idemásolom mivel a tőzsdecápák.hu a jelek szerint bezárta kapuit és baj lenne ha elveszne :(
Az érdem nem az enyém, holnor kolléga alkotta az eredeti bejegyzést:
-----
A határidős ár megegyezik az azonnali ár felkamatoztatott értékével: F(T) =S* (1+r)^T
Ahol: F – a határidős ár
S – az azonnali ár
r – a kockázatmentes kamatláb
T – a lejáratig hátralévő idő
Ha az alaptermék tartása a futamidő alatt pénzáramlással jár (pl. osztalékot fizet), akkor a korrigált prompt árral (S”) kell számolni:
S”= S – PV (DIV) és F(T) =S” *(1+r)^T . (PV(DIV)= DIV/(1+r)^T)
A fenti gondolatmenet bizonyos korlátozó feltételek mellett érvényes:
• Nincsenek tranzakciós költségek (brókerdíj, értékpapír kölcsönzési díj stb.)
• Minden nyereség (kamat és árfolyam) ugyanakkora adókulccsal adózik
• A betéti és a hitelkamatlábak egyenlők a kockázatmentes kamatlábbal.
Mivel a valóságban ezek a feltevések nem állják meg a helyüket, a fenti elméleti határidős árfolyamtól általában különbözik a tényleges termin árfolyam. És akkor a kérdésre válaszolva:
Kamattartalomnak a prompt és a termin ár különbségét nevezzük: KT = F(T) -S. Lejáratkor a kamattartalomnak nullának kell lennie, ezzel magyarázható, hogy a kifutáshoz közeledve szűkül a KT (=kamattartalom az idő csökkenő függvénye).
Vegyük példának a BUX0712-t. Ez az instrumentum a BUX indexre vonatkozik, a 0712 azt jelenti, hogy 2007 decemberében fut ki (megállapodás szerint a hó harmadik péntekje a lejárat napja). 2007. jan.1-én a BUX értéke 24809 volt, a 0712 pedig 25636 ponton zárt, így a kamattartalom 25636-24809, azaz 827 pont volt. Ez százalékban kifejezve 3,33%, ami elmarad az akkori kockázatmentes kamatlábtól. Az eltérés okai között említeném a fenti feltevések nem teljesülését, de egyéb tényezők is közrejátszanak, ld. alább.
A KT általában pozitív, de negatív értékre is volt már példa nem egyszer. Ha a KT kisebb mint nulla, akkor hatékony piacot feltételezve kockázatmentes haszonra tehetünk szert határidős vétellel és prompt eladással. A negatív KT egyébként a piaci szereplők pesszimizmusára utal, további spot esést várnak.
Ha egyik napról a másikra kitágul a kamattartalom, vagyis a határidős árfolyam jobban nő, mint a prompt, és a piac az előző időszakban esett, akkor valószínűleg shortzárások történtek, sok befektető tehát fordulatot valószínűsít a piacon. A fordított eset innen könnyen levezethető.
Most kb ennyi :)
2007.12.02.15:58.47
holnor
----