Regisztráció Elfelejtett jelszó

Kevés a pénz a gazdaságban

Re: nincs cím

#568075 Kissherceg Előzmény: #566735

nem kellett sokat várni az ígéretre:

"A jövőben a befektetésekre és a gazdasági növekedés beindítására koncentrál a magyar gazdaságpolitika - mondta Matolcsy György hétfőn Budapesten a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) rendezvényén.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a növekedést a stabil költségvetési és politikai helyzet alapozza meg.

A következő évek gazdasági növekedés szempontjából perspektivikus területei között Matolcsy György az autóipart, az elektronikai, a zöld és az egészségipart, az innovatív iparágakat, a szolgáltatásokat, a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart, a logisztikát, a bionikát, a kreatív gazdaságot, valamint a turizmust említette.

Hozzáfűzte: a 2014 és 2020 közötti nemzeti fejlesztési programokat is ezen területekre fogják összpontosítani.

Matolcsy György kifejtette: a kormány, 2010-es hivatalba lépése óta öt területen ért el áttörést: konszolidálta a költségvetést, megkezdte az államadósság csökkentését, nőtt a munkahelyek száma - amely a közmunkának is köszönhető -, a munkanélküliségi ráta pedig csökkent. A kormány elérte azt is, hogy a folyó fizetési mérleg pozitív tartományba került - mondta a miniszter.

Szólt arról is, hogy államadósság csökkentéséhez és az új munkahelyek létrehozásához a kabinet nemcsak megszokott, hanem szokatlan, újszerű eszközöket is használt. Matolcsy György szerint a következő években ezeket az újszerű intézkedéseket az Európai Unió több országában alkalmazni fogják.

Hangsúlyozta, hogy mindezen lépések közepette, a teljes konszolidációs folyamat során sikerült megtartani az ország politikai stabilitását, ez pedig különösen az unortodox lépéseknek köszönhető. Az intézkedések ugyanakkor a gazdaság egyes szereplőinek - például az energia és telekommunikációs szektornak - nagy terhet jelentettek - ismerte el a miniszter.

Elmondta, hogy a magyar gazdaság egyik problémája, hogy a befektetési ráta sokkal alacsonyabb, mint néhány más közép-európai országban; ez elfogadhatatlan, ugyanakkor a befektetési szerkezet mögé nézve az látható, hogy a feldolgozóipari beruházások ismét a válság előtti szinten vannak.

A gazdasági növekedés terén pedig a miniszter szerint fordulat jöhet a következő években, mivel a kormány a pénzügyi konszolidáció lezárása után immár a növekedés beindítására koncentrálhat.

A nemzetgazdasági miniszter elmondta: Magyarország mindhárom világgazdasági központtal - Ázsia, Európa, Észak-Amerika - szerves kapcsolatban áll. Az Európai Unió (EU) kulcspiacainak elérhetősége szempontjából Magyarország kedvező helyzetben van, és az ország azt szeretné, ha Közép-Európa lenne az EU gazdasági motorja - emelte ki a tárcavezető.

Matolcsy György a magyar gazdaságpolitikáról szólva elmondta, hogy továbbra is cél a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása; ezt a strukturális reformok is segítik majd, emellett a kormány teljes foglalkoztatottságot szeretne elérni, amelyből a versenyszféra és a közfoglalkoztatás is kiveszi majd a részét. Az adórendszerről azt mondta: a kormány tervei szerint néhány, fogyasztást terhelő adót növelnek, miközben a jövedelmet terhelő adókat mérséklik.

Az államadósság csökkentésével több pénz jut befektetésekre, és a befektetőbarát üzleti környezet kialakítására, ezenkívül a kormány azt várja, hogy az idei második félévben bekövetkezett áttörés után tovább folytatódik a következő években a magyar CDS-felárak csökkenése - ismertette Matolcsy György."

Re: nincs cím

#566735 banyaiz Előzmény: #566729

http://www.portfolio.hu/gazdasag/a_kt_szerint_a_valosagban_453_milliard_forintos_a_ket_csomag.174781.html

Ezt nézd meg, nagyon egyetértek ezzel a véleménnyel pl imf kapcsán, de egyebekben is. A Tolcsy féle számokat osztani kell kettővel (néha többel) ha közel akarunk jutni a valósághoz. Persze kettős mérce és mindig újat követelnek az EU részéről.

Már a saját Költségvetési Tanácsunk is kettős mércét alkalmaz, ki kell gyorsan nevezni néhány droidot akik nem tudnak számolni. Más megoldás nem nagyon van a problémára. :)

Re: nincs cím

#566730 banyaiz Előzmény: #566729

Szvsz ha ezt Gordonék nem hívják le gyorsan teljes keretösszeget amikor a feltételei adottak voltak, Viktorék már nem is tudták volna lehívni egyrészt lejárt volna a rendtart időszak, másrészt ha nem is jár le , nem is adták volna oda nekik a maradékot, tekintettel az elmeállapotukra . :)

De nem ám azonnal visszafizették a maradványait lehívott összegnek pedig megtehették, megtehetik, áh dehogy pedig nagyon rossz ez nekünk szöveg szintjén persze. :)

Szóval ezt így összerakod, és mellé teszed amilyen dumákat elengednek ebben a témában az kemény. :)

Mindenképp olyan célokra érdemes felhasználni ami építő jellegű. Demján is ilyesmit pedzegetett , gazdaságba beforgatni egy új megállapodással (ennél olcsóbb forrást miből?) csak ennek vannak politikai árai, amit nem vállalnak fel, helyette unortodoxkodnak egyet.

Re: nincs cím

#566728 banyaiz Előzmény: #566718

Az eddig lépések "logikáját" ha van ilyen, megpróbálva értelmezni, vsz ami esélyes lehet, hogy ehhez az állami devizabetéthez akkor fognak nyúlni ha az E-onnal meg tudnak egyezni vételárban , feltételekben. Mol mintájára visszaveszik az E-on magyar részleget egy nagyon olcsó forrásból. Amiben van is némi értelem vsz. Nagyon olcsó ez a forrás egyszer Prosperoval kibogoztuk, hogy vhol 3% alatt van ez az eu-imf lóvé maradék amit még Bajnaiék a gonosz hárombetűstől a "rossz " megállapodással felvettek.

Ez ám az unortodox logika. Egyrész szidalmazni az imf-et , és a rossz megállapodást stb stb , közben pedig nem sos visszafizetik ha annyira rossz ez nekünk (mert nem rossz valójában, sőt miazhogy:), hanem szépen ott van betétben mnb-ben a maradéka, és elköltik Mol-ra esetleg eon-ra ha összejön.

De közben mosóport reggeliznek és habzik szájuk a sok hülyeségtől . Fárasztó egy banda.

Re: nincs cím

#566720 banyaiz Előzmény: #566718

devizatartaléknak csak egy része töredéke az állam devizabetéte. Ez az állami devizabetét növelte a tartalékokat, aztán ment rá belőle Mol-ra pl. Idén pedig sok esetben mikor devizalejárat volt Ft kötvény kibocsátással operáltunk, aztán mnb átváltotta a tartalék terhére (ez picit csökkentette is a tartalékot) de magához az állami devizabetéthez idén tudomásom szerint nem nyúltak, pedig volt deviza hitel lejárat gazdagon.

Amit önmagában vsz jól tettek mert amilyen körümények vannak nem árt ha van néhány milliárd devizabetéte az államnak vészhelyzetre.

Ennél sokkal nagyobb kár amit pl az imf körül művelnek azt gazdasági értelemben max a tündérmesék világában lehet indokolni. :)

Re: nincs cím

#566718 Kissherceg Előzmény: #566711

nézd az állam takarítson meg, ha tud, de ne parkoltasson már 2 éves GDP-nyi pénzt, miközben a reál gazdaságot nyomorgatja, hogy finanszírozza az álló betéteit. Az, hogy Forintban mennyire adósodik el, az kevésbé fáj... Max majd az import cégeknek.

Év elején volt deviza kötvény kibocsátás, annak nagyon örültem, mert totál értelmetlen volt...

Re: nincs cím

#566711 banyaiz Előzmény: #566706

Ezzel nem értek egyet. Egyébként idén sem volt semmi akadálya, hogy magát az állam által elhelyezett devizabetétet kivegyék. a lejáró imf hitelrészleteket ebből törlesszék. Ezt technikailag megtehették volna. Ehelyett Ft kötvényt bocsátottak ki, mnb devizatartalék terhére átváltották és abból fizettek imf-nek. Tehát vhol ők is fontosnak érezték ezt a devizabetétet megtartani vésztartaléknak.

Ezekből az emberekből még azt is kinézem kitalálják, hogy az mnb nyomtasson eur-ot, vagy dollárt , esetleg svájci frankot. :) Unortodox pénznyomtatás címszó alatt. :) Eddigi működésük alapján bármit kinézek belőlük, sajnos.

Re: nincs cím

#566706 Kissherceg Előzmény: #566705

nézd amit bajnaiék leparkoltattak ott felesleges fenntartani úgy, hogy közben a reál gazdaságnak kell kitermelni annak a kamatait. Totál idiótizmus

Re: nincs cím

#566705 banyaiz Előzmény: #566696

Van ott néhány milliárd devizabetéte az államnak amit még ha jól csalódom Bajnaiék nyomtak oda be imf pénzből azt ki tudják kapni, pontos összeget most nem tudom. De ezt idén is kivehették volna de inkább biztonságosabb utat választották Ft kötvény kibocsátás, átváltás mnb-nél és abból törlesztés.

Azt technikailag, hogy magát az mnb devizatartalékot minden ellentételezés nélkül hiteltörlesztésre fordítani (itt nem a kormány devizabetétjére gondolok) hanem a tartalékra az vsz nem is lehetséges. Persze itt nálunk mi az ami lehetetlen? Tündérmesében minden előfordulhat:)

Re: nincs cím

#566691 banyaiz Előzmény: #566675

Nekem a legnagyobb aggodalmam az, hogy mit fognak művelni ezek az emberek a jegybank élén jövőre.

Alakul egy stagflációs helyzet Mo-n . Közben van egy szándék a jegybanki leszorítására, Ft gyengítésére , adósság elinflálására. De mindez úgy, hogy a feltételei nagyon neccesek mert rengeteg devizaadósság, infláció már így is elég magas, nincs növekedés, és egy jelentős Ft gyengítés megint inflációt is tovább gerjesztheti.

Közben a fogyasztás esik, pont ma nézem kisker forgalom előző évhez képest is esett több mint 2%-ot, tartós cikkeknél közel 10%-ot. Nem , hogy nem indul be a fogyasztás, hanem tovább esik. És így 5-6% közötti az infla. Mi lenne ha még a fogyasztás is növelné? :)

Ha ebben a szituban a jegybank hitelességét is sikerül kemény munkával munkával megroppantani akkor nagy gáz van. Nem nyugtat meg ebből a szempontból az a handabandázás, és vagdalkozás amit művelnek sok téren.

Extrém ft gyengítés 2013-ban ilyen körülmények között hát több mint veszélyes vsz.

Finanszírozási lehetőségek kontra bankok újabb saller kokizása. Stb stb.

ez sajnos igaz, viszik k…

#566675 Kissherceg

ez sajnos igaz, viszik ki az emberek a pánikoltatások miatt a lét, aztán csodálkoznak, hogy nem nő a gazdaság..