Mindenesetre most a szerb elnök is elitélt, ráadásul a 'baráti' Horvátországban adta a szignót:
Mindenesetre most a szerb elnök is elitélt, ráadásul a 'baráti' Horvátországban adta a szignót:
Azok akik elítélték anno az orosz agressziót Ukrajna ellen, azok most vajon ugyanolyan teljes mellszélességgel állnak ki Izrael Libanon elleni agressziója ellen is?
Ellenben a kisember közbeszólhat:
"
Hennagyij Druzenko ukrán önkéntes katonai orvos egy hosszú Facebook-bejegyzésben arról írt: meg van győzödve arról, hogy a háború aktív szakasza a következő télen lezárul. Szerinte ez esetben három forgatókönyv állhat elő folytatásképp – írja a Focus.ua.
Mint az ukrán fegyveres írta: „A hazafias fellángolások és mindkét oldal fáradhatatlan propagandája ellenére egyre kevesebben vannak azok, akik ölni és meghalni akarnak a hazájukért. A mozgósítási erőforrás egyre szegényebb. És egyszerűen nincs politikai akarat arra, hogy Oroszországban általános mozgósítást hirdessenek, vagy hogy Ukrajnában legalább 20 évre csökkentsék a korhatárát.”
Mert szinte mindenki, aki harcolni akart, vagy legalábbis nem volt problémája vele, már a fronton van, és a sokmilliós rajongói seregek mindkét oldalon inkább absentia, azaz távollétükben pusztítják el az ellenséget
– írta, majd hozzátette: „ Ráadásul a háború egzisztenciális jellegének ethosza (azt mondják, hogy csak az egyik marad életben) már régóta és helyrehozhatatlanul alá lett aknázva.”
„Az ukránok egyre inkább meg vannak győződve arról, hogy a háború már nem az ukrán államiságért folyik, hanem túlmutat annak határain. És a legfontosabb az, hogy ki és hogyan lesz Ukrajna haszonélvezője ezeken az (új) határokon belül. És ez arra ösztönzi a legokosabbakat és legötletesebbeket, hogy ne az ország védelmében gondolkodjanak és fektessenek erőforrásokat, hanem abban, hogy bekerüljenek a (jövőbeli) haszonélvezők csapatába” – fogalmazott, megjegyezve, hogy eközben az ukrán kormányzat „egy második fronton” egyre „kíméletlenebb háborút folytat az ukrán állampolgárok és válallkozások ellen”, és ezt az ukránok többsége ma már sokkal inkább a saját bőrén érzi, mint a tényleges harcokat.
Az oroszok is messze vannak attól, hogy az ukrán offenzíva egzisztenciális fenyegetését érezzék, és ezért a motivációtól is, hogy bármi áron megmentsék Oroszországot. Az eszeveszett propaganda ellenére a kurszki offenzíva csak megerősítette az Orosz Föderáció sok polgárának sejtését: hogy ez nem az ő háborújuk
– tette hozzá Druzenko, majd utalt arra is, hogy szerinte az orosz állami propaganda is hiába rémisztgeti most már „nácikkal” az orosz lakosságot, ezért csak zsoldosokra és szerződéses katonákra számíthatnak az ukrajnai harcokban, de az ő számuk is fogy.
„Ezért mind a »kurszki offenzívát«, mind a pokrovszki offenzívát a felek utolsó aduászának tartom, mielőtt a háború télen elkezd állóháborúvá alakulni és fokozatosan elhalványulni. A tét azonban egyenlőtlen. Az oroszok kijelentették, hogy az ukrán Donbászt örökre el akarják csatolni, sőt, ezt saját alkotmányukban is leírták, de nem világos, hogy mi mit kezdjünk a Kurszki terület több ezer négyzetkilométerével, ha továbbra is az ENSZ alapokmánya és a nemzetközileg elismert határok iránti elkötelezettségünket hirdetjük” – írta az ukrán önkéntes, hozzáfűzve:
Putyin helyében általánosságban pusztán szimbolikus ellenállást tanúsítanék az ukránokkal szemben az Orosz Föderáció „örökös” területén: minél több ukrán erőt és eszközt vonnak be Oroszországba, annál könnyebb lesz az oroszoknak a Donbász meghódítása.
Mint írta, az orosz területek csak terhet jelentenek Ukrajnának, majd hozzátette azt is: arra számít, hogy a téltől kezdve az aktív, területszerzés célzó harcok leállnak, és ehelyett egymás kritikus infrastruktúráját próbálják majd megsemmisíteni a felek, „mert ahhoz sokkal kevesebb ember kell”.
Az ukrán 22. gépesített dandár egyik katonája a Szumi térségében, közel az orosz határhoz 2024. augusztus 17-énFotó: Thomas Peter / Reuters„De attól tartok, hogy még ebben az ellenséges infrastruktúra elpusztítására irányuló háborúban is gondoskodik arról a Nyugat és Kína, hogy a lehető leghamarabb lecsillapodjon, anélkül, hogy sokkot okozna a globális piacokon, vagy olyan, ember okozta katasztrófákat, amelyek messze túlmutatnak Ukrajna és Oroszország határain” – írta, megjegyezve: ukrán szempontból ez a kimenetel azért lesz probléma, mert a frontvonalak és határok ideiglenesen megmerevednek, de nem ismerik el őket, és az ukránoknak ezt követően meg kell hozniuk egy fontos döntést.
Mert a nép érezni inkább érzi majd, mintsem felfogja, hogy ennek a pusztító háborúnak és az ukrán földön hozott szörnyű áldozatoknak nemcsak a fantombirodalmi fájdalmak megszállottja, a „Kreml apója” [vagyis Putyin – a szerk.] az oka (bár ő az, aki mindenek felett áll), hanem az ukrán állam gyengesége és tehetetlensége is, amely nem csak Putyin számára tűnt könnyű áldozatnak az orosz medve számára
– vélekedett az ukrán önkéntes, aki szerint ezt követően arra a kérdésre kell megtalálniuk a választ, hogy miként tudják fenntartani a most megőrzött ukrán függetlenséget, és mindent, ami az állampolgárok biztonságához, fejlődéséhez, jólétéhez és önmegvalósításához szükséges.
Mint írta, e téren jön képbe a három forgatókönyv, vagy inkább „két és fél forgatókönyv”. Az első értelmében meg kellene gyengíteni az elnöki szerepkört, le kell mondani „az elnöknek mint az ukrán államiság sarokkövének és garanciájának az Európára nem jellemző funkcióiról”, valamint létre kell hozni „a fékek és ellensúlyok kiegyensúlyozottabb rendszerét” és reformokat kell végrehajtani.
A második út valószínűbb, mint az első. Keressük meg a következő messiást, és higgyünk benne. [...] A legtöbb ember nem szeret felelősséget vállalni, és nolens volens keres egy »atyát«, akire hajlandó átruházni a választás, a felelősség és a szabadság terhét. Lehetne egy mérsékelt »messiásunk« Valerij Zaluzsnij személyében, vagy egy kevésbé mérsékelt és szenvedélyesebb a bankovai [vagyis az elnöki hivatal köreiben mozgó – a szerk.] ukrán »caudillók« személyében
– írta Druzenko, aki szerint ennek a jelenségnek sokkal több rossz példája volt, mintsem jó, és nem biztos benne, hogy Ukrajnában kedvező lenne egy ilyen forgatókönyv.
Harmadik lehetőségként azt említette, hogy semmilyen radikális változást nem hajtanak végre Ukrajnában. „Hagyjuk, hogy az ország a maga útján haladjon. Hogy vagyonának maradványait a hatalomhoz közel állók között herdálja el. [...] A végtelenségig tárgyalni az EU-val. Az összes alattomos moszkovitát leírni. Fejlődés és jólét helyett identitással etetni az embereket. Büszkének lenni a felszabadító harc hőseire, különösen az elesettekre (így biztonságosabb), és a rendszer minden kritikusát »a Kreml ügynökének« bélyegezni. És évtizedekig belülről rohadni. Erre sok példa van” – fogalmazott, majd hozzátette: sajnos az első változatot tartja a legkevesbé valószínűnek, és a harmadikat a legvalószínűbbnek, de még van választási lehetőségük."
Lehet tévedek, de jelenleg én így látom, miután elolvastam a náci milliárdosok könyvet, valahogy más fénybe világította meg a háborús történéseket. Csak akkor lesz vége, ha az egyik felet valamilyen módon mattolják.
Ez akkor olyan, mint a műanyag ipar.
Ha egyszer már bevezették a műanyag termékeket, akkor úgy látszik nem lehet kihátrálni belőle, mert az érintett 'kifizetőhelyek' sérülnének.
Ez nem tudom mennyire személyes, vagy csak biznisz, mint ahogy a maffia filmek is mondják... mindkét oldalon* jó ez, talán orosz oldalon kevésbé, de ahogy a háborús gépezet beindul, egyre nehezebb leállítani... minden egyes kilőtt golyó pénz valakinek, amiből visszaoszt a másiknak, dagad a számla, megy a propaganda mindkét oldalon...
*mindkét oldal alatt értem azt, hogy nyugati szövetségesek+ukik vs oroszo.+keleti szövetségeseik...
Ezt nem tudom kijelenteni, de mindenesetre benne van a dologban az elfajulás. Ez csak egy érzés és remélem, hogy tévedek.
Úgy gondolod, hogy addig mennek, amíg egyik meg nem hal? :)
Egyébként kezd olyan érzésem kialakulni, mintha ez egy kétszemélyi konfliktus lenne Putyin és Zelenszkij között, valahogy a Hitler vs Stalin mintára.
Biztos, hogy az USA volt. De az ukránok elviszik a balhét és csinálnak hozzá egy mese sztorit, hogy az elnök utasítása ellenére a főparancsnok sajnos már nem tudta visszahívni az embereket és hát igen ezek a magányos hazafi ukránok akik le sem tudnak olyan mélyre merülni , gyakorlatilag egy speciális egységeknek is nehézséget okozó szabotőr feladatot sikeresen elvégeztek...
Miért is ne hinné-e ezt a sztorit bárki , pont ugyanúgy, ahogy a média elhiteti az emberek nagy részével azt, hogy szept 11-én az arab terroristák maguk által szervezve repülővel ledöntötték a WTC-t meg beleszálltak a Pentagonba (úgy, hogy a repülő vezetésről szóló kézikönyvet meg otthagyták a reptéren, mert még ott olvasgatták el az utolsó oldalakat, hogy hogyan is kell repülni), vagy ha az emberek tömegével elhitték hogy a covid egy denevérekről átterjedő iszonyatos brutális halálos kór (vagy a Holocaustot, úgy ahogy történt).
Hát pont ezt ne hinnék el az emberek, ha a média majd elmagyarázza, hogy Mari néni bugylis bicskával kiszakította a gázvezetéket és az felrobbant?!
"Bár biztosra nem lehet mondani, jó esély van rá, hogy egy orosz FAB-500-as bomba zuhant lakott területre. Hasonló pusztító erővel rendelkezik az AGM-185 JASSM robotrepülőgép is, ezeket a fegyvereket azonban még nem kapta meg Ukrajna. Egy másik fontos érv az ATACMS ellen az, hogy Kijevnek korlátozott számban állnak rendelkezésre a fegyverek, amik rettentő pontosak, így kicsi az esély arra, hogy elhasználnák egy város széli kávézó parkolójára.
Tegnap egy sokkal kellemetlenebb baleset is történt a régióban. Orosz milbloggerek osztottak meg egy hőkamerás felvételt, amelyen az látszódik, amint egy KA-52-es helikopter szétlő egy konvojt a régióban. A később arra járó ukrán 225. dandár meg is lepődött a kiégett roncsokon, tekintettel arra, hogy azok nem az ő járműveik voltak: az orosz helikopternek egy orosz menetoszlopot sikerült felszámolnia."
Pont most tettem be a másikba, de töröltem is :)
Ezekszerint most már 100%-os, hogy az ukik csinálták... az amcsikra tettem volna a tétet, hogy ők voltak, de e szerint nem... meglepő...
Felpörgött a nyár kellős közepén a híráramlás a két évvel ezelőtti rejtélyes vezetékrobbantások ügyében, hiszen tegnap egyszerre három német sajtótermék közölte azt, hogy a német főügyész júniusban csendben letartóztatási parancsot adott ki Vladimir Zsuravlov ukrán búvároktató ellen, és két másik gyanúsítottat (Szvetlana és Jevgen Uspenska) is megneveztek, akik búvároktató házaspárt alkotnak. Délután már a lengyel főügyészség is megszólalt, miszerint elhagyta az országot Zsuravlov, és arra hivatkozott, hogy a németek a megkeresést nem vitték fel a hivatalos letartóztatási adatbázisba, így a lengyel határőrök ezért nem fogták el őt, amikor július elején átutazott Ukrajnába.
Délután a Politico is közzétette a saját összefoglalóját, amely szerint német és más nyugati szövetségesek orosz hamis zászlós műveletet sejtenek a háttérben, és a lengyelek át is adtak egy konkrét orosz névlistát a német szövetségi hírszerzésnek. A német ügyészség azonban ezt nem tartotta hitelesnek, és ezért adott ki idén júniusban elfogadóparancsot Vladimir Zsuravlov ellen.
A búvároktató házaspár hölgy tagjával interjút készített tegnap a Politico, amelyben Szvetlana Uspenska azt állította, hogy semmi közük a szabotázshoz, amelynek idején Kijevben voltak a férjével, és egyébként is csak 30 méterre tudnak merülni, nem 70-80 méterre, mint ahol a vezetékek feküdtek a tenger fenekén. Állítása szerint az orosz-ukrán háború kitörésekor elmenekültek Ukrajnából, többek között Ausztriában és Bulgáriában is éltek.
Fényképeket, illetve geolokációs adatokat is megadott a hölgy lapnak, amelyekkel igyekezett bizonyítani, hogy merre járt 2022 őszén Ukrajnán belül. Ezért a lap azt írja: nem világos, hogy a német hatóságok pontosan milyen szerepét látják a búvároktató párnak az Északi Áramlat felrobbantásának előkészületeiben és kivitelezésében. A Wall Street Journal alábbi sztorija szerint Szvetlanát jórészt csak azért vitték el a hajóra, hogy kívülről úgy tűnjön: egy baráti társaság vitorlázásáról van szó.
Mindezek után ma hajnalban "robbantotta a sztorit" a Wall Street Journal, a terjedelmes anyagban azt állítja a szerző, hogy most már le lehet írni a modernkori történelem egyik legmerészebb szabotázs akciójának valós részleteit, mivel négy olyan forrással beszélt, akik közvetlenül részt vettek a tervek kidolgozásában, vagy végrehajtásában, illetve ismerik az ügy pontos részleteit. A lap rengeteg érdekes részletet közül az ügyről, mi csak néhány fontosabbat emelünk ki a kronológiában:
https://index.hu/kulfold/2024/08/08/haboru-oroszor...
"„A vegyi és nukleáris fegyverek illetéktelen kezekbe kerülését minden ország próbálja elkerülni” – válaszolta, megjegyezve hogy szerencsére eddig nem is történt ilyen. Elárulta, hogy minden nyugati, azaz európai és amerikai stratégiai dokumentumban az szerepel, hogy meg kell akadályozni minden lehetséges eszközzel Oroszország felbomlását.
Vannak olyan vádak, elsősorban Oroszország részéről, hogy a Nyugat fel akarja osztani az országot, mert abban érdekelt, hogy darabjaira essen szét. De ez valójában a Nyugat legnagyobb rémálma
– mutatott rá Bendarzsevszkij, majd elmagyarázta: a valóság az, hogy a Nyugati rendkívüli módon fél Oroszország széthullásától főleg biztonsági szempontok miatt, hiszen egy nukleáris hatalomról van szó. Rettentően félnek attól, hogy az atomfegyverek illetéktelen kezekbe kerülnek, ha a szétesés után kialakulna például egy Uráli Oroszország, egy Szibériai Köztársaság, azaz több utódállam, amelyek aztán nukleáris képességekkel rendelkeznének.
Ha megnézzük azokat a stratégiai dokumentumokat, amelyek a 90-es években születtek a Szovjetunió szétesése környékén, akkor minden esetben az elsődleges elv az volt, hogy meg kell őrizni Oroszország területi integritását. Ez persze nem vonatkozott a szovjet tagköztársaságokra, tehát azoknak menniük kellett
– világított rá a szakértő, hangsúlyozva, hogy a Nyugat egyáltalán nem érdekelt abban, pont a nukleáris veszély miatt, hogy Oroszország több darabra essen szét."
Miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán aláírta a külföldi adósság törlesztésének augusztus 1-től október 1-ig történő felfüggesztését lehetővé tévő határozatot, bejelentették, hogy Ukrajna nem fogja tudni fizetni az egyik állampapír kamatszelvényét. Ezzel technikai csődbe került az ország.
Nocsak, nocsak...
Novemberben újabb békekonferenciát szervez Ukrajna; Kijev ezúttal meg
akarja hívni Oroszországot is az eseményre – jelentette ki Volodimir
Zelenszkij ukrán elnök
A Kyiv Institute of Sociology (KIIS) rendszeresen megmérni, mit gondolnak az ukránok arról a kérdésről, hogy hajlandók lennének-e békét kötni Oroszországgal, ha ennek az az ára, hogy területeket tart meg Moszkva.
Az invázió kezdetétől egészen 2023 őszéig 10% körül volt azok aránya, akik ezt az áldozatot is meghozták volna a békéért cserébe, a kudarcba fulladt ukrán ellentámadás után azonban rohamosan nőni kezdett azok aránya, akik örökre hajlandóak lennének lemondani a megszállt régiókról.
Egy év alatt háromszorozódott azok száma, akik területvesztés árán is békét kötnének Oroszországgal, jelenleg 32% gondolja úgy, hogy lemondanának a megszállt területekért, ha cserébe vége a háborúnak.
Ez azt jelenti, hogy bár jelentősen nőtt azok száma, akik elfogadhatónak tartják a területi veszteségeket, a többség (55%) ezt még mindig nem támogatja.
Az is kiderül a kutatásból, hogy azok, akik elengednék a megszállt területekből, többségében (73%) úgy látják, hogy teljes, fizikai határzárra van szükség ezután Oroszországgal szemben, szigorú vízumrendszert és teljes körű határellenőrzést kell bevezetni a háború után.
Végül azt is megkérdezték a KIIS kutatói, hogy mit gondolnak az ukránok Oroszország háborús céljairól. 46% azt a választ adta, hogy Moszkva el akarja pusztítani Ukrajnát és az ukrán népet, míg alig 5% gondolja azt, hogy ?nácimentesíteni és demilitarizálni? akarnak Putyin katonái, majd békén hagyják Ukrajnát.