A közvetett és közvetlen részesedést egybe lehet / kell vonni jelentési kötelezettség szempontjából?
Mert ha nem kell, akkor lehet szórni, ami kifér a csövön..
A közvetett és közvetlen részesedést egybe lehet / kell vonni jelentési kötelezettség szempontjából?
Mert ha nem kell, akkor lehet szórni, ami kifér a csövön..
Az E-Star Alternatív Nyrt. értesíti Tisztelt Befektetőit, hogy a Társasághoz mai napon
eljuttatott tájékoztatás alapján Makra József László az általa tulajdonolt 77.000 db E-Star
törzsrészvényből 70.000 darab részvényt 2012. 04. 03. napján részvénycsere útján a
Sandling Enterprises Limited részére átruházott.
A Társasághoz eljuttatott tájékoztatás alapján a Sandling Enterprises Limited Makra József
László által ellenőrzött társaságnak minősül.
A tranzakció következtében Makra József László közvetlen részesedése a Társaságban
0,27%-ra csökkent, míg közvetett és közvetett együttes részesedése 10,19% maradt.
Budapest, 2012. április 5.
http://beta.bet.hu/newkibdata/110322846/Sandling___Makra_r_szesed_s_2012_04.03.pdf
Soós Csaba, az E-Star Alternatív Nyrt. stratégiai tulajdonosa és a Társaság Igazgatóságának elnöke tájékoztatja az E-Star Alternatív Nyrt. tisztelt befektetőit, hogy 2012. február 14. napján megállapodást kötött Makra József Lászlóval 77.000 törzsrészvény értékesítéséről, 5.000 forintos árfolyamon.
A tranzakció teljesülését követően Soós Csaba 641.915 darab E-Star törzsrészvénnyel fog rendelkezni, ami a Társaság alaptőkéjének 24,31%-a.
Makra József László tájékoztatása szerint a tranzakció teljesülése nyomán tulajdonába kerülő részvényekből 70.000 darabot az általa ellenőrzött, az Egyesült Királyságban, Bristolban bejegyzett Sandling Enterprises Limited társaság számára kíván értékesíteni. A Sandling Enterprises Limited részesedése az E-Star Alternatív Nyrt-ben így várhatóan 9,92%-ra emelkedik.
„A Sandling Enterprises Limited közép-európai befektetési statégiájának részeként kíván E-Star részvényeket venni. Az E-Star részvényeiben egyértelmű növekedési potenciált látunk” – jelentette ki Martin Palmer, a Sandling Enterprises Limited ügyvezetője a megállapodás aláírását követően.
Budapest, 2012. február 15.
http://bet.hu/newkibdata/109855404/So_s_Csaba_Makra_J_zsef_tranzakci__2012_02_14.pdf
2011. márciusban vásároltak 56 ezer darabot a lengyel bevezetéskor. Ez kb 2,1%-t jelent. Viszont részt vehettek a 10%-nyi kibocsátásban is, ami 10k-s árfolyamnál történt. + azóta adhattak is, jelentési kötelezettségük ugyanis nincs.
állami pakk: 4% körülire teszem, de nagy a bizonytalanság.
kérdéses:
1. állami pakk
2. Generali
3. Impax Asset Management Ltd
4. Aviva
A jelenleg mintegy 100 ezer darabnyi sajátrészvényre szóló határidős pozíció a menedzsment jelzése szerint fokozatosan le lesz építve.
Az Aviva és az állami pakk mekkora ?
Soós Csaba: 27,2%
OTP: 10,8%
Sandling Enterprises Limited (Makra József): 7,3%
Utilico: 5,4%
Aegon: 5,3%
egyéb: 43,9%
E-STAR ALTERNATÍV ENERGIASZOLGÁLTATÓ NYRT.
RENDKÍVÜLI TÁJÉKOZTATÓJA
a tőkepiacról szóló törvény és a 24/2008. (VIII.15.) PM rendelet alapján
Az E-Star Alternatív Nyrt. értesíti Tisztelt Befektetőit, hogy a Társasághoz 2012. február 02-
én eljuttatott tájékozatás alapján Makra József László az általa tulajdonolt 192.000 db E-Star
törzsrészvényt az Egyesült Királyságban, Bristolban bejegyzett Sandling Enterprises Limited
számára értékesítette.
A tranzakció következtében a Sandling Enterprises Limited részesedése a Társaságban 5%
fölé (7,23%-ra) növekedett. Makra József László nem rendelkezik E-Star törzsrészvénnyel.
A Társasághoz eljuttatott tájékoztatás alapján a Sandling Enterprises Limited Makra József
László által ellenőrzött társaságnak minősül.
Budapest, 2012. február 2.
Soós Csaba
Vezérigazgató/Igazgatóság elnöke
E-Star Alternatív Nyrt.
http://beta.bet.hu/newkibdata/109755629/Sandling_r_szesed_s_emelked_s_2012_02_02.pdf
Mi folyik az E-Starnál?
2012. február 1. | 16:35
Küldés e-mailbenNyomtatható verzióHozzászólás
Az elmúlt egy év költekező politikája miatt megromlott az E-Star likviditási helyzete, ami miatt Soós Csaba 10%-nyi csomagot értékesített a vállalatban meglevő részesedéséből, hogy a befolyt pénz nagyrészét alárendelt kölcsöntőke formájában a vállalat rendelkezésére bocsássa. Az elnök-vezérigazgató elmondása szerint az idei évben a központi költségeken sokat fognak faragni, de egyesével megvizsgálják majd a projektek eredménytermelését is, és a nem megfelelőktől adott esetben már az idei évben megválhatnak. Az átalakításokat követően indulhat csak el a további építkezés, mely akár a jelenlegieknél jóval kisebb projektméret megcélzását is jelenti.
2012.02.01 15:48 Tíz százaléknyi E-Star részvényt adott el tegnap Soós Csaba (2.)
hirdetés
Az Ön autójának is jár a gondoskodás. Akciós szervizműveletek 4 évnél idősebb Toyota modellekre.
hirdetés
Traderszoba
Mi folyik az E-Starnál?Portfolio.hu: Múlt héten vezérigazgató-váltásra került sor a cégnél, tegnap pedig igen jelentős mértékű csomagot adott el az általa tulajdonolt E-Star részvényekből. Minek köszönhetők ezek a nagy változások?
Soós Csaba: A társaság igazgatósága továbbra is úgy látja, hogy az üzleti modellünk brilliáns, miközben a lehetőségek csak tovább fokozódtak a piacon. Ezek kiaknázásához viszont egy masszívabb tőkeszerkezettel és megfelelő likviditási és cash pozícióval rendelkező céget kell kiállítani a harcmezőre.
A likviditási helyzet viszont az elmúlt év költekező politikája miatt megromlott, és egy olyan lyuk keletkezett a költségvetésben, amit feltétlenül helyre kellett rakni. Azonnali tőkeemelésben nem tudtunk gondolkozni, hiszen tavaly júniusban egy 10%-os tőkeemelésre már sor került, a szabályozási követelmények szerint pedig 12 hónapon belül prospektus nélkül csak egyszer van lehetőség erre a lépésre.
Egyetlen megoldási lehetőség tűnt kivitelezhetőnek, melyhez a stratégiai tulajdonos bevonására is szükség volt. Emiatt értékesítettem 10%-nyi (összesen 264 ezer darab) E-Star részvényt, amely után a befolyó pénz 90%-át alárendelt kölcsöntőkeként nyújtom a cégnek. Ezzel egyszerre javítom a vállalat cash pozícióját és tőkeszerkezetét. Az azonnali finanszírozási problémákat ezzel befoltozzuk és megszüntetjük. Ezt követően tudunk koncentrálni a stratégiánkra és az építkezésre.
Mi folyik az E-Starnál?
P.: Minek köszönhető, hogy a vállalat likviditása úgy megromlott, hogy tulajdonosi kölcsönre van szükség?
S.Cs.: Az E-Star gazdálkodása túlzottan előrerohanó és költekező volt. Az EETEK akvizíció és a beruházási kiadások miatti többlet költségek mellett voltak olyan tételek is, amik egyszerűen kifolytak a cégből. A társaságban egy olyan központi részleg alakult ki, ami méretét tekintve egy sokkal nagyobb vállalatot kívánt volna meg. Úgy látom, hogy bár az építkezés folyamatos volt, a költségkontroll nem megfelelően valósult meg, a szervezet nem vált hatékonyabbá.
P.: Milyen átalakításokra kerül majd sor, hogy a helyzetet kezeljék?
S.Cs.: Vezérigazgatóként egy jóval laposabb szervezetet szeretnék építeni a központban. Addig le szeretnék menni a szervezetben, amíg tényleges munkavégzés nem folyik. Azokkal az emberekkel fogjuk elképzelni a jövőt, és azokból választjuk majd ki az adott területre a vezetőket, akik az idejüknek mindössze 10-15%-ában látnak el menedzsment feladatokat, a többi időt pedig konkrét produktív munkavégzésre fordítják.
Tavaly a központi költségeink meghaladták a 6 millió eurót, amit 2,5 millió euróra szeretnénk lefaragni. Az utóbbi időszakban például a lengyel eszközök fölé is felépítettünk egy központi szervet 0,8 millió eurós költségvetéssel, amire úgy gondolom nincsen szükség. A megálmodott mátrix szervezet irányából egy olyan divízionális szervezet irányába mozdulunk vissza, ahol a szakmai és funkcionális szempontok jóval erősebben kell, hogy érvényesüljenek.
Mi folyik az E-Starnál?
A hatékonysághoz három nagyon fontos központi funkciónak kell megvalósulnia: pénzügyi kontroll, szakmailag alátámasztott üzemeltetési kontroll, és egy csoportszintű finanszírozás megvalósulása. A pénzügyi kontrollhoz egy egységes számviteli rendszerre van szükség, hogy ne forduljon elő, hogy például a három lengyel projektcégnél három különböző szoftverrel, három különböző módon működjön a számviteli rendszer.
P.: Mennyi időt vehetnek igénybe az átalakítások?
S.Cs.: A szükséges szervezeti lépéseket megtettem, gyakorlatilag az átalakítás nagyrésze az elmúlt hetekben megvalósult. Nyilván ezekhez a belső folyamatokat is hozzá kell igazítani, ami még néhány hónapot vehet igénybe. Úgy látom, hogy akár bruttó fedezeti hányad szintjén is van mód javulnunk, nem beszélve az OPEX-ről.
Mi folyik az E-Starnál?
P.: Az egyes projektek is átvilágításra kerülnek?
S.Cs.: Ami mindenképp szükséges, és a tulajdonosok részéről is elvárható, hogy olyan projekteket működtessünk, amelyek legalább minimálisan cash pozitívak. Végig kell néznünk az összes projektünket, amit ezentúl éves rendszerességgel meg majd kell ismételnünk. Előfordulhat, hogy ennek a folyamatnak már az idei évben áldozatul esnek olyan projektek, amelyek nem hozzák a megfelelő számokat, vagy amelyeket rövidtávon nem lehet úgy átalakítani, hogy készpénz generálók legyenek. Ez egy szükséges lépés, ami a portfóliónkat csak tisztítja.
P.: A romániai (Zilah és Marosvásárhely) projektek még el sem indultak, ráadásul sokat kell még rájuk költeni, hogy termőre forduljanak. Mi lehet a sorsuk?
S.Cs.: Egyelőre azt gondolom, hogy ezek a beruházások elindulnak, de ezeket illetően is komoly projekt felülvizsgálatra kerül majd sor a következő egy-két hétben. Ezt a kérdést a vizsgálat eredmény fogja eldönteni.
Azt is vizsgáljuk egyébként, hogy a román projektek megtérülését vissza nem térítendő támogatásokkal tudjuk-e javítani. Eddig elzárkóztunk a támogatások lehetőségétől, de Romániában vannak olyan pályázati források, melyeknek viszonylag gyors, néhány hónapos elbírálási szakasza van.
P.: Mi történik az átalakításokat követően?
S.Cs.: Az átalakítások két-három hónapos időátfutással meg kell, hogy történjenek. Mindez egyébként nem jelenti azt, hogy nem szemezünk újabb projektekkel, lehetőségekkel. Ezekkel kapcsolatban azonban már a kisebb beruházási méretekben is gondolkodunk. A szórtabb kockázat a portfóliószemlélet alapján kedvezőbbnek mondható. Ezek ráadásul jóval magasabb megtérüléssel kecsegtetnek.
Az üzletfejlesztés tekintetében egy újabb, eddig kiaknázatlan területen mennénk tovább. Az energia kereskedelembe történő belépéssel csoportszinten is jelentős EBITDA növekedést lehetünk képesek elérni. A gázkereskedői kompetencia kiépítése, és a saját projektek ezen keresztül történő kiszolgálása szerintünk nagy lehetőségeket rejt.
P.: A kisebb projektek esetében mi az a beruházási méret, amibe akár bele is vágna a vállalat?
S.Cs.: Már akár 50 millió forinttól is szívesen válogatunk az egyszerűsített projektek közül. Egy mieleci modell energetikailag messze bonyolultabb, mint egy 100-200 millió forintos akár önkormányzati, akár kkv-s energetikai projekt. A kisebb beruházási méret szebb megtérüléssel, rövidebb szerződésekkel és technikailag is egyszerűbb kivitelezéssel bírnak, miközben ezekhez már jelenleg is könnyebben elérhetők középtávú finanszírozási források.
P.: A projekteket korábban zöldmezős úton indította a vállalat, viszont az EETEK-kel az akvizíciókon keresztül való növekedés útjára lépett a vállalat. Az újabb projektek esetében miben gondolkodnak?
S.Cs.: Lehet, hogy tőkepiaci szempontból ez nem annyira kedvező, de mi úgy látjuk, hogy a következő két-három év inkább az m&a tranzakciókról fog szólni, mint a zöldmezős, koncessziók elnyerésen keresztüli beruházásokról. Ráadásul rengeteg projekt van eladósorban, amiből nekünk gondosan válogatva kell tovább növekednünk. A következő időszakban a 4 körüli EV/EBITDA szorzón történő vásárlásokra is lehetőség nyílhat.
P.: A már beharangozott OTP-s hitelszerződés mikor kerülhet aláírásra?
S.Cs.: Az OTP-vel folyamatos tárgyalásban vagyunk, a szerződés egyes pontjaiban kellett változásokat eszközölni, ennek átvezetését követően jöhet majd a szerződéskötés. Mivel már hosszú ideje húzódik mindez, nem igazán merek bármit is ígérni a hitel időzítésével kapcsolatban.
P.: A projektek felülvizsgálatának szükségességét és a vállalatnál folyó átalakításokat hallva felmerül a kérdés, hogy a menedzsment tavaly megfogalmazott 2012-es eredménytervei teljesíthetők-e?
S.Cs.: Pontos számokkal egyelőre nem tudok szolgálni, hiszen a projektek részletes értékelésére csak a következő hetekben kerül majd sor. A már korábban érzékeltetett költségleépítés alapján azonban tarthatónak tűnnek a megfogalmazott célok.
Mi folyik az E-Starnál?
P.: A vállalat saját részvényeket is értékesített, méghozzá a határidős pozíciók zárásával. Mi lesz ezen pozíciók sorsa a menedzsment-változásokat követően?
S.Cs.: A menedzsmentben történt változások miatt a részvényopciós ösztönző programhoz minimális mennyiségű részvény is elégséges, ezért kezdtük leépíteni az egyébként is nagy kockázatokat hordozó határidős pozíciókat. Az ösztönző program ráadásul akár úgy is futhat, hogy az ahhoz szükséges papírokat csak a rendelkezésre bocsátáskor vásárolja meg a társaság.
hűha, elég olcsón rendeződik..