Regisztráció Elfelejtett jelszó

Re: Csapataink harcban állnak

nemtoom Előzmény: #465336

109

"Nem illik részletes adatok nélkül publikálni a tényadatokat."

Nincs ellenemre, ha kedves szokásod szerint elkezdesz kötözködni. Nos ha az alábbi szó szerinti idézetben látsz olyan tényadatot, amit nem hivatkoztam, akkor még igazad is lenne.

Ha végigolvastad, leszel szíves utána megadni az optikusod címét, nekem is kellene egy olyan szemüveg, amelyik magától gyártja a cikkhez a tényadatokat.

(Megjegyzés: másnak nem szükséges végigolvasnia, kizárólag AT részére idéztem, "mert ő megérdemli")

Portfolio.hu Árfolyam Videó Pénzcentrum.hu REsource Konferenciák Portfolio Trader TraderSzoba InfoRádió

Portfolio.hu

BEJELENTKEZÉS REGISZTRÁCIÓ ENGLISH

Befektetés

Deviza/kötvény

Ingatlan

Makrogazdaság

Tőzsde

Vállalatok

Szolgáltatások

Előfizetés

Befektetési alap

Öngondoskodás

Külföldi alapok

Műtárgy

Privát bankok

Lemondott Járai, a Költségvetési Tanács elnöke - IMF a háttérben?

2012. január 10. | 09:26 English version

Küldés e-mailbenNyomtatható verzióHozzászólás

Lemondott tisztségéről Járai Zsigmond, a Költségvetési Tanács elnöke. A köztársasági elnök a testület új elnökévé kedd délelőtt nevezi ki Kovács Árpádot, az Állami Számvevőszék korábbi vezetőjét - írja az MTI. A nemzetközi szervezetek a KT megerősítését várják el a kormánytól az új hitelkeretért cserébe.

hirdetés

Mivel indokolja lemondását Járai?

Járai Zsigmond a lemondását az MTI-nek azzal indokolta, hogy a gazdasági stabilitásról szóló, ez év január 1-jétől hatályos, új törvény a korábbinál jelentősebb feladatokkal látja el a Költségvetési Tanácsot, és ezek elvégzése számára olyan helyzetet teremt, amely egyéb - a köz- és a magánszférában ellátott - funkcióival összeegyeztethetetlen.

Milyen a 2012-es büdzsé?

Járai Zsigmond úgy látja, hogy Magyarország 2012. évi költségvetése jelentős előrelépés a korábbi évek fegyelmezetlen, laza költségvetéseihez képest, a kitűzött célok helyesek és reálisak, a kormány gyorsan alkalmazkodott a folyamatosan romló külgazdasági környezet által diktált nehéz körülményekhez. Ezt a véleményt az Európai Unió 2011. decemberi jelentése is alátámasztotta.

Az igaz, hogy a kormány alkalmazkodott a romló külső feltételekhez és újratervezte a költségvetést, azonban friss növekedési prognózisát nem vezette át a költségvetésen, így a bevételi számok nem egyeztethetőek össze a felülvizsgált (0,5%-ra lecsökkentett) növekedési előrejelzéssel. Ebből az következik, hogy év közben senki sem fogja tudni megmondani, hogy a beérkező költségvetési számok hogyan viszonyulnak a tervekhez képest.

Az Európai Bizottság tavaly novemberben értékelte legutóbb Magyarország költségvetési folyamatait is. Igaz, hogy 3%-nál alacsonyabb hiányt vár az idei évre, azonban aggodalmának adott hangot a hosszabb távú kilátásokkal kapcsolatban.

Az azóta eltelt néhány hétben jelentős változások álltak be az európai és a magyarországi pénzügyi helyzetben, amelyek kezelése - fennmaradásuk esetén - újabb kihívásokat fog jelenteni a gazdaságpolitika számára. A költségvetésben lévő tartalékok egy bizonyos szintig megfelelő fedezetet jelenthetnek a gazdasági helyzet romlásából származó feszültségek kezelésére. További romlás esetén azonban szükség lehet a költségvetés további korrekciójára is, amelyre - Járai véleménye szerint - a kormány elkötelezett.

Ezzel Járai lényegében megismétli egy hónappal ezelőtti véleményét a költségvetésről, amikor már arra figyelmeztetett, hogy még a 0,5%-os növekedés is túl optimista lehet, ezért újabb intézkedésekre lehet szükség év közben.

2011.12.19 11:43 Újabb kiigazításokra kényszerülhet év közben a kormány (KT)

A 2010 végén átalakított Költségvetési Tanács eddigi felállásában töltött működésével kapcsolatban érdemes kiemelni, hogy a Költségvetési Tanács szeptember végén már elfogadta a kormány 2012-es költségvetési tervezetét és 2 az 1 ellenében nem tettek ellenvetést a tagok. Korábban azt írtuk: azzal, hogy december végén a kormány is belátta, hogy szükség van a költségvetés átírására, felvetődik az átalakított Költségvetési Tanács kudarca (működésének már az első évében).

Kovács Árpád az utód

Járai Zsigmond elmondta: Orbán Viktor miniszterelnök kérésére továbbra is elmondja véleményét a gazdaságpolitika alakulásáról, ha arra a kormány kéri.

A köztársasági elnök a testület új elnökévé kedd délelőtt nevezi ki Kovács Árpádot, az Állami Számvevőszék korábbi vezetőjét, a Magyar Közgazdasági Társaság elnökét.

Volt az ügynek előzménye

Múlt csütörtökön már kiszivárogtak Járai Zsigmond esetleges távozásáról szóló hírek. Először sem megerősíteni, sem pedig cáfolni nem kívánták az értesülést az illetékesek, majd Missura Gábor, a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának titkárságvezetője mégis cáfolta Járai távozásának hírét. Járai Zsigmond nem mondott le a Költségvetési Tanácsban betöltött funkciójáról - mondta alig egy héttel ezelőtt Missura.

2012.01.05 15:47 Járai távozik a Költségvetési Tanácsból?

Az IMF a háttérben?

Az elmúlt napokban több értesülés is kiszivárgott azzal kapcsolatban, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió mit vár el a magyar kormánytól az új hitelkeretért cserébe. A múlt héten megjelent sajtóinformációk szerint a Nemzetközi Valutaalap a Költségvetési Tanács megerősítését várja el Magyarországtól. Korábban olyan hírek jelentek meg, hogy a nemzetközi szervezetek szerint a Költségvetési Tanács egy "bábtestületként" működik, a közpénzügyek átláthatósága gyenge, és javulás nem mutatkozik. (Erre utalt az, hogy tavaly szeptemberben a KT kettő az egy ellenben rábólintott a költségvetési tervezetre, pedig már akkor láthatóak voltak a jelentős kockázatok.)

Ezeket az elvárásokat már a magyar kormány is megismerhette a tavalyi informális tárgyalások előtt.

Az IMF azt róhatja fel a kormánynak, hogy 2010 végén átalakította a Költségvetési Tanácsot (és távolította el az akkori tagokat) és közben az új gazdasági stabilitási törvényben rendkívül erős felhatalmazást adott az intézetnek, pedig saját szakértői stáb nélkül működik (az MNB és az ÁSZ szakértőinek számításaira támaszkodhatnak a tagok). Ezért akár az is előfordulhat, hogy a későbbi évek költségvetési tervezése során nem megalapozott döntéssel tagadja meg a költségvetési tervezet elfogadását és ezzel ellehetetlenítheti a jövőbeni kormányok működését.

Érdekes időzítés

A Költségvetési Tanács kedden bejelentett elnökcseréjének fényében meglehetősen érdekes Kopits György Wall Street Journal-ban kedden megjelent véleménycikke. A 2010 végén átalakított KT egykori elnöke a tekintélyes gazdasági lapban élesen bírálta a kormány eddigi gazdaságpolitikáját. Úgy fogalmazott: még nem késő visszafordulni a frontális ütközéssel fenyegető útról. A fékek és ellensúlyok rendszerének szisztematikus lebontása nagyon hasonlít az argentin és venezuelai példára - vélekedett a volt jegybankár friss írásában.