Regisztráció Elfelejtett jelszó

Re: Az összeomlás sebessége - válaszok az egyik legaktuálisabb kérdésre

Előzmény: #410466

"Hogy érted azt, hogy "jelenlegi költségszinten"?"

Szó szerint így :) A Föld jelenleg gazdaságosan kitermelhető olajkészlete legalább száz évig elég a jelenlegi fogyasztási adatok mellett, és sokkal, beláthatatlanul tovább, ha drágábban is eladhatóvá válik. A technológia ugyanis adott, csak jelenleg nem éri meg használni. Tehát önmagában nem az olaj hozzáférhetősége, vagy kitermelhetősége a probléma, ennél sokkal nagyobb globális problémáról van szó: Jelenleg a fejlett világ ezért a szemétért fizet az araboknak, latin amerikaiaknak, afrikaiaknak, akik ezt pazarlásra és nem fejlesztésre fordítják. Ha egyszer az EUSÁKOK azt mondanák, hogy kenjék a hajukra, szerinted mennyi idő alatt törne ki az utolsó világháború? Mert azt ugye te is tudod, hogy potom húsz év alatt ezt simán megtehetnénk, amugy minden gond nélkül, hatalmas gazdasági fellendülés mellett.

"Amikor olajcsúcsról beszélünk, akkor az éves olajtermelési grafikon hosszútávú alakulására gondolunk."

Amit naponta rajzolnak át az éppen aktuális becslések és elvárások szerint. Ha visszanézed őket, mára már el kellett volna fogynia az olajnak. Ehelyett ha nem spekulálnak rá, akkor még az ára is csökken, sőt, ha az inflációt is figyelembevesszük, akkor jelenleg inkább trendszerűen csökken az ára.

"Ha úgy gondolod, hogy de hiszen sokkal több olajat is tudnánk még bányászni évente, csak sokkal drágábban (azaz energiaigényesebben), persze, biztosan így van egy határig, csak akkor még hamarabb fogyna el."

Nem az energiaigényen múlik, ez egy végtelen demagóg süket dumája pár hittérítőnek, aki hazug grafikonon energiaigénynek mutatja a tiszta költségeket, majd utána egy az egyben emelgeti az energiaárat ÉS a költségeket is.

Egyszerűen TÚL DRÁGA például egy mélytengeri platform, vagy egy sarkvidéki fúróállomás és baromi drágák a munkások. Amig a kitermelt olaj nem biztosít GARANTÁLTAN nagyobb hasznot, mint ennek a pénznek a máshol történő kamatoztatása, addig ilyen beruházást nem indítanak, mert ez igen súlyos milliárdokban mérhető összegeket jelent és hosszú időt.

"Eljön ezeknek a készleteknek az ideje is, majd amikor kifogytak a könnyen kitermelhető mezők."

Folyamatosan csökken a jelenlegi könnyen kitermelhető mezők készlete, de folyamatosan "találnak újakat is". Nem túl nagy szám globálisan a MOL kitermelése, de jól példázza az igazságot: Csak idén számtalan találatot értek el. Ha csak Magyarország alá nézel, a VILÁG számára száz évre elegendő földgázt találsz, csak MOST és MÉG nem éri meg kitermelni (csúnya bukta lett a Falcon kutatófúrásaiból nemrégiben), ezeket kutatni. Azt pedig gondolom szintén tudod, hogy eddig a földgázt JELLEMZŐEN elégették a kitermelés közben, pedig annak a cseppfolyósítása után ugyanolyan jó üzemanyagot kapunk, mint az olaj, sőt, ezek pont oda-vissza konvertálhatóak is lennének.

Magyarán azt akarom mondani, hogy egyelőre még pocsékoljuk is a fosszílis energiát, és pusztán a technológia alkalmazásával számottevően növelhetővé válnának a könnyen kihasználható készletek.

"Neked most úgy tűnik? Mert nekem nem."

Igen, mert részben ebben élek :) És én például tudom, hogy az usákok egyik legnagyobb napenergia hasznosítással foglalkozó vállalkozása a bp tulajdonában van, hasonlóképpen elég régóta azt is, hogy ezek a cégek már évtizedek(!) óta mennek át ENERGIASZOLGÁLTATÓBA, akiknek eddig is, ezentúl is mindegy lesz, hogy mit adnak el. Nem véletlen a szektor koncentrációja és a kizárólag üzemanyag eladással foglalkozó cégek eltűnése, a kiskereskedelmi (üzemanyagtöltő állomások) egységek gyors koncentrációja.

"Jelenlegi állás szerint viszont egészen másfajta visszaesés várható: feszültségekkel teli."

Én erre mindig azt szoktam mondani, hogy ha az olaj ára duplázódna, tehát 200 USD lenne, akkor az például Magyarország esetében 560 Ft-os benzint jelentene a mostani 400-hoz képest, ha a kormány befagyasztja az adótartalmat, ha nem, akkor valóban akár 650 Ft is lenne. Elsőre ez brutálisnak tűnik, másodikra nem is annyira az, főleg, ha figyelembevesszük, hogy ez 200-230 USD/hordó olajra vonatkozna, vagyis a "világvégére", amikor egyébként (lásd feljebb) automatikusan beindulna az eddigi gazdaságtalan termelés (például Magyarországon is), és máris lemenne újra 150 USD környékére az olajár. Ami ugye olyan 500 Ft-os benzinárat jelentene.

"Amit írsz az egyelőre kincstári optimizmusnak tűnik, nem látom mi támasztaná alá."

Azok a tények, amelyekkel szemben mindenféle világvége fanatikus írkál körbe mindenféle marhaságot :) Az olajcégek koncentrációja az elmúlt évtizedben lezajlott, jelenleg - és ennek következtében - bődületes profitrátával termelnek. Szerinted ezek feladnák ezt a hatalmas profitot pusztán azért, mert drágul a termelés? Egy frászt. Szépen lassan beépül az árba, aztán a szaudi olajügynek folyamatosan azt kell magyaráznia, hogy vissza kell fogni a termelést, mert különben esik az olaj ára :) Már régóta tudható, hogy ez egy spekulatív termékké vált, a valós igények pedig lényegesen alacsonyabbak, mint a jelenleg ténylegesen kitermelhető mennyiség.

Vannak, persze hogy vannak olyan grafikonok, amelyek azt mutatják, hogy a JELENLEGI kiépített kitermelés hogyan merül ki, milyen "gyorsan", de ez teljességgel természetes - csak emellé nem szokták odatenni azt, hogy mennyi új, teljességgel feltáratlan mezőt találnak évente ;)

Egyszer, csak egyetlen egyszer próbáljad ki, hogy MAGYARUL beírod a google-ba, hogy "olajmezőt találtak", és nézzed meg, hogy mennyi hírt dob ki.

http://www.energiacentrum.com/news/olajkutatasok_tobb_kevesebb_szerencsevel.html

Egyébként, hát nem érdekes, hogy az első előrejelzések szerint 2000-re el kellett volna fogynia az olajnak, sőt, annak idején még háborúval is riogattak a mostani időpontokra? :LOL:

Tudod, az "elfogy az olaj" című demagógiának van egy alapvető problémája. Ez pedig az, hogy MINDENT "olajra számít át", ami körülbelül akkora baromság, mint a folyamatosan növekvő fogyasztói társadalom. Értelmetlen. Ráadásul még értelmetlenebb az, hogy lineárisan következtetnek a mai felhasználásból a jövőre nézve. Szóval, inkább az az érdekes, hogy egyre kevesebben vízionálnak olaj elfogyást belátható időn belül, inkább az látható, hogy egyre valószínűbb, hogy az olajfogyasztás csökkenésével (például közlekedés, áruszállítás) még a vegyipari felhasználás is örökké fennmaradhat.