Pusztító hőhullám érte el a világ egyik legnépesebb országot, már az élelmezés miatt aggódnak
Hangcsou, ahol 12,5 millió ember él és olyan nagyvállalatok székhelye található, mint az Alibaba és a NetEase, a héten drasztikus lépéseket tett az energiatakarékosság érdekében. Minden nem létfontosságú kültéri díszkivilágítást és kirakati fény használatát betiltották, mivel a rendkívüli hőség leterhelte az elektromos hálózatokat. A helyi hatóságok szerint ezek az intézkedések szükségesek voltak ahhoz, hogy elkerüljék az áramkimaradásokat.
Hangcsouban péntek óta folyamatosan 40 Celsius-fokot meghaladó hőmérsékletet mérnek. A hőség kifejezetten súlyos problémát jelent Kelet- és Dél-Kínában, ahol makacsul magas marad a hőmérséklet.
Sanghajban augusztus 2-án először haladta meg az elektromos hálózat maximális terhelése a 40 millió kilowattot.
Ez azt jelenti, hogy a közel 25 milliós városban soha nem látott mértékben nőtt meg az áramfogyasztás.
Érdekes adat, hogy Sanghaj vezet az országban az áramterhelés tekintetében; Lujiazui központi területe kétszer annyi áramot fogyaszt négyzetkilométerenként, mint New York Manhattanje vagy Tokió Ginza kerülete.
A kínai meteorológusok szerint a rekordmeleget idén elsősorban a globális felmelegedés táplálta. Az idei év Kínában 1961 óta a legmelegebb tavaszt hozta magával, amit egy rendkívül forró május követett. Ezt hetekig tartó szárazsághoz hasonló állapotok követték Kína központi mezőgazdasági térségében.
A rendkívüli hőség különösen aggasztó Hubei, Hunan, Csianghszi, Anhui és Csöcsiang tartományok számára. Ezeken a területeken vasárnapig napi csúcshőmérsékleteket várnak 37 és 39 °C között, sőt néhol akár 40 °C felett is lehetnek.
A rizstermesztők számára ez komoly kihívást jelent: fokozott öntözésre van szükség ahhoz, hogy megvédjék terményeiket a perzselő hőségtől. Élelmezési válságtól ugyan nem tartanak, de jelentős importra szorulhat az ország, ha az aszályok és a perzselő hőség tovább pusztítják a terményt.