokra terheket rak, de az a dev hiteles helyzet rendezésére fordítódik, pozitív visszacsatolás.

Amit viszont semmiképpen nem szabadott volna tenni ami történt össze vissza pofázás, folyamatos megszegése korábbi ígéreteknek, intézkedésekben vagdalkozás stb stb. Ezt mindenképpen kerülni kellett volna.

Annyival egészíteném ki, hogy van nyertese is a történetnek. A Fidesz politikailag. Népszerű lehetett a bankokkal való keménykedés. Politikai értelemben hasznot hozott, gazdasági értelemben nagyon rossz minőségű munkának tartom amit ezen a területen elvégeztek, és ahogy elvégezték.