Re: munkaerőpiac
Előzmény: #617675"Az ázsiai országok fejlődése számomra azt mutatja, hogy lépéseket nem lehet kihagyni a fejlődésből."
Tudod mi a vicces? Hogy általában azok, akik bőszen mondogatják, hogy "tanuljunk másoktól", azok nem veszik azt észre, hogy ha van kitől tanulni, az például Kína. De miért nem veszik észre? Mert Kína munkából gazdagodott meg. Először őket is körberöhögték a "minden faluba kohót" gondolkodásmód miatt, aztán meg csak csodálkoztak azon, hogy milyen természetesen tudnak BÁRMIT és BÁRMILYEN minőségben legyáratni. Ha van valami, amit meg kell tanulni, az éppen az, hogy hogyan emelkednek fel az országok.
Így.
Egyebekben a fenti felvetésedre is azt tudnám írni, hogy nem is az a kérdés, hogy ki lehet-e hagyni a fejlődésből lépéseket, hanem sokkal inkább az, hogy annak ismeretében, hogy eddig mindig csak ezen lépések betartásával sikerült a felemelkedés - annak figyelembevételével egyáltalán van-e értelme arról értekezni, hogy "egyből maoista nagy ugrással" is lehet-e tovább lépni.
Az én válaszom az, hogy nem. És azért nem lehet, mert egy társadalmat lehet és kell felhúzni, az elit (ész és nem pozíció) mindig és mindenhol megtalálja a lehetőségeit, tehát nem velük kell foglalkozni.
A társadalmi felemelkedés alapja az, hogy az alsó rétegeket húzod felfelé, azt pedig hightechhel és egyéb lózungokkal nem lehet. Azt csak azzal lehet, ha az ő szintjükre szabsz rengeteg lehetőséget, amelynek a során egyre feljebb tudnak lépni és a feljebb lépés során egyre igényesebb és jobb fogyasztói szolgáltatásokat fognak elvárni, ami természetesen magával húzza a fogyasztói szolgáltatások ÁLTALÁNOS(!) színvonalának javulását is és ez beindít egy pozitív spirált.
Node egy álelitista, szalonetellektüell elképzelés arról, hogy majd az elit felhúzza a plebszet, az valami olyan szintű butaságra vall, hogy félelmetes - sem az elit MÉRETE, sem a LEHETŐSÉGEI nem teszik lehetővé azt, hogy az alsóbb réteg(ek)et felhúzzák. Az a marxizmus, ami a vagyon újraelosztásával gondolkodik, azaz azzal, hogy az elit többletét elvonva abból lesz majd pénze a plebsznek, de ez tévedés, valójában pont fordított az út:
A plebsz által megtermelt több jövedelem képes a plebszet felemelni és egy valós és széles középréteget kitermelni. Márpedig a plebsz által termelt jövedelem értelemszerűen nem származhat a fogyasztási szolgáltatásokból, az ugyanis csak arra képes, hogy a szektorba érkező pénzt elossza, vagyis csak az lehet a kérdés, hogy azt kevesek között, de nagyobb arányban, avagy sokak között, de kisebb méretekben osszuk fel.
Termelés nélkül ez a réteg nem képes az emelkedésre, a termelést viszont ettől a rétegtől nem lehet a hightechben elvárni, nemhogy most, hanem az elkövetkező 20-100(!) évben sem. Ami megtehető az az, hogy szűkítjük a réteget, hogy egyre kevesebben tartozzanak ide, mert a többiek már feljebb lépnek, de ehhez pontosan az a színvonal kell, amivel meg tudnak bírkózni, hogy a következő generáció már több tudjon lenni.
MINDENKIT CSAK A SAJÁT SZINTJÉRŐL LEHET FELEMELNI.