a komoly diplomáciai kezdeményezés hiánya
TrendMan Előzmény: #1487434A lenti szösszenetnek ez a lényege:
Tényleg nagyon furcsa, hogy nem látni igazán komoly tárgyalási kezdeményezést és igen, Macron szerepel még ebben a hiányszerepben a legjobban -->
A megoldás kezdettől ugyanaz:
Ezek fényében különösen bizarr az ukrajnai konfliktus egyik legszembetűnőbb sajátossága: eleddig nem érkezett komoly külső kezdeményezés béketárgyalások indítására. A kölcsönös engedményeken alapuló rendezéshez március végén az isztambuli fegyverszüneti megbeszéléseken kerültek legközelebb a felek ? a nyugati hatalmak akkor végig aktív ellendrukkerként viselkedtek. Ahogy akkor, úgy azóta is, most is, sőt már a háború előtt is ismertek voltak egy kiegyensúlyozott, hosszú távon fenntartható megállapodás alapvonalai.
A konfliktus elnyúlásával azonban ezt egyre nehezebb kivitelezni: ukrán részről a sérelmek száma és a bosszúvágy nő, az orosz oldal pedig mindinkább az erőszak spiráljába zárkózik.
Moszkva ? jól érzekelhető pánikban ? mozgósít, területcsatolást népszavaztat, és ?nem blöffölök? felkiáltással ?minden rendelkezésére álló eszköz? bevetésével riogat. Zelenszkij elnök eközben a CNN-en bárminemű tárgyalás gondolatát is elutasítja, s mindenhol, többek között az ENSZ-ben is, Oroszország ?megbüntetését? skandálja. Washington pedig ? aki nélkül Ukrajna minden kitartása és bátorsága dacára sem lenne már talpon gazdaságilag és katonailag ? ezt hagyja. Még akkor sem állítja meg, amikor az ukrán kormány a Guardian brit napilap hasábjain megelőző nukleáris csapásmérést javasol Moszkvával szemben. Ami az atomstratégiák adok-kapok logikájában az Egyesült Államok számára öngyilkossággal érne fel.
Nem csoda, hogy az egyre durvuló hangnemre és a mind borúsabb kilátásokra tekintettel most újra feléledt a diszkréten-felemásan különutas, Putyin elnökkel a párbeszédet végig fenntartó francia külpolitika. Szeptember elején, a nagykövetek éves konferenciáján Emmanuel Macron azt mondta:
A diplomácia lényege, hogy mindenkivel beszélünk, azokkal is, és különösen azokkal, akikkel nem értünk egyet. Nem engedhetünk semmilyen hamis moralizásnak, ami gúzsba kötne bennünket.?
Mintegy erre válaszként, Rasmussen korábbi dán miniszterelnök és NATO-főtitkár (akit a néhai Jacques Chirac francia államfő csak ?az amerikaiak embereként? emlegetett) a napokban azt nyilatkozta: Macron elnök a maga diplomáciai megoldás-keresésével végig ?ártott Ukrajnának, gyengítette Kijevet?. A francia elnök viszont az ENSZ éves közgyűléséről hazatértében újfent megismételte: ?a konfliktusnak egyes egyedül csak a tárgyalóasztalnál lehet vége?. Kérdés, hogy mennyire siessünk vele.