http://www.mfor.hu/cikkek/96924.html
"Jelentős kiigazításokat kellene végrehajtani idén és jövőre a francia költségvetésben ahhoz, hogy a hiánycélok teljesülhessenek - derül ki a számvevőszék jelentéséből. Elemzők szerint különösen 2013 lesz kritikus, az sem zárható ki, hogy Franciaország adósságspirálba kerül - olvasható a CNBC cikkében.
Alig két hónappal megválasztása után máris próbára teszik Francois Hollande francia elnököt, aki korábban növekedésösztönzéssel kampányolt, most viszont komoly megszorításokra lehet szükség az országban. A francia számvevőszék szerint az ország gazdasága "veszélyzónába került" és jelentősen nőtt annak esélye, hogy adósságspirálba esik. A hétfőn ismertetett beszámoló szerint az idei büdzsében 6-10 milliárd eurós, 2013-ban pedig 33 milliárd eurós kiigazításra van szükség.
Vagyis ahhoz, hogy a francia költségvetés összhangba kerüljön az uniós szabályokkal, Hollande fájdalmas lépéseket lesz kénytelen tenni, hiszen csökkentenie kell a kiadásokat és növelni az adóbevételeket. Ezzel pedig saját pártját haragíthatja magára, illetve a tavaszi választásokon őt támogató szakszervezetek sem örülnének, ha a korábban növekedéspárti gazdaságpolitikát ígérő elnök 180 fokos fordulatot hajtana végre.
"Az ország veszélyzónában van, nem zárható ki egy adósságspirál eshetősége sem" - mondta Didier Miguard, a számvevőszék vezetője a Reuters tudósítása szerint. Szerinte 2013 kritikus év lesz a francia gazdaság szempontjából, a romló makrogazdasági kilátások miatt a korábban vártnál sokkal keményebb kihívások elé néz a költségvetés.
A tervek szerint szerdán mutatják be a jövő évi költségvetés tervezetét Párizsban, melyből választ kaphatunk a fenti nyitott kérdésekre is. Az előrejelzések szerint a növekedési prognózist valószínűleg visszafogja majd a francia pénzügyminisztérium, ugyanakkor a kiadások kordában tartása komoly kihívást jelenthet 2013-ban.
"Szerintünk a kormány nem fog visszariadni attól, hogy kemény intézkedéseket jelentsen be a hiánycél tartása érdekében. Ez sokak számára meglepetésként hathat, de a kormány már korábban kijelentette, hogy kiemelt célként kezeli a célok tartását, ennek elmulasztása pedig komolyan rontaná a stratégiáját és a szavahihetőségét" - nyilatkozta Fabrice Montagne, a Barclays elemzője. Szerinte Hollande érdeke is az, hogy a lehető leghamarabb meghozza a szükséges kiigazító intézkedéseket, hiszen így még választási ciklusa vége előtt learathatja azok gyümölcsét. Ugyanakkor azt Montagne is kiemeli, hogy a megszorításokat néhány népszerű intézkedés keretében lehet "lenyeletni" a lakossággal, így elképzelhető például a minimálbér emelése a nyári hónapokra és a közszolgák teljes számának megemelése, hiszen így nem tűnnének annyira fájdalmasnak a lépések.