tetszik
KisshercegA téma nem új
Április elején írtunk arról, hogy a Societe Generale minden olyan kelet-közép-európai országból kivonulna, ahol nincsen meghatározó piaci részesedése, ezért a bolgár bankját, az Expressbankot is eladná, amely a hetedik legnagyobb bank Bulgáriában. A bolgár gazdasági lap, a Capital akkor azt írta, hogy az OTP is érdeklődik a bolgár bank iránt, és akkor már folyamatban volt az Expressbank átvilágítása. Eredetileg az volt a terv, hogy a francia és a magyar bank közvetlenül egyeztet majd a bolgár pénzintézetről, de időközben más érdeklődők is megjelentek, ajánlatot tett például az amerikai Apollo Global Management is. A Capital azt írta, hogy a bolgár bankot csomagban értékesíthetik, a francia bankcsoport albán, macedón, montenegrói, szerb és moldáv érdekeltségével együtt, bennfentesek szerint a SocGen csak az egész csomagra vonatkozó ajánlatokat fogadott be.
Mennyibe kerülhet az Expressbank?
A Capitalnak nyilatkozó szakértők szerint az Expressbank árazása hasonló lehet ahhoz, amilyen árazás mellett a görög NBG eladta a belga KBC-nek az UBB-t, az a bolgár bank 1,1-es könyv szerinti értéken ment el 610 millió euróért, ebből vonták le a bolgár lapnak nyilatkozók azt, hogy az Expressbank is valamivel a könyv szerinti értéke felett kelhet el. Az Expressbank saját tőkéje tavaly év végén 758 millió leva volt, ez alapján valamivel több, mint 120 milliárd forintnak megfelelő összeget fizethet a vevő, adott esetben az OTP a bolgár bankért.
Mekkora az Expressbank?
A SocGen bolgár érdekeltsége az Expressbankból és annak leányvállalataiból áll, ehhez a csoporthoz tartozik faktoring és lízingcég, életbiztosító és alapkezelő is. A bank 1600 alkalmazottal, 140 bankfiókban szolgálja ki több mint félmillió ügyfelét, tavaly a bank nyeresége 106,7 millió leva volt (~17 milliárd forint). A bolgár bank erőssége, hogy szakértők szerint nincsenek csontvázak a mérlegében, nyereségesen működik, erős pozíciókat épített ki a vállalati hitelezésben, és az elmúlt negyedévekben a jelzáloghitelezés is jelentősen bővült a banknál. Az Expressbank a tavalyi számok alapján a hetedik legnagyobb bolgár bank volt (az OTP bolgár érdekeltsége, a DSK az ország második legnagyobb bankja), piaci részesedése mérlegfőösszeg alapján 6,6 százalék.
Mekkorára nőne az OTP?
Az OTP nagyot nőne Bulgáriában, ha megvásárolná az Expressbankot, harmadával-felével nagyobb bank lenne a DSK a SocGen bankjának megvásárlása után.
Ha a mérlegfőösszeg szerinti listát nézzük, akkor a DSK az Expressbankkal már nagyon megközelítené a piacvezető UniCreditet, de a tavaly év végi számokkal kalkulálva még mindig csak a második legnagyobb bank lenne Bulgáriában az OTP.
A SocGennel egyébként már volt kapcsolata az OTP-nek, 2016-ban a francia banktól vásárolta meg a Splitska Bankát a magyar pénzintézet.
Albánia?
Az OTP jelenleg 9 országban, Magyarországon, Oroszországban, Ukrajnában, Bulgáriában, Romániában, Szerbiában, Horvátországban, Szlovákiában és Montenegróban van jelen, az esetleges bolgár bankvásárlással nem lépne be új országba, csak megerősítené az ottani operációját, amely jelenleg a második legnagyobb bolgár bank. Albánia viszont vadonatúj piac lenne, a 10. ország, ahol az OTP jelen van. Az esetleges albániai piacralépés egyébként már korábban is felmerült, mégpedig úgy, hogy az OTP csomagban vásárolna bankokat a SocGentől, akkor Albánia, Macedónia és Moldávia merült fel, mindhárom ország bankpiaca új lenne az OTP-nek.
Forrás: OTP