Regisztráció Elfelejtett jelszó

Időjárási körkép az országból.

több zuhé lesz

#1503641 TrendMan

Figyelmeztetnek a kutatók: súlyos hatásai lesznek Magyarországon a rettegett El Nino jelenségnek

Egy csendes-óceáni jelenség miatt több zivatar lehet Magyarországon

A csendes-óceáni El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) erős meleg fázisai után jelentősen megnőhet a villámtevékenység a Föld északi féltekéjén,

mutatták ki a soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársai. Kutatásukról a Journal of Geophysical Research lapcsalád Atmospheres című folyóirata számolt be a közelmúltban.

Hazánkban már a ?80-as évek óta kísérleteznek villámok által keltett nagyon alacsony frekvenciás természetes rádiózaj észlelésével. 1993 óta egy gömbantennával detektálják az elektromos térben kialakuló úgynevezett Schumann-rezonanciákat. A mérés még ma is üzemel a Nagycenkhez közeli Széchenyi István Geofizikai Obszervatóriumban, amely a világ egyik leghosszabb ilyen adatsorával rendelkező intézet lehet, véli Sátori Gabriella, a HUN-REN FI professzor emeritusa, a cikk első szerzője. Publikációjukban a villámtevékenység eloszlásának változását vizsgálták ezzel az adatsorral.

Bemutatták, hogy a Schumann-rezonanciák (SR) frekvenciáinak napi és éves időskálákon bekövetkező változásai hogyan tükrözik a globális villámtevékenység átrendeződéseit. A kutatásból az is kiderült,

bizonyos esetekben a SR frekvenciák távoli földrészeken (például Dél-Amerikában) kialakuló több száz kilométer kiterjedésű zivatarláncok mozgására is érzékenyen reagálnak.

Mi az a Schumann-rezonancia?

A földfelszín és a Földet körülölelő sűrű plazmaréteg (az ionoszféra) egy globális méretű üreget alkot, amelyben a villámok által kisugárzott elektromágneses hullámok bizonyos frekvenciákon kierősödnek. Ezt a jelenséget hívjuk első leírójáról Schumann-rezonanciának.

Érdekes eredményekről számoltak be a kutatók, új vizsgálatokat terveznek

Lassan 10 éve foglalkozom ezzel a területtel, de még ma is napról napra lenyűgöz, hogy egy magyarországi méréssel képesek vagyunk akár több ezer kilométerre található zivatarokban vizsgálni a villámtevékenységet

? mondta Bozóki Tamás, a cikk második szerzője.

Nagyon sok dolgot tudunk már a Föld villámtevékenységéről, de még ma is számtalan nyitott kérdés vár megválaszolásra, hiszen a villámtevékenység folyamatosan változik a klímaváltozással összefüggésben. Nem véletlen, hogy a Meteorológiai Világszervezet (WMO) nemrég alapvető klímajellemzőnek minősítette a villámokat, melyek fontos információt szolgáltathatnak a légkör folyamatosan változó állapotáról

? teszi hozzá a kutató.

A cikk talán legérdekesebb eredménye, hogy egy, a Csendes-óceán trópusi régiójában végbemenő zonális jelenség, az El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) világszerte befolyásolja a villámtevékenységet

? emelte ki Sátori Gabriella.

Bár már a ?90-es évek végén kimutatták, hogy

a globális zivatartevékenység észak-déli irányban is mozog az ENSO időskálán,

akkor még nem értették ennek a megfigyelésnek a meteorológiai hátterét. Mára azonban sikerült megfejteniük.

Az ENSO meleg fázisában a trópusokon felgyülemlő hő az azt követő időszakban szétterjed, kissé megnövelve a felszíni hőmérsékletet közepes szélességeken is, elsősorban a Föld északi féltekéjén. Miután a villámtevékenység érzékenyen reagál a felszíni hőmérséklet változásaira, ez a kis növekedés a felszíni hőmérsékletben igen jelentős növekedést eredményezett a villámok számában a vizsgált esetekben

? tette hozzá a HUN-REN FI kutatója.

A szakemberek következő lépésként azt tervezik, hogy részletesebben vizsgálják meg hazánk elmúlt 30 évének villámtevékenységét, hogy feltárhassák a csendes-óceáni jelenség lehetséges hatását.

Hangsúlyozták: az eredmények ismeretében jobban felkészülhetünk majd a jelentős gazdasági károkat okozó zivatarokra (pl. szupercellákra).

időjárási körkép a Szaharából

#1502845 TrendMan Előzmény: #1502844

Mondjuk ez simán lehetne akár animáció is.

Bár a Guardianról nem feltételezem (még).

Itt a légzuhatagon kora?

#1501854 TrendMan

https://index.hu/belfold/2024/08/15/idojaras-elore...

"A légzuhatag (másnéven lecsapó(dó) légtest vagy downburst) olyan erős leáramlás, amely hirtelen pusztító szélvihart eredményez a talajfelszínen vagy annak közelében. Jellemzője, hogy mindössze pár percig tart, de azalatt akár 240 kilométer per órás szélsebesség is előfordulhat. Az okozott kár a légzuhatag lokális jellege és romboló ereje miatt a felületes szemlélő számára tornádó nyomainak is tűnhet, bár tüzetesebb elemzés során rendszerint felderíthető a valódi ok, elkülöníthető a kétféle jelenség.

Egy downburst mérete szerint két kategóriába sorolható be: microburstnek akkor nevezzük, ha 4 kilométernél kisebb az átmérője, míg macroburstnek a 4 kilométernél nagyobbakat hívjuk. Amennyiben nem ismerjük a pontos kiterjedését, vagy általánosságban beszélünk róla, akkor marad a downburst kifejezés."

benne van a pakliban

#1499936 Spade Előzmény: #1499931

Az is igaz lehet h a növényzet, kukorica, gabona megfogja a port az utak mentén

benne van a pakliban

#1499931 TrendMan Előzmény: #1499930

Köszi.

Én meg arra gondoltam, hogy az M1-en átfújó port és szelet foghatja meg a kukorica tábla is, ha az úttal párhuzamosan ültetik.

Bár a sortávokról fogalmam sincs.

benne van a pakliban

#1499930 Spade Előzmény: #1499928

a villámárvízre mondta, talán arra gondolt h a sortávolságot merőlegesen állítja be tehát a háromszög (domb) átfogóján (ezen mozog a traktor), vagy függőlegesen azaz a befogóján a kettő között cos@ a váltószám, tehát az egyik esetben ritkásabb lesz a tábla és jobban elengedi a vizet Legalább is így értelmezem, mert a kukorica mindig függőlegesen nő ( a gravitáció ellen nő)

benne van a pakliban

#1499928 TrendMan

Az időjárás attól is függ, hogy a gazda merőlegesen vagy függőlegesen ülteti a kukoricát, ugye értitek:


Megérkezett az esőcsináló Dubajba

#1499641 TrendMan

https://telex.hu/kulfold/2024/04/17/dubaj-arab-emi...

"Az AP beszámolója szerint az özönvizet részben emberi beavatkozás is előidézhette; az apadó talajvízkészletre és a fokozódó szárazságra válaszul ugyanis a 2023-as klímacsúcsnak otthont adó Emírségekben elterjedt az az angolul „cloud seeding”-nek nevezett eljárás, mely során kisrepülőkből a felhőkbe juttatott anyagokkal növelik a lehulló csapadékmennyiséget. A hírügynökség repülőforgalmi adatok alapján állítja, hogy a felhőszakadás előtt hat-hét ilyen repülés történhetett Dubaj felett."

El Nino - La Nina jelenség

#1499596 TrendMan
Véget ért a tavalyi év közepén kezdődött El Nino éghajlati jelenség - jelentette be kedden az ausztrál meteorológiai hivatal hozzátéve, az egyelőre bizonytalan, hogy idén a későbbiekben kialakul-e a La Nina jelenség, ahogy azt más időjárási előrejelzések jósolták.

Az El Nino hatására rendszerint melegebb és szárazabb lesz az időjárás Ausztrália keleti részén és Délkelet-Ázsiában, míg csapadékosabb az amerikai kontinensen, a La Nina hatása viszont ennek éppen a fordítottja. A két éghajlati jelenség közötti ciklus világszerte nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az El Nino jelenség a tavalyi év közepén kezdődött, három év La Nina után. Az El Nino a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete következtében alakul ki, a hűvösebb hőmérséklet pedig a La Nina éghajlati jelenséget váltja ki. Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése áprilisban azt jósolta, hogy 2024 második felében 60 százalékos a valószínűsége a La Nina kialakulásának.

A tenger felszíni hőmérséklete december óta csökken, és az ausztrál meteorológiai hivatal szerint az óceáni és légköri mutatók most azt jelzik, hogy jelenleg a két ciklus közötti semleges állapot alakult ki, ami az éghajlati modellek szerint júliusig semleges is marad.

_________

Most már csak azt kellene tudni, ez Európára milyen hatással lesz?

újabb mini jégkorszak 2030-ban landolhat?

#1497817 TrendMan

https://divany.hu/offline/2019/02/07/mi-kellene-ah...

"Valentina Zharkova, a Northumbriai Egyetem professzora úgy nyilatkozott, hogy a Nap változó ciklusának köszönhetően 2030-ban újabb mini jégkorszak várható. Mint tudjuk, a Nap aktivitása egyenlőtlen, egy keveset mindig változik. Ezt a komplex folyamatot modellezte le Zharkova, majd arra jutott, hogy 2030-2040 körül a Nap teljesítménye akár 60 százalékkal is csökkenhet. Ez újabb, a 14-19 század között jellemző globális lehűléshez vezethet. "