Visszatekintő:
https://open.spotify.com/episode/6ILEofuXsnoGryzWW...
Vagy előrenéző?
sztem a mostani gyorsjelentési szezonban az eredmények nem fognak sokat számítani.
Ami számítani fog, hogy a jövőben bekövetkező vámok és gazdasági visszaesés miatt melyik management mennyire fog borús előrejelzést adni.
És bőven el tudom képzelni, hogy egy -egy borúsabb gyj forecast után simán esni fognak a papírok 10-30%-ot is... Ahonnan ráadásul nem is lesz felpattanás az azt követő napokon.
Mester!
Ez egy stratégia vagy egy tragédia?
https://index.hu/gazdasag/2025/04/10/donald-trump-...
... mert nem mindegy, hogy osztogatnak vagy fosztogatnak.
----
Mielőtt belemennénk a kissé nyakatekert fejtegetésbe, érdemes megismerkedni a ?4D-sakk" jelentésével. A 4 dimenziós sakk kifejezés a politikai diskurzusban azt hivatott alátámasztani, hogy Trump látszólag több lépéssel az ellenfelei előtt jár; míg egyesek káoszt látnak a módszereiben és azok következményeit károsnak ítélik meg, azok, akik érteni válik az amerikai elnök stratégiáját, úgy gondolják, hogy egy mélyebb sztori húzódik meg a háttérben, és a végén majd minden összeáll. Jelen pillanatban egyáltalán nem mondható biztosra, hogy egyrészt valóban egy 4D-s sakkjátszma zajlik-e a világpiacon, és ha igen, akkor ezt megnyerheti-e Trump. Ennek megítélését az olvasó fantáziájára és belátására bízzuk.
Donald Trump "drill baby drill" politikájának célja, hogy felpörgesse a hazai szénhidrogén-termelést és
a világ energiaexportőrévé tegye az Egyesült Államokat.
Két legyet üthet egy csapásra az ide vezető és éppen formálódó tervvel, miszerint:
Fontos adalék az olajkereslethez: egyáltalán nem új piacra tör be Trump, hiszen 2024-ben az Egyesült Államok 118 milliárd dollár értékben exportált nyers kőolajat, aminek a legfontosabb célországa Hollandia volt (23,6 milliárd dollár), de Spanyolország és Franciaország is felfér a toplistára.
Ami pedig a teljes képet illeti, már direkt módon is megjelent a ?sakkjátszma? újabb lépése: Trump ugyanis szeretné kiegyenlíteni az USA kereskedelmi deficitjét Európával szemben, és a nemrég bejelentett
általános vámok feloldásáért cserébe azt követelte, hogy Európa 350 milliárd dollár értékben vásároljon amerikai energiaárukat.
Ez a szám a Portfolio által megkérdezett energetikai szakértők szerint - a jelenlegi helyzetben - óriási és irreális, hiszen az USA népszámlálási hivatala szerint az Európába irányuló amerikai LNG-export értéke 2024-ben csak kb. 13 milliárd dollár volt.
Ha az összes amerikai LNG-t Európa vásárolná meg a jelenlegi 36 eurós gázár mellett (TTF), akkor ennek az LNG-nek az értéke körülbelül 110 milliárd dollár lenne, és ha ehhez hozzáadjuk azt a kb. 4 millió hordó/nap európai nyersolajat, amelyet az EU JELENLEG importál az Egyesült Államokból, ez kb. 88 milliárd dollár értéket jelent. Az LNG-ből és a nyersolajból tehát még mindig "csak" 198 milliárd dollár jön ki, ami jóval kevesebb, mint a Trump által az EU-tól követelt 350 milliárd dollár.
EZÉRT IS VOLT CSUPA NAGYBETŰ A "JELENLEGI", AMIKOR AZ EURÓPÁBA ÉRKEZŐ AMERIKAI OLAJEXPORTOT JELLEMEZTÜK.
Hozzá kell tenni, hogy az EU eddig is meg akart már egyezni az USA-val, és már november óta azt hangoztatja, hogy hajlandó a magasabb amerikai energiahordozó-importra.
Potenciális probléma a fent leírt, körmönfont mestertervvel: a vámpolitikából fakadó recessziós félelmek és extra OPEC-kínálat miatt
bezuhant, és akár tartósan alacsonyan is maradhat az olajár.
A Goldman Sachs például arra figyelmeztetett, hogy a Brent ára szélsőséges körülmények között akár 40 dollár alá is zuhanhat hordónként, ahogy a kereskedelmi háború kiéleződik és a kínálat növekszik.
Márpedig
Utóbbi mellett a növekedési különbözet érve szól, eszerint a vámintézkedések legnagyobb kárvallottja az amerikai fogyasztók lesznek. A logika szerint míg az USA kereskedelmi partnerei megtehetik (elméletben), hogy az USA-n kívül mással kereskednek, addig az amerikai fogyasztóknak nincs ilyen választásuk; a magasabb árak miatt pedig csökken a reáljövedelmük, romlik a fogyasztási hajlandóságuk, ami az egész gazdasági teljesítményre hatással van. Eközben az USA költségvetési hiánya 7%, nincs tér érdemi fiskális lazításra, szemben az euróövezettel, vagy Kínával. Míg az USA-ban épp most kezdődött a ciklikus lassulás, addig Európa például a ciklikus gyorsulás küszöbén lehet. Az más kérdés, hogy mit tesz Európával a vámháború, de most még az egyes befektetők álláspontja, hogy relatíve az USA többet veszít.
Az egészet eleve Kínára szabta, de gondolta ha az egész világot beijeszti, akkor ez nem olyan feltűnő.
Így bonyolítja a világpolitikát egy ingatlanügynök.
Szerintem legalább ketten vannak.
A Sith-ek is mindig ketten vannak.
Amúgy a vámok aktiválódtak... vajon mekkora vérengzés lesz ma?
Kína elkezdte piacra dobni, vagy önteni? az amcsi államkötvényeket..
Mindenki másként értelmezi s vezeti vissza... reggel még Bill Ackman twitterét mondták felelősnek, mert azt írta, hogy az elnöknek meg kéne fontolnia, hogy 90 napra felfüggeszti a vámokat... valaki a médiából ezt meg úgy értelmezte, hogy fehér házi infó, s dirr berobbant, majd kiderült, hogy kacsa... :)
https://x.com/BillAckman/status/190931307913095180...
Ez amúgy annak jó volt, hogy lássák Trumpék, hogy az utolsó előtti másodpercben is elég elkapni a kormányt, mert annyira ki van éhezve a piac a pozitív hírre... vagy fene tudja, kb őszig szórakozhatnak, csak azt érik el, hogy a cégek nem mernek fejleszteni, nincs új munkaerő felvétel, leállítanak minden projektet, ez kihat 2026-ra is, és az időközi választásokon ítéletet mondanak az emberek...
Én arra tippelnék, hogy a héten még lesz nemulass.
De persze tévedhetek is.
Egyébként, ha a vámhatások fokozatosan gyűrűznek be, ez a hatás a tőzsdén is fokozatosan jelenhet meg.
Az a bizonyos póráz és az a bizonyos kutya, hol erre szalad, hol meg arra, lehet ez a tökéletes időpont oldalazó kereskedést folytatni.
Azt nézem, hogy minden zöldbe borult, már a pénzügyi összeomlás is oly távolinak tűnik... mindenki happy...
Már egy normális összeomlást sem tudnak összehozni... k élet...
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20250407/evszaza...
"Nehéz egy átgondolt stratégia részeként látni Donald Trump vámjait. Hasonlót 1930-ban láttunk, Herbert Hoover elnöktől, aminek nem lett túl jó vége. A szabadkereskedelmet sokan a fejlődés kulcsának tekintik – bár kétségtelen, hogy negatív hatásai is vannak –, de ami még fontosabb: a globális békés együttélés alappillére."
Beteg, amit rángatnak ide meg oda.
Ilyen gyertyákat nem láttam még.
Ahogy elnézem a futureseket, lehet jobban járunk, ha pempit húzunk a bugyogó alá... :-/