Rokonaimnak sem egy nagy kasza ez, hogy tartanak disznókat, csak családon belül, esetleg néha egyet eladásra.
Ráérnek , nyugdíjasok, helyük is van falun. Legalább tudjuk miből van az amit megeszünk ennyi előnye van. Üzlet nagyon nincs benne.
Rokonaimnak sem egy nagy kasza ez, hogy tartanak disznókat, csak családon belül, esetleg néha egyet eladásra.
Ráérnek , nyugdíjasok, helyük is van falun. Legalább tudjuk miből van az amit megeszünk ennyi előnye van. Üzlet nagyon nincs benne.
Norbi sok mindent megmondott, de azért egy jó sonkáról, füstölt kolbászról, szalámiról nem szokunk le, legalábbis a magam nevében szólva. :)
Az az érdekes pl Ausztriát megnézed pár állatot tartva egész jól elboldogul ott egy gazda megél ebből, nyilván támogatják amivel csak lehet.
Nálunk ahol minden adottság megvan állattartásra, sikerült jól leépíteni ezt. Persze, hogy nem fog tartani állatokat ha veszteséges, aztán vehetjük külföldről a húst, és az uht tejet a tescoban.
Bár itt nálunk a közelben van egy hely ahol árulnak házi tejet ott szoktam venni útba is esik.
A módszerváltás előtt lehetett nyereséggel termelni.Nem azt mondom hogy óriási nyereséggel,de lehetett.Volt nekünk is,vágtunk is meg leadtunk is.Mindezt úgy hogy vettük a takarmányt az utolsó szemig.Csak akkor még kifizettek azonnal,nem kellet pisztollyal fenyegetni az átvevőt.
Pályázatokrol tudnák mesélni,az megint más történet.Kisembernek esélye sincs hátszél nélkül.A mostani aszálykárnál meg sem próbálkoztam kárigényt benyújtani.Pedig 65%-al kevesebb kukoricám termett mint tavaly.
Egyébként még annyit, hogy fejős tehenet tartani 80ft-os (tej)felvásárlási ár mellett a telepre vonatkozó környezetvédelmi egyéb hatósági előírásokat betartva szinte lehetetlen.
Ezért pl. a Multik a felelősek.
Nem kell ezen bogozni semmit. Pofon egyszerű minden :D
A mai gazdálkodó úgy gondolkodik, hogy ha termelek kukoricát amit drágán értékesíthetek akkor miért etessem fel a disznókkal amiből nem lesz annyi hasznom.
Egyébként csodálkozol, hogy vidéken alig tartanak disznót? Norbi megmondta, hogy az egészségtelen :D
Drága az állattartás ezért nem tartanak sokan állatot, illetve sokan már nem is tudják hogyan kell csinálni, mint ahogy egyre kevesebben főznek lekvárt vagy tesznek el befőttet.
Igen voltak olyan idők, hogy egyszerűen a kisebb termelők nem tudtak ebből hasznot húzni, és abbahagyták leépült rendesen statisztikákban is látszik.
Elvileg bárkinek nyitott a lehetőség pályázzon, ha jól tudom Sanyi egy új tehenész telepet hozott létre , bár van bőven cége nem tudok melyikről beszélsz.
De hát egy ilyen régi cég tönkremenjen egy mezőgazdasági országban ez is szomorú. A termelő szektor. :) Ezzel is kellett volna kötni egy együttműködési megállapodást vagy mi a divat mostanában. :)
De nemcsak a háztáji állattartás esett vissza. Persze ez is biztos benne van amit mondasz.
Házi csirke és bolti ég és föld az íze, vagy a tojás, még a színe is más, hát még az íze, és a mérete. :)
Az a helyzet hogy nagyon sokszor átkúrták a termelőket-nem kicsit,nagyon.Megkötötték a szerződéseket pl 400-Ft-ra,mire átvételre került a sor akkor csak 240-280 közt fizettek.Volt sok ismerősöm akik tartottak,a végén örültek hogy megszabadultak a jószágtól.Aki egyszer megégette magát az mégegyszer biztos nem fogja.
Sanyabá állítólag hetente keresi az illetékeseket hogy nincs-e valami megvehető.
Azért az különös hogy hogy az ő telepe kapott egy csomó támogatást,ezt meg hagyták tönkremenni,a kapuvárival eggyüt.
Más fejlett országban tartanak?
Régen akinek két tehene volt, a felesége nem dolgozott m unkahelyen. Ma az unokaöcsémnek van negyven, meg földek, gépek, amiről harminc- negyven éve álmodni sem lehetett, és a feleség dolgozik.
---
A megnőtt hatékonyság miatt nem versenyképes a háztáji, tkp. költséges hobbi.
Az édesanyám tart baromfit, mert ahogy öregszem, nem bírom megenni a bolti csirkét. Igen munkás és költséges, rettenet órabérek jönnek ki.
Csak épp én vagyok a szeme fénye :))
Az állattartásnak sok minden betett. Ez is egy érthetetlen esemény, hogy egy ilyen adottságú országban nem virágzik az állattartás. Vannak rokanaink falun nevelnek általában 3 disznót egyet magunknak egyet gyerekeiknek egyet nekünk. Nem is ez az érdekes gyerekkoromban a faluban szinte mindenki tartott disznót , teheneket, emlékszem esténként hajtották át a falunk a teheneket, vittük leadni a tejet stb.
Most alig tart valaki otthon nemhogy tehenet disznót sem, faluban. Ezt is ki lehetne bogozni miért alakult ez így. Fiatalok sem akarnak annyira foglalkozni vele egyszerűbb megvenni vhol húst ez egy, de ezen kívül ezer más dolog, takarmányárak olyanok, hogy határeset érdemes e otthon bajlódni vele, leépült ez teljesen az országban. Nem kis meló lesz ezt 20-30 évvel ezelőtti szintre hozni.
jaja, az a gáz, hogy az öreg megvette a Picket, majd Dániából kezdett importálni sertést. Ez a kiesés ugye az egész állattartásnak betett, így Csongrádból kb eltűntek a számottevő állományú gazdák. Most pedig ugye kiderült, hogy malacka hiány van, aminek Sanyesz nem örül, bár megépítette a sertés telepét, de az nem elegendő...
A munka sosem szégyen, de az hogy esetleg nekik Romániába kelljen átjárni munkáért az Magyarország szégyene.
na ezt a 300 embert gyulán sajnálom
ugyan nem tudom,de gondolom környékbeliek dolgoznak ott...szinte lehetetlen lesz a munka kérdés nekik a továbbiakban,abban a régioban.
vagy mehetnek esetleg romániába dolgozni ,onnan arról a környékről sokan járnak ki.
látom, csak egy maradhat a húsiparban