Regisztráció Elfelejtett jelszó

Re: nincs cím

hosszhuszár Előzmény: #160085

A dubaji sejk megszólalt: pontosan tudtuk mi fog történni!

2009.11.27 09:07 Megosztás

Tegnap közleményt adott ki Ahmed bin Saeed Al-Maktoum sejk, az Egyesült Arab Emírségek elnöke, ami teljesen érthető volt a piac reagálását nézve. A meglepő az lehetett a közlemény szövegét olvasva, hogy pontosan tudták milyen hatással fog járni a drasztikus bejelentés, azonban a speciális pénzügyi helyzet miatt ezt meg kellett lépniük. A befektetők szemszögéből nézve ez nagyon rossz hír, hiszen ha a két nappal ezelőtti 5 milliárdos gyorshitel nem volt elég Dubajnak, akkor egészen biztos nagy a baj. A bizonytalanságot tovább növeli, hogy a sejk szerint jövő hét elején fognak részleteket tudatni a közvéleménnyel, addig ugyanis az állami gyámkodás alá került Dubai World ügyeit részletesen át kell nézni, és felmérni mekkora ténylegesen a baj.

hirdetés

A tegnapi nap folyamán a pénz és tőkepiacok komoly nyomás alá kerültek, az Egyesült Arab Emírségek egyik oszlopos tagja (Dubaj) ugyanis bejelentette, hogy fél évvel elhalasztaná a következő hónapokban esedékes hitel törlesztőrészletek kifizetését. A legfőbb gondot a három hét múlva esedékes leány cég Nakheel kötvénylejárata volt, december 14-én ugyanis 3.5 milliárd dollárt kellene kifizetniük.

Az Egyesült Arab Emírségek korábban többször is kimentette Dubajt, februárban például 10 milliárd dolláros "segélyt" kaptak, két nappal ezelőtt pedig két helyi bank további 5 milliárd dollárt adott. Az Emírségek elnöke tegnap késő délután közleményében azt mondta, hogy pontosan tudták milyen következményekkel járhat a Dubai World feletti hatalom átvétele illetve a hitelek esedékes részleteinek az elhalasztása (a hitelek átstrukturálásának első állomása), ez azonban szükségszerű volt a speciális pénzügyi körülmények miatt - írja a Financial Times.

Eléggé morbidul hangzik, de a közlemény szövege szerint Dubaj teljesen megérti a piacok, illetve különösképpen a hitelezők aggodalmát. Az Egyesült Arab Emírségek elnöke, Ahmed bin Saeed Al-Maktoum sejk szerint a drasztikus lépés megtételére szükség volt, hiszen az adósság teher elviselhetetlenné kezdett válni.

A szokás kommunikációnak megfelelően a közleményben azt is tudatják, hogy a drasztikus lépésre azért volt szükség, mert a válság gazdasági és szociális kihívások elé állította az országot, a visszaesésből pedig egyik ország sem tudta függetleníteni magát.

Az Emírségek elnöke kijelentette, hogy további információkat jövő hét elején fognak közölni, ami meglehetősen rossz hír a befektetőknek, hiszen egyelőre semmi biztosat nem tudhatnak a helyzet végleges megoldásáról. Egyrészről érthető, hogy az állami átvételt követően kell néhány nap, amíg fel tudják mérni az elmúlt években okozott károk mértékét, illetve fel tudják mérni a hihetetlen méretűre duzzadó adósság visszafizetésének ütemezését.

Persze ez nem vigasztalja a befektetőket, akik napokat kénytelenek arra várni, hogy mi lesz a kötvényeikkel, mennyi pénzt láthatnak viszont majd a pénzükből. Egyelőre csak annyi biztos, hogy nagyon nagy slamasztikába van Dubaj, és nem tud a fizetési kötelezettségének eleget tenni.

Végül, de nem utolsó sorban a sejk azt is megemlítette, hogy Dubaj továbbra is attraktív befektetési lehetőséget teremtenek a befektetőknek, a gazdaság fundamentumaihoz nem férhet kétség, itt kell megemlíteni például a fejlett infrastruktúrát, valamint a régióban pénzügyi központként is működő emírséget.