Regisztráció Elfelejtett jelszó

Argentín válság számokban, kommentárral

Re: nincs cím

#470859 banyaiz Előzmény: #470843

Szerintem ez nem így néz ki teljesen, ehhez egy jegybanki mérleget kellene megnézni különböző hiteleknél. Pontosabban ÁKK, és MNB -t.

Nagyon egyszerűen megfogva szvsz, kb ez úgy néz ki:

ÁKK Ft kötvényt bocsát ki:

Mnb mérleg eszközoldalon nincs változás, forrás oldalon csak szerkezeti váltás van a kincstári számla egyenlege nő, az mnb kötvény csökken.

Ha ÁKK ebből törleszt akkor is Mnb-nél eszköz oldal érintetlen forrás oldalon átrendeződik kincstári számla csökken 2 hetes kötvény nő.

Ha ÁKK devizakötvényt bocsát ki és ez érdekel minket akkor ez mnb-nél

Eszközoldal nő a devizatartalék, forrás oldalon ugyanennyivel nő a kincstári számla.

Ha Ákk törleszt: akkor és EZ A LÉNYEG SZVSZ az MNB eszközoldala érintetlen vagyis a devizatartalék, a forrás oldalon viszont kincstári számla csökken , 2 hetes kötvény nő. Vagyis megnőtt a mérlegfőösszeg és a devizatartalék.

És hát persze ezen kívül van egy csomó finanszírozási vonzata, MNB eredményre vonzata stb, de ez most nem téma. A magas devizatartaléknak is van egy költsége, nem véletlen , hogy az mnb mostanában 100 milliárd körüli veszteségeket hoz össze évente, bár ez Viktort meglepte a múltkor igaz ezt már jelezték egy ideje úgy kb 2009-ben, no de ne akadjunk fent apróságokon, mikor nagy dolgokon is fenn akadhatunk különböző nyilatkozatai kapcsán. :)

Re: nincs cím

#470857 prospero Előzmény: #470843

Javaslom tanulmányozzátok az 50. számú MNB tanulmányt, amely a jegybank szerepét vizsgálja az államadósság finanszírozásában, illetve a jegybank és az államháztartás kapcsolatát.

Idéznék belőle egy mondatot a 16.oldalról

"Másrészt Magyarországon a központi bank mérlegében található meg az állam legnagyobb volumenű követelése, a devizatartalék."

Tehát a devizatartalék nem az MNB-é, hanem az államé, és a kormányzat rendelkezik fölötte és nem úgy keletkezik, hogy az állam egy aktatáskába belegyömöszöli az IMF hitelt elballag vele az MNB-be, hogy ott forintosítsák neki.

Re: nincs cím

#470856 banyaiz Előzmény: #470828

A QE az egy kis pénzpumpa a gazdaságba. :) Regulázni kell, de elég nagy ellentétek vannak német, és Usa modell pl elég jelentős különbségek az elképzelésekben, vagy német, francia, és angol, hogy közelebbit mondjak. :)

Re: nincs cím

#470843 prospero Előzmény: #470630

te azzal kevered, hogy mivel 2008ban forintfinanszírozásunk sem volt, ezért az állam az IMFtől felvett 3%on devizában hitelt, ezzel a devizával elballagott az mnbhez, ahol az mnb leváltotta neki forintra, így a kormánynak lett forintja, az mnbnek meg nőtt a tartaléka. érted már?????"

"az mnbhez az imf pénz csak akkor kerül, ha le kell váltani forintra, más esetben a közelébe sem megy."

Szerintem Te ne akard kioktatni AT-t, ugyanis a lépések fordítva történnek. Nézzük mi történik egy sima hitel esetében (kb. ugyanez IMF/EU hitel esetében, csak a kötvényt, a szerződés helyettesíti.) Az ÁKK kibocsát egy deviza kötvényt, amit a befektetők lejegyeznek, a befolyó összeg az MNB-be kerül devizatartalékként.

Amikor az államnak forint forrásra van szüksége az áht finanszírozására és nincs pénznyomda, akkor kér a devizatartalékból, az MNB átváltja azt a piacon - következmény

DEVIZATARTALÉK CSÖKKEN, FORINT FORRÁS NŐ.

Tehát az MNB-ben nem azért lesz devizatartalék, mert az állam azt átváltotta és elköltötte, hanem a devizatartalék a kötvénykibocsátások ellenértéke, és attól függően csökken, hogy éppen devizaadósságot törlesztünk belőle, vagy forintra kell váltani.

Re: nincs cím

#470828 Kissherceg Előzmény: #470823

Nem vesznek igénybe annyi szolgáltatást 3éve, csak állam pénzeli őket... :) A QE az mi a here? :) Cégek se vesznek igénybe annyi hitelt... Regulázni kell őket, az a minimum, hogy bank nem lehet befektetési bank...

Re: nincs cím

#470823 banyaiz Előzmény: #470819

Ilyen világ van. Lehet egészségtelen már, de ez csak az embereken múlik, nem vesznek igénybe annyi szolgáltatást, befektetést stb stb , a cégek sem és máris csökken a szerepe.

Olyan ez mintha a tömeggyilkos a fegyvergyárat okolná, ha nem gyártja le nem lőtt volna le 100 embert. :)

Szabályzás azért kell persze sok mindent át kell gondolni. Példánál maradva azért az sem megoldás , hogy egy amcsi polgár vállról indítható föld föld rakétákat is vehessen legálisan stb. :)

Re: nincs cím

#470819 Kissherceg Előzmény: #470817

A lényeg, hogy minden ötödik szavad a bank. :) Túl nagy a szerepük és gazdasági befolyásuk. Egészségtelen... Már nem kiszolgáló szolgáltatás.

Re: nincs cím

#470817 banyaiz Előzmény: #470812

Államcsődök elkerülése a feladata, mert az rendszerszinten elég komoly kockázat, ha országok buknak be és akik pénzelték őket leírnak nagy summákat. Ez más országokat is érint gazdaságilag lásd pl görög hatások most.

Amit Soros mond abban semmi rendkívülit nem látok. A működés logikájából következik bankokat is védi, ezzel védi azokat is akik pénzt tettek a bankba, azt az országot is ahol a bank székhelye van stb stb.

Azt , hogy konkrétan Usa érdekeit védené már azért is necces mert mostanában francia elnökei vannak imf-nek. Persze közvetett módon biztos védi érdekeit, hiszen usa bankok, vállalatok egész világon ott vannak.

Re: nincs cím

#470812 Kissherceg Előzmény: #470808

IMF se segélyszervezet, ne tessék elfelejteni. Nem mindegyik ország járt jól velük. Olvasd el ázsiai válság topikban a Soros interjút.

Re: nincs cím

#470808 banyaiz Előzmény: #470807

Az egésznek az volt a kiindulási alapja vsz, hogy választás után ha nem megyünk el nem ortodox irányba, hanem maradunk Imf-el akkor az hatalmas népszerűség vesztést okozott volna gyorsan.

Így a kockázatosabb , kiszámíthatatlanabb de rövid távú pol népszerűség szempontjából reményteljesebb utat választották.

Pl ezt a szálat is lehetetlen elemezni igazán precízen mert itt is 1000 hatás van. Pl elképzelhető , hogy ha marad 2010-ben Imf és akkor mindenféle nem ortodox lépés nélkül elkezdik a Széll prg-t végrehajtani akkor a népharag rájuk zúdul, hogy nem ezt ígértétek stb , mint Fletora annak idején, és ez okozott volna rossz hatásokat.

Ezt már soha nem tudjuk meg akkor mi lett volna, jól meg van kuszálva a téma. .)

Hosszú hatásai ennek a másfél évnek a magyar gazdaságra, hát ember legyen aki kikövetkezteti. :) Mondanám, hogy bízom benne Tolcsy végigmatekozta, de ebben nem bízom. Ennek ellenére akár még jól is elsülhet 2014-ig vsz, ha itt és most befejezzük az ilyenfajta ámokfutást.

Re: nincs cím

#470806 banyaiz Előzmény: #470796

Ezt nagyon precízen összefoglaltad.

Annyit tennék hozzá, hogy az IMF 2010-es elhajtása, vagy inkább elvonulása az miatt következett be mert a kormány különböző nem ortodox lépéseket tervezett. Amikre az IMF nyilván nem adta az áldását, így esély nem volt hitelkeret megújítására ezekkel az ötletekkel.

Ha matekozni akarunk akkor azt kellene kiszámolni, hogy az mnyp vagyon átcsoportosítása (lenyúlása), a végtörlesztés, és az extra különadók, kb ezek jutnak eszembe amiket az imf biztos nem támogatott volna. Szóval ezek az intézkedések hoztak e annyit az országnak mint amennyit vitt a másfél év alatti költségesebb piaci finanszírozás, és egyéb bizalomvesztések Imf nélkül.

Ezt lehetetlen számszerűsíteni hiszen pl én már azt is vitatnám, hogy ezek a nem ortodox lépések egyáltalán bármi hasznot hoztak az országnak összességében minden hatást megvizsgálva. Szerintem inkább kárt okoztak össz hatásban ezek önmagukban. Viszont ezen el lehet vitatkozni.

Az esetleg árnyalhatja a képet, hogy 2010 októberben kb IMF elvonulásakor Matolcsyék valószínűleg nem számoltak azzal , hogy egy év múlva az EU szétesés recesszió lehetősége stb uralja majd a piacokat. Szóval egy jobb külső környezet azért árnyalt volna vmit a kudarcon.

De már az alap koncepció, ami a fenti nem ortodox elemeket tartalmazta, egy normál külső környezet mellett is emelt volna a finanszírozási költségeinken vsz.

Szóval ezek után egyéni ízlés kérdése ki, hogy értékeli a Tolcsy féle ámokfutást, mivel pl ha csak mnyp-t nézem már ott is elég nehéz kalkulálni hosszú távra a hatásokkal , különadóknál , végtörlesztésnél szintén van 1000 hatás amiket nehéz számszerűsíteni. Vagy pl a Ft gyengülés hatásai ezer szálon nehéz felmérni.

Mindenesetre a piac díjazta egy bóvlival. :) Az én véleményem is lesújtó, főként a kiszámíthatatlanság, összevisszaság, rossz kommunikáció kapkodás, befektetőkkel való nagyon gyér kapcsolattartás stb stb miatt.

A minimum amit elvárnék Matolcsy leváltása, ha már önként nem mond le.

Re: nincs cím

#470796 xmann Előzmény: #470644

barátom, neked lövésed sincs a pénzrendszer működéséről, úgyhogy kérésednek megfelelően a jövőben hanyagolni fogom a válaszadást elképesztő tudatlanságról számottevő beírásaidra.

mindenesetre javaslom tanulmányozd magyarország adósságszerkezetét:

http://www.akk.hu/object.c693e119-153c-49bc-bc3d-71f805d83db1.ivy

továbbá gondold végig, hogy vajon a 2009-10-ben lejáró devizakötvényeinket miből fizettük vissza ( http://www.akk.hu/object.0ce0305b-9290-4bfe-92f7-a3c2719359d0.ivy), valamint miből fizettünk 2008-10 között a devizakötvényeinkre kamatot???

Elárulom: a felvett devizahitelek egy részét a kormány devizaadósság tölesztésére fordította + devizakamat fizetésére. Ezzel semmiféle kapcsolatba nem került az MNB. és én pont erről beszélek, ezt lehetne a jövőben is folytatni. Plusz ha nem üldözzük ki az IMF-et, akkor 2011-ben nem kellett volna 6-7%-on EUR és USD kötvényeket kibocsátani.

Az IMFhitel másik részét az MNB leváltotta a kormánynak forintra és a kormány ebből finanszírozta a költségvetési hiányt plusz a lejáró állampapírokat, ezért nem nőtt a forintadósság a költségvetési hiány ellenére sem.

De természetesen ezeket sem elhinni sem megérteni nem fogod, pedig csak egyszer kéne leülni és végiggondolni a folyamatot. Persze ennél nyilván egyszerűbb álomvilágból kibeszélni

Re: nincs cím

#470706 banyaiz Előzmény: #470486

Látom nem akarod érteni amit mondok.

Megválaszolom a kérdéseidet:

1. Igen

2. Egy részét felhasználtuk egy részét lehívták ugyan Gordonék de eltették tartalékba. Ezzel nagyot lendítettek Viktorék szekerén hiszen nem kellett a lehívással bibelődniük, rögtön kezdhették a hülyeségeiket.

3. Nem fizettük vissza, és ők intettek be a hülyeségeinknek és hazamentek, nem mi zavartuk el őket, max a nem ortodox álmokban és szövegben vagyunk ilyen kemények, utána kezdtük az ámokfutást.

4. Nem értem a kérdést zavaros

5. Állandóan

Most így jó? :) Úgysem fogadod el válaszaimat, mert szerinted egy nemzetközi összeesküvés az IMF és csak az céljuk, hogy szegény Mo-t tönkretegyék, ezen agyalnak naphosszat, hogy járjunk mi rosszul. Vagy tévedek, abban, hogy kb ez az alapkoncepciód? :)

Re: nincs cím

#470644 Előzmény: #470630

"MNB sehol nem jön a képbe."

Öregem, te annyira hozzá nem értő vagy ehhez a kérdéshez, hogy kár rád több szót vesztegetni. Esetleg az MNB közleményeinek azért igazán hihetnél, vagy a Portfoliónak, vagy - paradox módon bármilyen mértékadó HAMVAZS médiumnak. Ajánlom, egyszer nézzed meg azt, hogy hol van az IMF+EU+WB pénz. A világ összes írott és írtalan médiuma szerint az MNB-ben van. A mai napig.

Azzal az ostoba vallási fanatizmussal tehát, amivel hajtogatod, hogy ezzel a hitellel más hiteleket váltottunk ki, azzal egyszerűen nem tudok mit kezdeni és a továbbiakban nem is akarok, ha gondolod, gondolkodj el azon, hogy ha ezzel más, drágább hiteleket váltottunk ki, akkor:

- miért emelkedett meg az IMF+EU+WB hitelkerettel az államadósságunk, hiszen ha hitelkiváltás lett volna a célja és felhasználási területe, akkor ugyebár STAGNÁLNIA kellett volna az adósságnak?

- mitől nőtt meg az MNB devizatartaléka PONTOSAN AKKOR ÉS PONTOSAN ANNYIVAL, amennyit lehívtunk az IMF+EU+WB pénzekből?

- ha a drágább hiteket olcsóbbra cseréltük, akkor mitől nőtt az adósságszolgálatunk 2008-2011 között számottevően?

- hol van az a pénz, amit lehívtunk? Mennyit fizettünk vissza szerinted, avagy mennyit használtunk fel belőle?

- miért ha beváltotta volna a kormány a devizát és kapott volna érte 5000(!) milliárd forintnyi elkölthető pénzt az MNB-től, akkor az hová tűnt 2008 óta? Merthogy a költségvetésben ennek az elköltésének nyoma sincsen!

DE tudod mit? Ha te azt állítod, hogy 2008-ban leváltotta a kormány a 20 milliárd EUR-t forintra és azt elköltötte három év alatt, akkor neked sokkal rosszabb véleményednek kellene lennie arról a kormánynak, mint amilyen nekem van. Ha pedig azt hiszed, hogy azzal az ötezer milliárddal kiváltott bármiféle hitelt, akkor megint nem vagy komoly ember, hiszen tudható, hogy nőtt az államadósság ezen idő alatt, vagyis nem lehetséges az, hogy a kormány bármiféle hitelt kiváltott volna.

De te még ennyit sem gondolkodsz, csak mondod a mantrát, úgyhogy, köszönöm a lehetőséget, de ne haragudj, nekem nincs kedvem tovább magyarázni. Ez részedről már vallási és hitvita, mert te hiszel a megváltó internacionalizmusban én meg nem - de vallási vitába nincs kedvem belemenni.

Köszönöm, hogy ezt elmondhattam és kérlek, hanyagolj ebbe a témában.

Re: nincs cím

#470630 xmann Előzmény: #470396

ááááááááááááááá

nem hiszem el hogy az alapokkal sem vagy ennyire tisztában ember.

A magyar állam felvesz az IMFtől hitelt. devizában. fizet rá 3% kamatot. ennyi a sztori. ha a magyar államnak van lejáró devizakötvénye, amire eddig is fizetett mondjuk 6%ot devizában, akkor az imftől kapott pénzből ezt visszafizetheti. MNB sehol nem jön a képbe.

te azzal kevered, hogy mivel 2008ban forintfinanszírozásunk sem volt, ezért az állam az IMFtől felvett 3%on devizában hitelt, ezzel a devizával elballagott az mnbhez, ahol az mnb leváltotta neki forintra, így a kormánynak lett forintja, az mnbnek meg nőtt a tartaléka. érted már?????

az mnbhez az imf pénz csak akkor kerül, ha le kell váltani forintra, más esetben a közelébe sem megy.

Persze nyilván erre is írsz valami sületlenséget, de bármennyire is hihetetlen, ez az igazság, csak egy kicsit át kéne látni magát a rendszert.

Re: nincs cím

#470584 Előzmény: #470575

Tudod, körülbelül olyan a különbség most, mintha a szerelmedet akarnád védeni a józan ész ellenében. Nem igazán van így a témában miről beszélni, mert nem akarod látni a valóságot, mert annyira szívesen nézed a rózsaszín szemüveggel a világot, és amikor megmondják neked, hogy az nem rózsaszín, akkor azzal érvelsz, hogy "dehátteisfelvehetedarózsaszínszemüveget": ugyanakkor nekem az a válaszom, hogy köszönöm, nem kérem, nem akarom felvenni, mert az volt már rajtam és elegem van belőle.

Szóval, ha akarsz válaszolsz, ha akarsz nem válaszolsz, de azt én nem játszom, hogy én kérdezek, és te erre feltételekez kötöd a válaszadást. Ha nem akarsz válaszolni, akkor mond azt, az korrektebb, mint a téma terelése.

Re: nincs cím

#470575 banyaiz Előzmény: #470554

Alapokat vsz nem árt tisztázni.

Mert ha már abban sem értünk egyet akkor bozótharcolhatunk itt estig a részleteken. :)

Én azt látom, hogy nekünk már a kiindulási pontokban is nézeteltéréseink vannak. Világnézeti alapokon is valószínű.

Re: nincs cím

#470554 Előzmény: #470525

Sorry, ez így nem érdekel, mert ez így komolytalan.