Ezt most nem értem.
Kifejtenéd ezt a véleményed bővebben, különösen abban a kontextusban, hogy ha most sem nyereséges, akkor még egy kereskedőt beiktatva hogyan fognak belőle országos méretekben a legnagyobb méretben pénzt kilopni?
Ezt most nem értem.
Kifejtenéd ezt a véleményed bővebben, különösen abban a kontextusban, hogy ha most sem nyereséges, akkor még egy kereskedőt beiktatva hogyan fognak belőle országos méretekben a legnagyobb méretben pénzt kilopni?
Nem nyereséges. Eddig se, ezután sem. Viszont legalább sokba kerül megvenni
Van ezzel egy kis probléma. A probléma az, hogy ennek a cégnek nyereségesnek kell lennie és a nyereségnek az államhoz kell befolynia. Ebből következően tehát még teoretikusan is az lenne a helyzet (feltéve, hogy nem az MVM alá kerül be közvetlenül a gázüzletág), hogy bár vélelmed alapján lopni fognak, még mindig és még így is több kerül be az államkasszába, mint eddig, úgy, hogy az árak nem emelkednek.
Ez miért baj?
Mennyivel ésszerűbb lett volna inkább energetikai korszerűsítésre költeni.
Nyugi, a gáz nem lesz olcsóbb, mert a kiiktaott kereskedők helyére bekerül majd a KözGáz Zrt. Legnagyobb pénzkivevő hely lesz ebből egyértelműen.
Nagy spíler a csóka, nincs rá több lehetősége, kivéve ha a költségvetés terhére bevállalja. Ez nem nagyobb lehetőség úgy ha állami kézben van, és nem a piaci szereplők torkán kell lenyomni? És ezek a fiskális alkoholisták vajon kaphatók ilyen lépésekre ha veszélyben a haza akarom mondani népszerűség? :)
Ettől függetlenül nem rossz döntés ezt hazai kézben tartani szerintem.
Az E.ON magyarországi földgázipari érdekeltségeinek állami megvásárlása valószínűleg nem hoz gázár-csökkenést, de a földgáz tárolási kapacitások jelentősége felértékelődhet a jövőben - vélekedett az MTI érdeklődésére a GKI Energiakutató Kft. és a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezetője.
Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója pénteken szándéknyilatkozatot írt alá az E.ON Csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek átruházásáról az MVM-re. Az ügyletre egy, az idén december 15-ig véglegesítendő és legkésőbb 2013. január 31-ig aláírandó részvény-adásvételi szerződés keretében kerül sor.
A tulajdonváltás önmagában nem teremt nagy fordulatot, főként nem jelenti azt, hogy emiatt a gáz ára jelentősen csökkenni fog a következő időszakban - mondta Hegedűs Miklós, GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a kormánynak az árhatóságon keresztül eddig is megvolt a lehetősége, hogy csak a feltétlenül szükséges, a lakosság teherbíró képességével arányos áremeléseket engedje.
Hegedűs Miklós szerint nem lesz több lehetősége a kormánynak a tulajdonváltás után; az árképletet rögzítő, jelenleg érvényes hosszú távú orosz gázvásárlási szerződés 2015-ben jár le. A szakember közölte: kérdésesnek tartja azt, hogy a 2015 utáni hosszú távú szerződés megkötésénél az államnak erősebb pozíciója lesz-e, mint az E.ON-nak lenne.
Az energiaszektor további államosítása van napirenden, ami kifejezi a kormány piaccal szemben fenntartásait - fogalmazott az energiakutató igazgatója. Hozzátette ugyanakkor: lehetnek előnyei annak, ha az állami cég megpróbálja kihasználni azokat a piaci előnyöket, amelyek a villamos energia és a földgáz együttes állami kézben tartásából adódnak. Ám ha a világpiaci árak nőnek, viszont a lakosság helyzete miatt nem emelik az árakat, akkor azt más forrásból, például a költségvetésből mindenképpen meg kell fizetni - mondta Hegedűs Miklós.
Fürjes Balázs Zoltán, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta: az állam az E.ON nagykereskedelmi és tárolási üzletágát veszi át. Az utóbbi a szakértő szerint a jövőben rendkívüli módon felértékelődhet a Magyarországon keresztülfutó vagy építendő gázvezetékek miatt.
Válságban - mivel nincs akkora kereslet a gáz iránt - az üzlet értéke is kisebb, jó áron lehet venni. A fellendüléssel azonban nőhet a kereslet, és még inkább felértékelődhetnek a tárolási kapacitások - mutatott rá Fürjes Balázs Zoltán.
A nagykereskedelmi üzletág állami megvásárlását gazdaságpolitikai stratégiai döntésnek minősítette a vezérigazgató. Kifejtette: az E.ON nemzetközi portfóliójával, a méretgazdaságosság előnyeit kihasználva érhetett el kedvező gázárat az Oroszországból érkező gázra, ugyanakkor sokszor vita tárgya volt, hogy Magyarország valóban a legkedvezőbb áron kapja-e a földgázt. Az Európai Bizottság például ez ügyben versenyfelügyeleti vizsgálatot is indított a Gazprom ellen.
Fürjes Balázs Zoltán szerint a gázüzletág állami kézbe kerülése esetén az állam a magyar gazdasági érdekekkel tudja "összecsomagolni" a többi, Oroszországgal a tárgyalóasztalra kerülő témát, így például a paksi bővítést, és így elképzelhető, hogy jobb esélyekre számítanak a gázszerződések újratárgyalásánál.
bkv alapvetően életképtelen. még példaként sem keverném ide(mávot-sem), mvm cégeket kell megnézni, még szarrá lopva is nyereségesek.
Kifejezetten jó döntés ez szerintem is, Mol pakett megvételénél is jobb döntés. Csak gondos gazdaként bánjanak vele, ne Bkv színvonalon stb. Időzítés is jó most talán jó áron lehetett megvenni.
Ha csak egyetlen gázkereskedőt is kiiktatunk a körből, máris 5-10%-kal olcsóbb lesz a gáz. Ha nem is csökkentik az árakat, ez a különbség befolyhat az államkasszába. Hosszú távon szerintem megtérül.
Csak nem lesz államtitok a vételár.
Telekommal nem lehet politikailag akkorát fogni, levittük a percdíjakat 2 Ft-al , nem hangzik olyan jól mintha a gázárakkal molyolnak valamit.
Szerintem kijön 900millió euróból. Inkább vették volna vissza a Telekomot, azzal jobban jártunk volna :D
Szerintem kijön 900millió euróból. Inkább vették volna vissza a Telekomot, azzal jobban jártunk volna :D
Nem rossz húzás most ebben a környezetben megvenni. Kérdés mennyiért sikerült végül.
Csak ne az legyen a vége, hogy ezzel karbantartani gázárakat, aminek a terhét az állam viseli, és közben lepusztul a cég mert nem lesz fejlesztés.
Ha normálisan üzemeltetik és mindenféle pol hülyeség ezt nem írja felül ez egy jó döntés, jó időpontban ráadásul vsz.
Gondolom a jegybankban lévő devizabetétből veszik meg kb 1 mrd eur körüli vételár lehet hírek szerint.
ollé