én sajnos nem vagyok ennyire optimista... örültek ellen, csakis őrültre van szükség, aki felveszi a kesztyűt velük szembe, és nem rossz értelemben, hanem jó... ilyet én még nem látok az eu-ban... talán Macron, jól letudta kezelni Trumpot, Starmer mint egy megszeppent gyerek, Ursulát megeszi reggelire... az új német kancellárra leszek kíváncsi, hogy kezeli a helyzetet, amikor face to face ott fog ülni.. mindenesetre történelmi pillanatok ezek és jó lenne nem elbaszni...
https://www.facebook.com/avakmajom/posts/117751754...
"Még sokat fogunk hallani erről a péntek estéről, amikor a kamerák előtt az USA megszűnt a szabad világ vezetőjének lenni, és a szőke cár a háborús bűnös diktátor Putyin oldalára állt.
Nehéz is elképzelni az összes következményt így hirtelen, és drámai átalakulásra kényszerítheti Európát és az EU-t, elsősorban a biztonságpolitika területén, meg kell teremteni a mainál sokkal-sokkal nagyobb védelmi képességét, Trumpra, mint szövetségesre, innentől végképp nem lehet számítani, ha nem is ellenség, de ellenfél lett, senki nem fog bízni benne, akármit mond vagy csinál. Szomorú és teljesen értelmetlen dolog, az Egyesült Államokban sem gondolkodik mindenki így, sőt. Van, ami van, az EU-nak, az is lehet, nagyon jót fog ez tenni ez a pofon, összerántja a fenyegetés a tagállamokat, közelebb hozza az EU-t és a nem mellékesen atomhatalom Nagy Britanniát, de facto eltörölve a Brexitet, nagyon gyors reakciókat és jelentős átalakulást fog okozni, a máskor teszetosza Unióban, pánikolnak az európai politikusok. Pénz van, és alighanem nyakló nélkül és azonnal elkezdik költeni a biztonságra, vége annak a tényleg nem normális állapotnak, hogy az USA költ rá, az európaiak meg élvezik a bőkezű szociális rendszert és a dolce vitát, a tízszer akkora méretű európai gazdaságnak, brittel együtt több, mint évi 20 000 mrd euró, az orosz max 2000 mrd, nem gond megvédenie magát az orosz fenyegetéstől, ha megvan rá az akarat. A tegnapi shitshow után meg is lesz, pénz, paripa, fegyver, kvázi egy új Európa születik itt, az Európai Egyesült Államoknak valamilyen light változata is lehet a végtermék, ki tudja. Nem nagyon van más választás, mint a még szorosabb együttműködés, mellékes, mi a formális kerete.
Tehát még a pozitív irányú változás is benne van a pakliban Európa számára, az biztos, hogy vége van a játszadozásnak, és a szabályozások bürokratikus pöckölgetésének, meg hogy túl sokat böfög a tehén. Ami a gazdaságot illeti, csak annyi látszik, hogy itt költés, költségvetési stimulus lesz. Nagy. Akármekkora, ami a csövön kifér, ha a biztonságról van szó, semmi nem lehet drága. Jellemző a helyzet példátlan voltára, hogy Norvégiában nyilvános vita indult arról, hogy a világ legnagyobb szuverén alapjánál, az 1800 mrd dollárt (!) kezelő Norvég Alapnál rúgják fel az "évente 3%-ot lehet költeni belőle"-szabályt, és egy nagyobb, akár pár száz milliárd dolláros összeget kikanyarítva finanszírozzák részben abból Európa felfegyverzését, tekintve, hogy mennyit kerestek a gázon, és az ilyen "háborús profitra" ne vonatkozzon a 3% - nem véletlenül, túl közel vannak hozzájuk a ruszkik, és mit ér a pénz, ha nincs fegyvered, hogy megvédjed. Meg lehetne csinálni? Simán. Precedens nélküli idők, precedens nélküli megoldásokat követelnek, és a lényeg, pénz van rogyásig, és a piac is simán megfinanszírozna egy nagy európai védelmi költekezést, felszippantva akár több száz milliárd euró háborús kötvényt, ha jó kamatot fizet, hiszen ha biztonság nincs, semmi nincs.
Még a végén sokat köszönhet Európa a covfefés szőkének?"