Regisztráció Elfelejtett jelszó

Boomerek lakhatási problémája

matgab Előzmény: #1496341

várjál csak várjál csak!

Nettó 21.000 ft-ot kerestél közalkalmazottként ugye?

Akkor azt hasonlítsuk össze egy mai kezdő tanulmányi referens fizetésével, mert azok biztos nem keresnek ma sem pályakezdőként nettó 400-500 ezret, de még bruttót annyit sem, az biztos (mondjuk talán 350 körül!)

Valamint egy 2000. évi lakásárat viszonyítani egy 94-es fizetéshez, az kb. ugyanolyan irreleváns, mintha egy 2012-es fizetést hasonlítanánk egy 2022-es lakásárhoz, hiszen a fizetések is nagyot nőttek 97-2000 között, meg a lakásárak is nagyot nőttek '94 második felétől '97-98-ig!

Én konkrétan bruttó 120-szal kezdtem '99-ben, de azért mert a szakmai gyakorlatomat a cégnél töltöttem, aki akkor diplomásként kezdett, az 150e ft bruttót kapott.

Akkortájt ennek kb. max a felét, vagy annyit sem kaptunk kézhez emlékeim szerint - de ebben nem vagyok teljesen biztos.

2002-ben bruttó 300 körül kerestem (4 év tapasztalattal) , és 8 millióért tudtam egy normál állapotú 45m2-es belvárosi lakást venni. Ez akkor ha kiszámoljuk 26,6 hónapnyi bruttó munkabér volt. A hitel kamata fix 6% volt (már állami kamattámogatásos volt, akkor jött be!)

Ma egy átlag fizetés Pesten adminisztrációs 4 év tapasztalattal (jó helyen) munkakörben mondjuk bruttó 450- 600 között mozog.

Viszont ugyanaz a lakás, amit akkor én 8 milióért vettem, az ma kb 40-45 millió ft.

Tehát ma -ha azt nem is nézzük, hogy az akkori bruttó 300-ból én sokkal többet tudtam havonta spórolni, mint ma akárki bruttó 600-ból!- csak a sima bruttót nézzük, akkor 66,6 hónapnyi munkabérből tudná megvenni ezt a lakást!

2002 előtt én önálló lakást tudtam bérelni 25e ft-ért (jó ez elég ótvar lakás volt), de amit megvettem azt is kb. 45-50 között lehetett kiadni. (azaz a fizetésem kb. 10-20%-a ment el albérletre (nem osztva bérelve, hanem egyedül!).

Ma egy ilyen lakás bérleti díja kb. 140-200e Ft. Ami a fizetésének (még ha 500-zal számolunk is) a 30-40%-a!!