Leegyszerűsítve a folyamatot amit mondasz, hogy mnb lejáró állampapírt venne az jelentené, hogy az mnb nyomtatott Ft-ot (korábban) amit odaadott a gazdaság szereplőinek a devizájuk ellenében, aztán ezzel a devizával az MNB csökkenténe a magyar államadósságot, mindenféle sallang nélkül. :) Komoly lenne kolléga. :) Ez egy zseniális lépés lenne. Ilyen úton pillanatok alatt eltűntetnénk a teljes államadósságunkat. :) Normál esetben ez úgy néz ki, hogy az mnb által nyomtatott Ft eltűnik akkor amikor a gazdaság szereplői visszakérik a devizájukat az mnb-től. Adnak Ft-ot, és az mnb mérlegből kikerül a devizatartalék. Vagy beavatkozik a piacon és visszaveszi a Ft-át erősítve ezzel a Ft-ot.
A másik része, hogy lejegyez frissen kibocsátott magyar állampapírt ez technikalilag lehetséges, ez tulajdonképpen egy magyar QE lenne. Az más kérdés, hogy értelme személyes véleményem szerint 0 lenne. Egyrészt a piaci reakciók miatt másrészt az államadósság ettől nem csökkenne, csak az mnb-nek tartoznánk egy részével, amit Prosperoval vitattunk itt ez a téma.