Nagyjából a várakozásoknak megfelelő eredményekről számolt be az Állami Nyomda tegnap tőzsdezárás utáni gyorsjelentésében. Pozitív folyamatokról árulkodnak a profitabilitási mutatók: a bruttó és az EBITDA margin rég nem látott magasságokban áll. Intézményi elemzőnk szerint elképzelhető, hogy a 44 forintos osztalék fenntartható lesz.
(=) A nettó eredmény várakozásunk szerint alakult, vállalati szinten 153 millió forintot, míg EPS szinten 10,7 forintot ért el az Állami Nyomda az első negyedévben. A pénzügyi sor enyhén pluszos lett köszönhetően annak, hogy szinte nincs kamatkiadása a cégnek, mivel hitelmentesen működik. A kisebbségi részesedések miatti korrekció viszont növekedett a korábbi időszakokhoz képest, ez a leányvállalatok erős teljesítményéről árulkodik.
(+) A bruttó profit jócskán (+ 29%) meghaladta a várakozásunkat annak ellenére, hogy az árbevétel enyhén elmaradt a konszenzustól. A 31,4 százalékos bruttó marginhoz hasonlóan magas szintet mindössze egyszer láttunk az utóbbi tíz (!) negyedévben. Ez azt mutatja, hogy a szállítóoldali költségcsökkentések már éreztetik hatásukat.
(+) Az EBITDA (427 millió forint) is meghaladta a várakozásokat (konszenzus: 413 millió forint), de ami még fontosabb, hogy az EBITDA margin 10,5 százalékos szinten volt a negyedévben. Ilyen magasan hét negyedévvel ezelőtt járt utoljára a cég.
(=) Az EBIT a várakozások szerint alakult az erős bruttó eredmény ellenére, mivel az általános költségek még mindig viszonylag magas szinten állnak (bár éves alapon közel 17 százalékos csökkenés látszik ezen a téren). A cég bejelentette, hogy a pásztói egységéből Budapestre költözteti át a termelést, amitől nettó 70 milliós költségmegtakarítást remél két év alatt (idén még lesznek emiatt egyszeri költségek, viszont jövőre már csökkentőleg hat az intézkedés).
(+) Látva a cég jelentését inkább bizakodóak vagyunk a kilátásokkal kapcsolatban. A mostoha iparági körülmények ellenére elkezdtek beérni a tavaly bejelentett költségmegszorítások, ami a hatékonyság növekedésén már most tetten érhető. Úgy véljük, hogy ilyen működési mutatók mellett fenntartható lehet a 44 forintos osztalékfizetés, ami a tegnapi záróárral számolva 10 százalék feletti osztalékhozamnak felel meg.