Regisztráció Elfelejtett jelszó

Vakmajom

kitörés az emlékezetből

#683457 TrendMan

"Damnatio Memoriae

Egy hír a világ egyik legsötétebb diktatúrájából:

"In a move that George Orwell’s Ministry of Truth would have applauded, North Korea has erased 99 per cent of its state news archive.

Around 35,000 articles have vanished from the official website of the Korea Central News Agency (KCNA), and approximately 20,000 articles from the website of the Rodong Sinmun, the official newspaper of the ruling Workers’ Party. "

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/northkorea/10520935/Is-North-Korea-now-erasing-history.html

Minden adatot kitörölni a múltból, nehogy visszakereshetőek legyenek a tények, ez a diktatúrák jellemzője. Egyébként eszembe jut erről, hogy a Római Birodalomban is volt hasonló büntetésfajta, a damnatio memoriae (tkp. "kitörlés az emlékezetből"), ami azzal járt, hogy az adott egyén minden írásos múltját eltörölték, gyakorlatilag kiírták a történelemből, ami akkor könnyebb volt, hiszen az írásbeliség egyáltalán nem volt annyira elterjedt. Például volt egy Caius Cornelius Gallus nevű, a kortársak által igen jelentősnek elismert, négy könyvet is írt hadvezér és költő a Kr.e. 1. században, aki damnatio memoriae-t kapott, és néhány, a núbiai sivatagban, egy római szemétgödörben nemrég megtalált soron kívül semmi (!) nem maradt fenn tőle. Egyébként nem sikerült maradéktalanul végrehajtani a büntetést, hiszen tudunk róla. :-)

P.S.: Gallus azt szívta meg, hogy közel került a nagypolitikához és elszállt az agya, Augustus barátja lett, akivel diákként egy suliba is járt, megkapta a frissen elfoglalt Egyiptom tartomány prefektusi kinevezését, amit két év alatt kifosztott, kvázi ellopta a közpénzt, szobrokat állított magának, szóval valószínűleg nem volt egy makulátlan fazon, még az is lehet, hogy megérdemelte a büntetést. Az egyiptomi ügyeiben indított szenátusi vizsgálat vége elől öngyilkosságba menekült. (Attól még lehetett jó költő, gazember jó költők is akadnak, életmű híján nem tudjuk megítélni.)

....

sőt az okóri Egyiptomban sok fáraó kitörölte elődje emlékét, lefaragták a szobrait, megsemmisitettek minden vele kapcsolatos müalkotást etc.

Ezek szerint Észak-Kórea elérte az államvezetésnek ezt a szinvonalát.

Re: vakmaki mai

#672894 Racional Előzmény: #672838

" A fiam (20) a honi híreket olvasva egy hazai portálon megszólal:"

melyik egy? van vagy száz! de azért maradt még néhány olvasható is, az olvasót pedig embere válogatja

azt már mindnyájan tudjuk, hogy a magyar média totálisan elbulváriasodott, sajnos ebbe még néhány szaksajtó is belefutott, na de miért?

katasztrófálissá vált az új fiatal "újságíró gárda"

(gyöngyszemek; pl.: Kacsónénak ismét hét kis cicája született; Haines Cytiben egy kamion a járdán ütötte el a helyi seriffet; stb.)

Szerintetek milyen állat az, aki ezeket a híreket kiválogatja és milyen inditékkal és céllal, a rádióban pedig ez alatt zenének nem nevezhető ismétlődő monoton idegölő hangokat adnak - miért?

vakmaki mai

#672838 Sumér harcos

Az indexek kimentek új csúcsokra az elmúlt héten, a vezetők (FB, LNKD, TSLA, NFLX stb.) nem, hanem korrigáltak vagy konszolidációba kezdtek. Mivel a vezetőknek megvan az a képességük, hogy előrejelzik, hogy mi történik a piac egészével, éppen ezért vezetők, valószínű, hogy az indexekkel is ez fog történni.

---

Egy hét Párizsban.

Egyik este, hosszú csatangolás után ülünk a lakásban, mindenki a kütyüt nyomja, netet a hírekért, Facebookot, ilyesmit. A fiam (20) a honi híreket olvasva egy hazai portálon megszólal:

- Te apa, hogy otthon mennyire jelentéktelen híreket tálalnak, nem értik, hogy a világban nem ez történik?

Talált, süllyedt. A honi média, de a közgondolkodás is bele van süppedve a provincializmus mocsarába és nem lát ki abból. Ezek a hírek, amiket az ugaron felnagyítva nyomnak, nem érdekesek, jelentéktelenek, ha legalább európai perspektívával rendelkezik az ember. Már ezért megérte elmenni a gyerekekkel Párizsba, ha ezt maguktól felismerik, minden nap európai tartózkodás tágítja a horizontjukat. Ilyen értelemben az utazás befektetés.

http://vakmajom.hu/

Ázsió süllyedés: a cseh …

#671410 rbbj11

Ázsió süllyedés: a cseh választási kampányban az egyik szocdem politikust (Michal Hasek) óriásplakátokon az ellenlábasai "lemagyarozzák", és tudatosan Haszek Mihályként emelgetik.

Tehát a cseheknél a "magyar" politikai szitokszó lett "vidéki, elmaradott" értelemben, alkalmas mások lejáratására.

---

Foci és pénz és árazások: hirtelen egyszerre érdekes hírek vannak erről OTC piacról.

1. A Bayern 250 millió euróért megvenné Messit, a lóvé felét az Adidas állná.

2. Az Adidas hat szezonra leszerződött a Juventussal, 139,5 millió eurót fog fizetni a klubnak, mint szponzor.

3. A Real stadion felújításába (kb. 400 millió euróra saccolják a költségét) beszállna Bill Gates, ha cserébe Santiago Bernabeu Microsoft lenne a stadion neve.

Ezekből nekem több dolog jön le.

1. Az európai foci - és főleg a BL - jó és egyre jobb globális üzlet, azért megy fölfelé a labdarúgók ára, mert ennek a szórakoztatóiparnak a reklámértéke emelkedőben van, és egyre több tőke jön bele a világ minden sarkából. (Ettől még hülyén elköltött pénzzel lehet gigászit bukni.) Simán lehet, hogy a jövőben a nemzeti bajnokságok a mai formájukban meg fognak szűnni, és létrejön egy európai topliga, ebbe az irányba fejlődnek a dolgok.

2. Az Adidas fürdik a lóvéban.

3. Gates imádja a Spanyolországot, a héten vett tulajdonrészt egy építőipari cégben.

És ami a lényeg: természetesen magánpénzek vándorolnak itt, a foci normális helyeken sima üzlet.

---

Az indexen volt egy jó cikk arról, hogy a régió államainak bajnokságaiból az elmúlt szezonban mennyiért vettek játékosokat az erősebb európai ligák. Érdekes számok:

Horvátország: 20 millió euró

Szerbia: 23,5

Románia: 11,1

Mo: 1 millió

Na ekkora a különbség a piaci árazások alapján - addig kár is álmodni erősebb válogatottról, amíg nincs egy csomó topligákban játszó magyar játékos. Amíg az állam nem veszi le a kezét a fociról, nem is lesz, hiszen minek a teljesítmény, ha teljesítmény nélkül is van állami lóvé és magas fizetések?

http://sportgeza.hu/futball/2013/10/22/hatvanyozottan_erositi_szalai_szavait_a_piac/

Ezt a totális kudarcot nem is lehet máshogy elleplezni, mintha pályára sem lép a válogatott.

"A következő idényre még nincs lekötött meccse a válogatottnak, de a FIFA 2014. március 5-re jelölte ki az első válogatott sávot, ha addigra lesz kapitány és persze ellenfél, akkor valamivel kevesebb, mint öt hónap kihagyás után léphet majd pályára a magyar csapat."

http://sportgeza.hu/sport/marodiaklistaja/2013/10/24/alaposan_rapihen_a_futballvalogatott/

Re: nincs cím

#670930 TrendMan Előzmény: #670870

Ez tényleg érdekes aspektus, erre igy még nem is gondoltam:-)

Az első kérdésre a válasz tehát igen, alighanem minden probléma ebből adódik.

Platonnak igaza volt:

A mennyiségi változások idővel minőségi változásba fordulnak át.

Re: nincs cím

#670870 Rozsdáskilincs Előzmény: #670869

Amúgy a szabad piacról azt gondolom akkor lenne igazán szabad és valóban hatékony és a hosszútávú működésben érdekelt, nem csak gyors kasza. Ha nem csak a cégek vándorolhatnának szabadon az országhatárokon a leányaikkal. Hanem a kedves fogyasztóknak is meglehetne a mozgásszabadságuk mikor igénybe szeretnének venni egy szolgáltatást. De nekik ez többnyire nem jár csak a cégeknek. PL hogy lehessen látni mire gondolok. Londonban szeretnék előfizetni egy telcsire de itt akarom használni, vagy vehessek fel hitelt svájcban az itteni lakásomra stb..... A jelenlegi szabadpiac csak a tőke szabadpiaca.

Re: nincs cím

#670869 Rozsdáskilincs Előzmény: #670808

Érdekes oldala lehet ennek a kérdésnek, hogy a szabad piac a globalizáció során bekövetkezett mennyiségi változás révén minőségi változáson ment-e keresztül?""

Nem kell messze menni példáért a minőségért itt a veres patak ügye. Még az unió szerint is szüksége van az iparnak az aranyra. Támogatják egy náluk gyengébb szegényebb országban még ha névleg családtagnak (unió) is hívják, egy elavult környezetszennyező kitermelő eljárást. Vajon otthon is támogatnák. Természetesen a végtermék nem romániában kerülne felhasználásra az menne a fejlett ipari országokba, nekik a eurócentes órabér és a hátra maradt szeny marad. Ennyi. Az uborka meg nem lehet görbe mert az valami rettenetes bűne a parasztnak:)

Re: nincs cím

#670814 rbbj11 Előzmény: #656349

nem tudom, mi gondod van, elmúlt 12 hónap 1,94-röl 2,08, tehát 7%. Banki felett jóval.

Egyébként azért nem változik, mert nem igazán érdekel senkit egy tözsdefórumon az alapok teljesítménye, miközben bet-en is egyedi rv-kel buy and hold-ban az elmúlt 12 hónapban nem volt nagy kunszt 25%-ot szakítani. Any, Rába, TVK, Danubius, stb

Szerintem már senki nem …

#670808 TrendMan

Szerintem már senki nem hiszi, hogy a szabad piac mindenre megoldás lenne.

Vakmajom valóban kicsit túllihegi a szabad piac dicsőségét.

Ugyanakkor egy a szabad piacot korlátozó diktatúra biztosan nem képes orvosolni azokat a hiányosságokat, amelyeket a szabad piac megteremt/nem old meg.

Itt van szükség józan paraszti észre, látni meddig mehet a szabad piac és hol nem szabad tovább engedni.

Érdekes oldala lehet ennek a kérdésnek, hogy a szabad piac a globalizáció során bekövetkezett mennyiségi változás révén minőségi változáson ment-e keresztül?

(Egészen mást jelent a szabad piac, ha a környékbeli kistermelőkkel kell vesenyezned, mintha olyanokkal, akik egy másik földrészről jöttek gyökeresen más feltételrendszer mellett.)

és

Hozzá járul-e a szabad piac által okozott károkhoz, ha a szabad piac által érintett közösség individuumokra bomlik és megszűnik közösségként funcionálni, a saját érdekeiért közösen fellépni?

Re: nyelvtudás

#670801 wnprt Előzmény: #665541

A bolyongás vakmajomról kapta a nevét? Először vagyok ebben a topicban, azért kérdem.

Re: nyelvtudás

#670753 Govi042 Előzmény: #665541

Sziasztok! Egy kos segítségre lenne szükségem. Megvan valakinek vakmajom összes/sok írása? Le lehet valahonnan tölteni?

Re: nyelvtudás

#665541 Netmaster Előzmény: #665038

Ne aggódj, a piac majd idehozza a jó kis munkahelyeket, amihez semmilyen nyelvet nem kell tudni, csak dolgozzák le a napot a futószalag mellett. :)

De ha már a piacot emlegeted, vajon a magán oktatási intézményekből milyen minőségű idegennyelvtudással kerülnek ki a hallgatók?

Re: nyelvtudás

#665537 Bendeguz Előzmény: #665038

ha a piacot az állam szabályozza, akkor azon keresztül a nyelvvizsgákat is. talán erre gondolt, bár én nem értek az ilyen úri dolgokhoz :)

Re: nyelvtudás

#665038 prospero Előzmény: #665025

Azt hallom ezen a fórumon többektől, hogy a piac mindenre megoldás... Tehát az majd kikényszeríti a szükséges nyelvtudást... ;-)! Ergo nem az állami szabályozásra kellen mutogatnia VM-nek ebben a bejegyzésében, hanem a piacra...

nyelvtudás

#665025 Bendeguz

Eurostat kihozott egy statisztikát a nyelvtudásról. Mo. tökutolsó (!) benne, tehát baromira erőltetni kéne az angol oktatását, mert így, nyelvtudás nélkül nem lehet felzárkózni. Ehhez képest ugye azt olvasni, hogy majd lehet diplomát kapni nyelvvizsga nélkül, ami pont az ellentétes irányba való lépés. Angolul nem tudni az ma kb. az analfabétizmussal egyenértékű, érettségit se kéne kapnia, aki nem tud, nem hogy diplomát.

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-26092013-AP/EN/3-26092013-AP-EN.PDF

Ugyanitt van egy másik statisztika, azt mutatja többek között, hogy az általános iskolások hány százaláka tanul nyelvet (elsősorban angolt), ebben is tökutolsó Mo.

Meg lehet nézni, én csak kiemelek pár környező államot összehasonlítás végett, angolul tanuló általános iskolások, %:

Ausztria 100%

Horvátország 95%

Lengyelország 92%

Csehország 80%

Bulgária 79%

Szlovákia 78%

Románia 72%

Mo. 48% - szégyen

Az angolnak ma olyan kötelező órának kéne lenni, mint a mateknak vagy az olvasásnak.

---

Három újabb színes a venezuelai őrületről, köszönet a "beküldőknek":

http://boardingarea.com/viewfromthewing/2013/09/24/mystery-solved-flights-venezuela-full-nobody-flying/

http://www.csmonitor.com/World/Americas/2013/0924/Venezuela-where-used-car-salesmen-are-king

http://mobile.bloomberg.com/news/2013-09-26/bonds-for-chickens-barter-feeds-debt-selloff-in-venezuela.html?cmpid=

A létező szocializmusban volt az, hogy a használt autó ára magasabb volt, mint az újé, mivel újhoz csak többéves várakozás után lehetett hozzájutni, a használtpiacon meg azonnal lehetett autót kapni. Agyrém mai szemmel. Az még nagyobb, hogy Venezuela a használtautó piacra is hatósági árakat akar szabni, börtönnel fenyegetve, aki magasabb árakat számol fel, ami még a kommunizmus fellegvárában, a Szovjetúnióban sem működött, ott is szabad volt relatíve a másodlagos piac.

Repjegy anomália: erről az jut eszembe, hogy a legjobb haverom a nyolcvanas évek derekán úgy jutott ki Kubába, hogy kiókumlálta, hogy ha elrepül Varsóba, és ott vesz Aeroflot jegyet Kubába, akkor baromi olcsó, bőven megtérül a Bp-Varsó odavissza. Már nem emlékszem, mi volt az oka, hogy Varsóba kellett kimenni, de az Aeroflot nyilván mélyen a valós piaci ár alatt repült a testvéri Kubába, asszem olcsóbb volt a Moszkva-Kuba jegy, mint a Bp.-Moszkva. Úgy rémlik, hogy valamit csencselt* a jegyekkel, s végül nullára jött ki neki a kubai út... - korai spekuláció. :-) Egyébként horror repjegy árak voltak, egy Malév jegy akárhová Európában simán volt egy-két havi átlagfizetés, tehát durván 10-20-szoros árak voltak a szocializusban. Meg ugye kis se engedtek egykönnyen.

*Hirtelen nem tudom megkérdezni, mert orvos az USÁ-ban...

P.S.: Szocialista hiánygazdaság aberrált áraihoz egy adalék. Élesen emlékszem, hogy 87-ben egy nagymező utcai zöldségesnél télen a prímőr paradicsom (nagyon ritkán volt kapható) kilója 400 Ft volt. Az átszámolva mai forintra kb. 20 000 Ft/kiló... Na ehhez képest a gonosz multi LIDL behozza nekünk 500-ért, ami nominálisan ugyanannyi, reálértéken a töredéke, mondjuk 5%-a az akkori árnak.