"A Russia Today orosz hírportál meg nem erősített forrásokra hivatkozva azt írja, a meteoritot egy légvédelmi egység megsemmisítette, a darabjai pedig 20 kilométeres körzetben szóródtak szét."
"A Russia Today orosz hírportál meg nem erősített forrásokra hivatkozva azt írja, a meteoritot egy légvédelmi egység megsemmisítette, a darabjai pedig 20 kilométeres körzetben szóródtak szét."
furcsa a dupla kondenzcsík...
a becsapódási képen pedig egy teljesen kerek a nyílás a jégen.. mert azt hisszük az égből esett..de elég lapos szögben jött..és nincsenek fröccsenésnyomok..meg hát mekkora jégnek kellett volna kiszakadnia ha ekkora energia éri az összenyomhatatlan vizet..
Soós is rajta lesz?Mer ha igen akkor kimegyek a dióleverővel!
http://www.idokep.hu/hirek/rekordkozel-jon-a-foldhoz
nincs gáááázzzz )
Óriási koronalyuk tátong a Nap felső légkörében, amelyből intenzív napszél áramlik ki. A napanyag a hét végén érheti el a Földet.
http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20130123-nap-korona-lyuk-napszel.html
Lehoznák a kisbolygókat az égről
Egy kilométeres égitest fémtartalma miatt több százmilliárd dollárt is érhet. Nemcsak ezért gondolkodik a NASA különös küldetéseken.
http://www.origo.hu/tudomany/20130108-mit-kezdhetunk-egy-kisbolygoval.html
Holdként ragyog majd egy üstökös az égen
Az aszteroidák és üstökösök éve lesz 2013, két kisbolygó és két üstökös kerül a Föld közelébe. A legnagyobb érdeklődés a 99942 Apophis földsúroló aszteroidát övezi, amely január 3-án 14,5 millió kilométerre suhant el bolygónk közelében. A kisbolygót, amelyet Apóphisz, az ókori egyiptomi mitológia egyik teremtménye, a sötétség és káosz megtestesítője után neveztek el, 2004-ben fedezték fel. Az első számítások azt mutatták, hogy 2,7 százalék az esélye, hogy 2029-ben a 270 méter átmérőjű szikla ütközik a Földdel – egy ilyen becsapódás ereje huszonötezer hirosimai atombomba energiájának felelne meg.
További megfigyelések ezt kizárták, viszont a csillagászok arra a következtetésre jutottak, hogy szerencsétlen esetben 2036. április 13-án ütközhet a kisbolygó Földnek, ennek az esélye eredetileg 1 a 45000-hez volt, később, pontosabb számítások alapján a kataklizma valószínűsége 1 a 250000-hezre csökkent. Mindazonáltal még mindig fennáll a becsapódás egy halvány esélye – hangsúlyozta közleményben az amerikai úrkutatási hivatal, a NASA bolygókutató részlege (Jet Propulsion Laboratory, JPL).
A bizonytalanságot az úgynevezett Jarkovszkij-hatás okozza. Az Ivan Jarkovszkij orosz mérnök (1844-1902) által felfedezett effektus abban áll, hogy a forgó aszteroidák a napos oldalukon kapják központi csillagunktól a hőt, és a forgásuk következtében más és más irányban sugároznak ki belőle. A kis fénynyomáson alapuló hatás hosszú távon viszont azzal járhat, hogy az aszteroidák pályájának nagytengelye (átlagos távolsága a Naptól) megváltozik. A mostani földközelség során elvégzett mérések révén csökkenthetjük a pályával kapcsolatos bizonytalanságokat, és lehet, hogy teljesen kizárhatjuk a becsapódás valószínűségét – hangsúlyozta Lance Benner, a JPL kutatója.
Valamivel több mint egy hónap múlva, február 15-én a 2012 DA14 katalógusjelű kisbolygó száguld el a Föld mellett. Az 57 méter átmérőjű égitest 34 500 kilométerre közelíti meg bolygónkat. Ez a legközelebbi, előre megjósolt földközelisége egy kisbolygónak – mutatott rá Mark Bailey, az észak-írországi Armagh obszervatórium igazgatója.
A csillagászok reményei szerint 2013 emlékezetes lesz az üstökösök szempontjából is. Az idei első közelünkbe kerülő üstökös, a 2011 L4 katalógusjelű (PANSTARRS) lesz, amely március 8. és 12. között ragyog a legfényesebben. Az év leglátványosabb csillagászati eseménye viszont a novemberben érkező a C/2012 S1 (ISON) üstökös, ami legnagyobb közelségében a feltételezések szerint teliholdként ragyog majd az égbolton. Mark Bailey ismertetése szerint rendkívül ritka égi vendégről van szó, hiszen az ISON-üstökös legutóbb 10 millió évvel ezelőtt járt a Nap közelében.
Az ISON a Naprendszer külső tartományában lévő üstököszónából, az úgynevezett Oort-felhő vidékéről érkezett, olyan messzeségből, amely 100-200 ezerszer meghaladja a Nap-Föld távolságot – magyarázta Mark-Bailey.
Nappal is látható lesz a Föld felé tartó üstökös
A teliholdéhoz hasonló fényességű lesz 2013 novemberének végén egy most felfedezett üstökös. Fényességének csúcsán csak a nappali égen lesz látható, a csóvájában viszont várhatóan hónapokig gyönyörködhetünk majd.
http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20120927-c2012-s1-ison-nappal-is-lathato-lesz-a-fold-fele.html
Két napkitörést követő dupla anyagbecsapódás érte el a Földet. A becsapódások következtében geomágneses viharok és sarki fények is lehetnek.
Az első, kisebb kitörés anyaga vasárnap, magyar idő szerint 12.30-kor érte el a Földet, míg a nagyobb kitörésé október 1-jén éjjel fél 1-kor.
A Spaceweather.com űridőjárási portálon norvég megfigyelők a mágneses tér változásai miatt intenzív felszíni földáramot, valamint sarki fényt jelentettek hétfő hajnalban. Az oldal sarkifény-riasztó szolgáltatása szerint alacsonyabb földrajzi szélességeken, így Magyarországon is elképzelhető sarki fény hétfőn. Sajnos az időjárás nem lesz kedvező az észleléshez.
A napkitörésben felszabaduló elektromágneses energia, illetve a Földet elérő napanyag hatásai gondokat okozhatnak a távközlésben, a villamosenergia-ellátásban, és veszélyeztethetik a műholdakat is. (Bővebben a napkitörések hatásairól korábbi cikkünkben olvashat: Megbolonduló okostelefonokat hozhat az erősödő naptevékenység)
Nagy aszteroida érkezik pénteken a Földhöz
Egy pár hete felfedezett, három focipálya hosszú kisbolygó halad el a Föld mellett pénteken hajnalban. Az esemény élőben követhető az interneten.