60 milliárd van az alapban és nem szeretnének további dinamikus növekedést, mert akkor a kisebb piacokon nehezebb lenne manőverezni.
60 milliárd van az alapban és nem szeretnének további dinamikus növekedést, mert akkor a kisebb piacokon nehezebb lenne manőverezni.
úgy valahogy, jól muzsikál az alap, akarnak keresni rajta és kis tőke mozgást szeretnének
Ezt hogy kell értelmezni? Veszek ilyen alapot 1 millió forintért és az nekem 1 millió 50 ezer forintomba kerül, és ezt az 50.000 forintot a Concorde lenyeli?
Citadellában megemelték a vételi jutalékot 1%-ról 5%-ra:
"A Concorde Alapkezelő Zrt. ezúttal tájékoztatja Tisztelt Befektetőit, hogy a Citadella Származtatott Befektetési Alap Kezelési Szabályzatának 44.2. pontja alapján 2015. november 11.-től 5%-os vételi jutalék kerül bevezetésre, amely az Alapot illeti meg."
http://zsiday.hu/blog/stimulus-stagfl%C3%A1ci%C3%B3
"STIMULUS? STAGFLÁCIÓ?
2015, Október 8 - 10:22
A hazai gazdaság kifejezetten jól teljesít 2013 eleje óta, de 2016-al kapcsolatban egyre sűrűsödnek a kérdőjelek. Korábban írtam a növekedési kockázatokról, és ezek egyre aggasztóbbak.
A magyar növekedést alapvetően az EU-pénzek tartják fenn, anélkül nagyjából stagnálás vagy gyenge javulás lenne csak, ugyanis strukturális problémáink vannak, amelyekről az elmúlt 20 évben számtalanszor írtak nálam sokkal hozzáértőbbek, és amelyek nagy része sajnos azóta sem került érdemben kezelésre (korrupció, bürokrácia, nagy elosztórendszerek, jogbizonytalanság, túlzottra nőtt állam, stb.).
Itt állunk tehát, a magyar történelem egyik legnagyobb pénzesőjében, évente megkapjuk ajándékba a magyar GDP 4-5%-át, és ebből sikerül kiszenvedni egy bő 3%-os növekedést. Nem egy világbajnok teljesítmény. Ilyen helyzetben villámgyorsan kellene konvergálnunk Európa felé, éves 6-8% növekedéssel, mert ha erre most nem vagyunk képesek, akkor hogy leszünk akkor, amikor elapad a manna? Nyilván sehogy.
Jövőre időlegesen pont el is akad az égi áldás, visszaesnek az EU-s pénzek, és ez ráadásul egy olyan időszakban történik, amikor a feltörekvő-kínai problémák igencsak megüthetnek minket. Erről korrekt összefoglalót írt a portfolió: http://www.portfolio.hu/gazdasag/aggodik_a_kormany_hogy_lesz_ebbol_jovor...
Magyarország a német kapcsolatokon keresztül egyszerre kitett a kínai fellendülésnek és az autóiparnak, mindkettő erősen köhécsel, és ha ezt összeadjuk az EU-s kifizetések csökkenésével, nem lehetetlen hogy a növekedés szemmel alig látható, nullaközeli lesz jövőre.
És ha ez még nem lenne elég, egyre jobban látszódnak a béroldali feszültségek: számos ágazatból (építőipar, vendéglátás, egészségügy, stb.) naponta pattannak meg csapatostul dolgozók, mert külföldön a hazai fizetésük sokszorosát keresik. A munkára foghatók száma eközben ismert demográfiai okokból szépen csökken, miközben a versenyszférában lassan annyian dolgoznak, mint a 2006-7-8-as utolsó ciklikus csúcs idején, tehát a munkaerőpiac erősen szűknek tűnik. Ebből nagyon más nem jöhet ki, mint bérfeszültségek, béremelések mindenhol, ami meg egyértelműen az árakban fog később lecsapódni. Szóval egyszerre fenyeget az infláció meg a súlyos lassulás réme. Stagfláció? Inkább csak időlegesen, mert 2017-től ismét lesz növekedés, de azért érdekes helyzet.
Teljesen egyértelműnek tűnik, hogy mind fiskális mind monetáris oldalról valamiféle stimulust kell belevezetni a rendszerbe, hogy jövőre fennmaradjon a növekedés. A kormánynak ehhez kellő mozgástere van, a költségvetés jól áll. Érdekesebb az MNB hozzáállása, láthatóan nagyon ki akarják vezetni az NHP-t, pedig még a jegybanki hátszéllel sincs nettó hitelezés Magyarországon. Mi lenne anélkül? Nyilvánvalóan folytatódna a hitelundor/hitelösszehúzódás. Szóval kell valamiféle hitelélénkítés ÉS fiskális stimulus is, hogy legyen jövőre is növekedés, de azzal meg még jobban ráerősítünk az amúgy is ugrásra kész inflációra.
A következő két évben igen érdekes dilemmákkal szembesülnek tehát a magyar gazdaságpolitikusok, a megoldásuk minden bizonnyal az infláció elengedése és a forint gyengítése (de legalábbis az erre irányuló próbálkozás) lesz. A bérkonvergencia valószínűleg úgy valósul meg, hogy idehaza a következő években jelentős (éves 4-8%) bérnövekedés lesz, miközben a forint nem nagyon gyengül vagy csak keveset (éves 1-2%), így euróban a bérek emelkedni fognak. Ez a céges profitokra rossz hatással lesz természetesen. Ha/amikor pedig mindezek után majd 2020 tájékán véget ér az EU-s pénzeső, akkor egy valódi, komoly sokk is jöhet. A jövő évi problémák inkább csak klasszikus ciklusközepi toporgást jelentenek majd ehhez képest. 2020 környékétől tényleg beköszönthet a stagfláció kora..."
(Érdekességként, aki olyan csodálatos képességgel rendelkezett volna, hogy minden bikapiacot elejétől a végéig meglovagol, de a medvéből kimarad, az 1995 óta idehaza több, mint megötszázszorozta volna a pénzét, ami éves több, mint 36%-os hozam vs. azzal aki tartotta csak simán a BUX indexet, 18-szorozott, ami éves 16%-os hozam.)
ECB-nél a jegybankárok harakirit követnének el egy Kínából induló válságra ebben az állapotban , letolt gatyával állunk .
De a FED-nél is.
nem hullik szét semmi, sosincs világvége, csak pszichó kicsit megdolgozná az indexértékeket, kivälo lehetöséget teremtve befektetni, ahogy 2008-ban
Szóval ha ez bekövetkezne amit Zsiday mint negatív forgatókönyvet említ amit okozna a tőzsdéken az is példa nélküli lenne kb. Széthullana minden.
Már ennek a lehetősége is ijesztő.
Ha ezt Zsiday reális alternatívának tartja akkor nem az októberi mélypontokban kell gondolkodnia hanem a világ végében kb a tőzsdéken.
Ha csak a paráztatásban gondolkodunk akkor ez a fed kamatemelés, Kínával kiegészítve egy jó korrekciót adhat a piacnak akár októberi mélypontokkal.
Ennyit fűznék még a véleményéhez.
Usa az egyetlen nagy gazdaság aki eljutott kamatemelés közelébe 2008 óta. Rekord hosszúságú alacsony kamat után. Európa vergődik most indított csak qe-t, Japán se tud szigorítani.
Ebben szituációban érkezne egy újabb komoly világgazdasági válság amikor egy EU a defláció szélén 7 éve nem tud kamatot emelni, usában nagy nehezen inflációt produkálnak iszonyat pénzöntés után az több mint katasztrófa lenne.
Szóval Zsiday gondolataira visszatérve, ha azt feltételezzük ez a kínai tőzsdei zuhanás egy komoly lassulásnak a jele a térségben, és fejlődő piaci brutál problémáknak a jele akkor az egy olyan világgazdasági szitut eredményezne ami példa nélküli.
Azt, hogy az előző válság kezelése folyamatban van Európa, Japán Usában is de ott előrébb tartva benne, és máris beleesünk a következőbe.
Nincs eszköze a jegybankoknak kamat 0-án, likviditás bővítési intézkedés hegyek mégis deflációs veszély és nyakunkon az újabb válság.
Ennek a következményei több mint brutálisak lennének. Mert nem lenne semmi mozgástere már nagy jegybankoknak az élénkítésre.
98-as orosz mozgáshoz hasonlót várok
De mi a te véleményed? Mit vársz?
Mondjuk ez a hét annyira mozgalmas volt egy évvel felért tőzsdei mozgásokban .:) dax, snp, olaj 10%-os le fel néhány napon belül. Ez egy flash crash 4 napban, nem 4 órában mint 2010-ben.
Akkor szerintem mi várható arról is írnék. Ha a fed emel szeptemberben akkor ez amit Zsiday valószínűnek tart októberi mélypontok.
Ha a fed nem emel szeptemberben akkor ezt a mostani mélypontot meg kellett volna venni .
Még ami benne lehet vsz ezeknek a mélypontoknak a visszatesztje fed döntés előtt, szeptember közepéig.
Fedre hegyezem ki a dolgot. :)
Kínai testvéreink meg nyomják a tőzsdét 3x-nak indexben aztán feleznek 1 éven belül , csinálják a fesztivált.
Szóval annak beazonosítása mi a kutya és mi a farok ebben a történetben. :) Ez igen fontos lehet a tőzsdei mozgások szempontjából is.
Szerintem legalábbis.
Kedvencem 2010-es flash crash. Milyen kiváltó oka volt? Semmi az ég világon. Azon kívül, hogy a piac várt már egy komolyabb korrekciót.
Ha valamit nagyon vár a piac arra indokot is fog találni, benne van a fejekben kell egy korrekció.
De korrekt egyébként az elemzés tetszett nekem, csak a fedet hiányoltam a történetből.
Nem lehet túlhangsúlyozni a jelentőségét vsz.
Elég ránézni snp idei mozgására. Egész évben semmi mást nem csináltak mint arra vártak végre essünk túl a kamatemelés miatti esésen. Szűk sávban mozogtak és várták , végre korrigáljunk egy rendeset Fed hajtsa végre az emelést amit végre megvásárolhatunk és várhatjuk a 3000-es snp-t :)
Kb ez az alap felállásuk.
Bejött ez a kínai fejlődő piaci sztori éppen pont a várt kamatemelés közelében. Amikor egyébként is esést vártak ez katalizátor volt :) De ezen felül ez mekkora jelentőséggel fog bírni az alap folyamatokban vannak kétségeim.
Ez is egy lehetőség szerintem. Mondjuk meg sem említi a fed kamatemelést mint piaci elemzés az erős.
Csak egy példa szeptemberben mégsem emelne a fed milyen hatással lenne ez.
Elég alap kérdés vsz.
fed témát túl pörgöd, már 3-4 éve téma... :)
Jó kis írás ez, egy dolgot hiányolok belőle ami szerintem legalább ennyire fontos az eseményekben mint ez a kínai történet ha nem fontosabb a Fed kamatemelés közeledte.
Mondjuk kíváncsi lennék Zsiday véleményre hogyan zajlott volna le ez az augusztus ha Kína országából csupa jó hír érkezik.
Szerintem hasonlóan annyi különbséggel, hogy talán nem volt volna ennyire pánikos korrekció hanem mondjuk 1800-as snp -t a fed döntés környékén értük volna el.
A farok és a kutyának esete, hogy ki kit csóvál. :) Nem mindegy a későbbiek szempontjából.
Ez a fő kérdés most. Az általam várt vihar bekövetkezett, és gyorsabb volt, mint amire számítottam. De vajon ezzel vége van a sokkoknak? Attól tartok nem.
A valódi probléma – és ezt sokan szem elől tévesztik – nem a kínai tőzsde esése, hanem egy általános feltörekvő piaci (és ebben Kína is benne van, részben okozója, részben elszenvedője a történéseknek) gazdasági lassulás, több helyen recesszió. A nagy kérdés az, hogy ez mennyire lesz mély és mennyire hat vissza a fejlett országokra, ugyanis ettől fog függeni a piaci reakció. A legutolsó, hasonló feltörekvő válsághoz képest (1998 nyara) a fejlődő országok súlya elképesztően megnőtt, úgyhogy valószínűsíthető, hogy az akkorinál nagyobb lesz a hatás. A feltörekvők piacai számos vállalat számára nagyon fontosakká váltak, és csökkenésük igen jelentősen megütheti a profitabilitást. Még akkor is, ha Európa/USA belső kereslete, gazdasága nem szenved túl nagy csapást, nem esik recesszióba, a vállalati nyereség jelentősen visszaeshet – márpedig a tőzsdék egyik legfontosabb motívuma a profitabilitás alakulása.
Ráadásul egy új problémával állunk szemben, ezt pedig egy-két hét alatt nem tudja beárazni a tőzsde. Volt egy kezdeti pánik a problémák felismerése miatt, de annak megértése, mélységének felmérése sokáig tarthat. Az orosz válság során az eső szakasz 1998. július 20-tól október elejéig tartott, tehát kb. 2,5 hónapon át. 2011-ben, amikor az USA számára egy hasonló, külső sokk (Európa adósságválsága) okozott problémát, az eső szakasz július 22-től október 4-ig tartott, ami szintén kb. 2,5 hónap. A jelenlegi eső szakasz július 20-tól indult, ez alapján október eleje lehet ismét a nyerő. Ráadásul mindkét előző esetben (ahol külső gazdasági sokk és nem belső problémák okoztak pánikszerű mélyrepülést) az eredeti pánik-minimumok sikeres visszatesztelése is lezajlott. Mindkét esetben augusztusban volt az elsődleges minimum, és pár héttel később a visszateszt, és mindkét esetben kb. 14% emelkedés volt az elsődleges pánikmélyponttól, míg a teljes esés bő 20% volt – most viszont csak 14% esésig jutottunk. Természetesen egyáltalán nem biztos, hogy ugyanígy zajlanak az események, de a fentiek fényében sem fundamentálisan, sem technikailag nem gondolom, hogy véget ért az esés és a nagy volatilitás időszaka a részvénypiacokon.
Ha egy kicsit hosszabb időtávra nézünk előre, akkor viszont a jelenlegi árupiaci összeomlás érdekes lehetőségeket hozhat – könnyen lehet, hogy nagyon olcsón lehet venni bányacégeket és a nyersanyagciklusnak kitett EM-országok eszközeit. Ráadásul ezután valóban olyan alacsony lesz a bázis, hogy innen inkább inflációs hatásokat lehet majd várni. Hosszú kötvényeket jellemzően inflációs parában és/vagy nagy növekedésnél kell venni, deflációs félelmek és/vagy recesszió idején kell eladni. Most az utóbbihoz közelítünk…