Regisztráció Elfelejtett jelszó

A Templeton továbbra is kedveli a magyar kötvényeket

Re: nincs cím

#737647 Fornit Előzmény: #737596

Én voltam a belföldi befektető, aki kötvénylukakat tömködött a héten.

A jövő hetet már nem vállalom. :)

Re: nincs cím

#737596 Kissherceg Előzmény: #502699

Michael Hasenstab, a Templeton Global kötvényalap kezelője úgy látszik, stratégiát váltott, és szép lassan kivonul a magyar állampapírpiacról, írja hosszabb elemzésében a Portfolio.

A Templetonról korábban a Wall Street Journal is írt, miszerint kifejezetten szeretik a kockázatos, de nagyobb hozamot ígérő befektetéseket, így amikor az Orbán-kormány 2010-ben összeveszett az IMF-fel, a Templeton járult hozzá a legbőségesebben az államkötvények felvásárlásával Magyarország finanszírozásához. Hasenstabbal Orbán Viktor is többször találkozott.

A Templeton több mint tízmilliárd dollárt pumpált Magyarországba. Egészen idáig, tavaly ugyanis megkezdődött a kivonulás, főként a forintalapú kötvényekből szállnak ki, a Portfolio kalkulációja szerint 9,5 milliárd alá esett a forintalapú befektetés értéke.

A kivonulás több indokkal magyarázható, egyfelől a “széllel szembe menő” befektetéspolitika meghozta gyümölcsét, miközben az ukrán kötvénypiacon súlyos veszteségeket kellett benyelnie a Templetonnak. Illetve az MNB is elkezdett arra játszani, hogy a külföldieket kiszorítsa a kötvénypiacról.

A lap szerint pánikra semmi ok, egyelőre van belföldi befektető, aki betömi a lyukakat, ráadásul a Templeton kivonulása sem lesz túl gyors, 2020-ig vannak lejáratai. Ugyanakkor a kötvénypiac háromnegyedét finanszírozó amerikai befektetők “egy év alatt 19 százalékkal építették le forintkötvény-kitettségüket.”

Re: nincs cím

#502699 Kissherceg Előzmény: #502124

Tovább növelte magyar kötvényeinek állományát az első negyedévben a Franklin Templeton Investments - derül ki a cég alapjainak beszámolóiból. Így összességében már 1100 milliárd forintnyi magyar papír van a legnagyobb hitelezőnk kezében, a szerencsénk csak az, hogy ők továbbra is bíznak abban, hogy jó üzletet kötöttek, és eszük ágában sincs kiszállni. Mfor.hu-háttér.

hirdetés

Az első negyedévben tovább nőtt a Templeton magyar kötvényállománya

Összesen mintegy ötmilliárd dollárnyi, vagyis 1100 milliárd forintnyi magyar kitettsége volt március végén a Franklin Templeton Investmentsnek, mely Magyarország legnagyobb intézményi hitelezője, csak a nemzetközi szervezetnek tartozunk több pénzzel. A papírok jó részét még tavaly vette a befektetési cég, így nem csoda, hogy már decemberben arról lehetett olvasni, a Templeton lehet hazánk legnagyobb hitelezője a kötvénypiacon.

Hogyan fektessünk aranyba?

A cég alapjainak beszámolóit végignézve mi összesen nyolc Templeton-alapban találtunk több-kevesebb magyar eszközt, ugyanakkor az látszik, hogy főleg három alapra koncentrálódnak ezek. Ami pedig még érdekesebbé teszi a dolgot, hogy mindhárom alapnak Michael Hasenstab az egyik kezelője, vagyis gyakorlatilag az ő kezében van 1100 milliárd forintnyi magyar államkötvény.

A legtöbb magyar papír a Templeton Global Bond Fundban van, a 42,945 milliárd dollárt (mintegy 9660 milliárd forint) kezelő alap vagyonának 5,99 százaléka volt március 31-én magyar eszközökben. Tavaly év végén ez az arány még 5,68 százalékos volt. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy az első negyedév végén 2,57 milliárd dollárja (mintegy 578 milliárd forint) volt magyar eszközökben az alapnak. Ezen belül a legnagyobb tételt a tavaly márciusban kibocsátott dollárkötvényeink tették ki, melyek a teljes portfólió 1,46 százalékára, 620 millió dollárra rúgtak. Emellett egy másik Templeton-alapban is volt tavaly év végén ugyanebből 161 millió dollárnyi, vagyis az összesen hárommilliárd dollár értékben kibocsátott tízéves kötvények több mint negyede a Templeton kezén van. Emellett a 2010 januárjában kibocsátott kétmilliárd dolláros kötvényünknek is több mint a tizede, bő 300 millió dollár az alapban van.

További érdekesség, hogy a cég a hosszabb magyar devizakötvényekből egyáltalán nem vett, a tavaly kibocsátott harmincéves futamidejű, összesen 1,25 milliárd dollárnyi kötvényből nem találtunk a Templeton portfóliójában jelentős tételt.

A második legnagyobb magyar kitettséggel az amerikai alapkezelő Templeton Global Total Return Fund nevű alapja rendelkezik, melyben március végén a 24,27 milliárd dollárnyi vagyon 7,53 százaléka volt magyar kötvényekben. Vagyis itt további 1,83 milliárd dollárnyi, mintegy 412 milliárd forintnyi magyar eszköz szerepelt. Többek között ez az alap kezelte 2011 végén a már említett újabb 161 millió dollárnyi pakkot a tavaly kibocsátott tízéves dollárkötvényeinkből. Emellett a másik alap kapcsán már előjött 2010-ben kibocsátott tízéves devizakötvényünk képviselte a legnagyobb súlyt 135,5 millió dollárral.

Harmadikként érdemes még kiemelni a Templeton Emerging Markets Bond Fundot, melynek 6,74 milliárd dolláros vagyonának 6,12 százaléka volt magyar kötvényekben március végén. Ez pedig újabb 412,5 millió dollárt, vagyis 92,8 milliárd forintot jelentett. Vagyis összesen a három nagy Templeton-alap az első negyedév végén 4,8 milliárd dollárnyi magyar eszközt kezelt, ami 1082,8 milliárd forintnak felelt meg. És ehhez jött még öt alapban kisebb magyar tétel, így jött ki az 1100 milliárd forint feletti végösszeg.

Miért éppen minket néztek ki maguknak?

Az ÁKK adatai szerint március végén 20 826,8 milliárd forintot tett ki a központi költségvetés bruttó adóssága, az 1100 milliárdos állománnyal számolva ennek 5,3 százaléka volt a Franklin Templeton Investments kezében. Ez pedig tényleg komoly koncentrációnak számít, azonban az továbbra sem világos, miért éppen Magyarországot nézte ki magának az amerikai befektetési cég.

"Szeretjük azokat a befektetéseket, melyek jó hosszútávú kilátásokkal kecsegtetnek. Emellett mi általában azokat szeretjük, melyeket mások utálnak, jelenleg Magyarország megfelel ennek a kritériumnak" - mondta ezzel kapcsolatban a héten Michael Hasenstab Szingapúrban a Bloomberg tudósítása szerint.

"Befektetési politikánk évtizedek nemzetközi tapasztalataival épült fel, és nem áll szándékunkban rajta változtatni. Ez egy alapos, és kutatással megalapozott megközelítés, melyben hosszú távú befektetési horizontot jelölünk ki. Sokszor természetünkből fakadóan az ellentétes irányokat követjük, és ezáltal keressük a lehetőségeket" - mondta korábban Hasenstab a Templeton Global Bond Fund alap befektetési politikájáról abban a videóban, mely a Franklin Templeton Investments honlapján látható. A szakember szerint ezek a lehetőségek nem mindig a legnagyobb piacokon vannak.

A Templetonnál egyébként nem Hasenstab a legnagyobb "sztár", a piacon sokkal nagyobb gurunak tartják Mark Möbiust, a cég feltörekvő piacokért felelős vezetőjét. Ő már 2009 nyarán úgy nyilatkozott, hogy 2010-től a válság elmúltával a régióban Ausztria és Lengyelország mellett Magyarország kínálhat ígéretes befektetési lehetőséget, vagyis nem volt teljesen meglepő, hogy az elmúlt két évben a cég jelentősen növelte magyar kitettségét.