Regisztráció Elfelejtett jelszó

Re: Az összeomlás sebessége - válaszok az egyik legaktuálisabb kérdésre

Netmaster Előzmény: #410483

Még hogy az arabok és egyéb olajtermelők fordítják pazarlásra az olaj ellenértékét? A "fejlett világ" mire használja az olajat, kérem szépen? Fejlesztésre, vagy arra, hogy SUV-kkal furikázhassák a gyereket az iskolába? Az amerikaiak mire használták a saját olajtermelési csúcsaikat a 70-es években?

Azért értelmetlen amúgy "jelenlegi költségszintről" beszélni, mert ha a világ összes olaját egy év alatt ki tudnánk termelni, akkor valóban magasabb lenne a peak szint, de egy cseppel sem lenne több olajunk, mintha száz év alatt termelnénk ki. Az olajcsúcs nem egy absztrakt fogalom valami elméleti csúcsról, hanem a mindenkori világgazdaság szükségletei melletti olajkitermelés tetőzésére vonatkozik. Világos, hogy ezt bizonyítani csak utólag, a folyamatok ismeretében lehet. Tíz-húsz év múlva ránézünk az olajárak grafikonjára, összehasonlítjuk egyéb nyersanyagokéval, gazdasági mutatókkal, és ki fog derülni, hogy megvolt-e a peak oil, vagy nem.

Egy "apróság": hogy az olaj 100 vagy 500 évig elég, lényegében huszadrangú kérdés. Óriási mértékben fogyasztott véges erőforrásról van szó, ami belátható időn belül elfogy, bármennyit is találjanak még. Ízlelgesd kicsit, hogy utána a Földön további belátható ideig nem lesz felhasználható olaj. Persze, sok minden történhet addig, én is bízom benne, hogy más alapokra tudjuk helyezni az energiatermelésünket, de erre építeni tények, trendek ismeretében lehet, jelenleg viszont alig tartunk valahol a fosszilis energiahordozók kiváltásában. Hol van még az olajfogyasztás csökkenése?

A hatalmas olajmező-felfedezésekről ennyit: http://www.theoildrum.com/node/7814#comment-793244

Az olajárról és az inflációról érdemes megjegyezni, hogy már nem az infláció a fő probléma, hanem a "gazdasági lassulás" és a forrásszűkülés. Nem kell magyaráznom, mi köze van ennek az olajárhoz, ugye? És mint írtam, az lesz az érdekes, hogyan viselkedik az olajár az elkövetkező években.

Ó persze, hiszen egyáltalán nem a TÚL DRÁGA a süket duma. :) Miért is drága? Áááá, hiszen abban a költségben egyáltalán nincs energia. Mert a mélytengeri platformhoz nem kell sokszor annyi, jóval ellenállóbb szerkezetű acél, nem kell a munkásokat folyamatosan kívülről ellátni, nem kell őket szállítani stb. Mást etess a hülyeséggel, légyszi.

Az a hír a magyar gázmezőről úgy szólt, hogy Magyarország számára száz évig elegendő földgáz, ami egy-két nagyságrenddel kisebb, mint a világ gázfogyasztása. Abban teljesen egyetértek, hogy jelenleg elpocsékoljuk fosszilis energiát, abban viszont nem, hogy a jelenlegi technológia hozzá tud tenni a "könnyen kihasználható" készletekhez, hiszen ha tudna, akkor már kihasználnák. Amit te azzal rázol le, hogy "csak" drága, az nekem nem a könnyen kihasználható kategória.

Már leírtam a múltkor, milyennek kéne lennie a helyzetnek, ha jó irányba haladnánk. Akkor arról vitatkoznánk, megvolt-e a peak oil? Dehogy, hiszen tudnánk, és nem külső kényszer, hanem a saját döntésünk alapján. Bah, az egész világgazdaság egyre inkább a világcégekben koncentrálódik, ez alól valóban nem kivétel az energiaszektor sem. De ez jó irány lenne? Hiszen ők diktálják az esztelen fogyasztói társadalmat, amit szerinted is be kéne fejezni. Nem áll ez így össze. :)