Regisztráció Elfelejtett jelszó

Emelkedő hozammal értékesített 3 az ÁKK

http://www.elemzeskozpo…

#410742 Fornit

http://www.elemzeskozpont.hu/content/%C3%B6tsz%C3%B6r%C3%B6s-t%C3%BAljegyz%C3%A9s-%C3%A9s-hozamcs%C3%B6kken%C3%A9s-3-h%C3%B3napos-kincst%C3%A1rjegy-aukci%C3%B3n

Közel ötszörös túljegyzésre jelentős hozamcsökkenéssel, a referencia hozam alatt értékesített a meghirdetett összegben 3 hónapos diszkont kincstárjegyet az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) keddi aukcióján.

Az ÁKK ismét 40 milliárd forint értékben hirdetett meg 3 hónapos diszkont kincstárjegyet jegyzésre. Az ÁKK a február vége óta megszokott 50 milliárd forintról a három héttel ezelőtti aukción csökkentette a kínálatot 40 milliárd forintra.

Az elsődleges forgalmazók 192,852 milliárd forint ajánlatot tettek a D111123 jelű, 2011. november 23-án lejáró papírra, szemben a múlt heti aukción a november 16-án lejáró kincstárjegyre tett 85,696 milliárd forinttal és a két héttel ezelőtt aukción a november 9-én lejáró papírra tett 46,678 milliárd forintos ajánlattal.

A mostani aukción kialakult 5,70 százalékos átlaghozam 28 bázisponttal marad el az előző aukció 5,98 százalékos átlaghozamától és 20 bázisponttal a 3 hónapos diszkont kincstárjegy 5,90 százalékos hétfői másodpiaci referencia hozamától.

Re: nincs cím

#409405 Kissherceg Előzmény: #408788

Titokzatos óriás veszi a magyar állampapírokat

A részvénypiaci zuhanás és a rekorderős svájci frank okozta kockázatok ellenére a magyar államkötvény-aukciókon folyamatosan erős a kereslet. Kötvénykereskedők egyre többet beszélnek egy titokzatos vevőről, aki nem biztos, hogy nyugatról érkezett, írja a Napi Online. [1]

Nagyon agresszív vételi érdeklődés mutatkozik a magyar állampapírok iránt, és úgy tűnik, hogy egyetlen szereplő visz el mindent a másodpiacon és az aukciókon egyaránt - mondta a lapnak Sovány András, az ING Bank állampapírpiaci szakértője. Arra, hogy egyetlen vevőről van szó, az átlag feletti érdeklődés mellett lezajlott csütörtöki aukció körülményei is utalhatnak, mert a papírokat úgy vették meg, hogy a másodpiaci hozamok alá lőtték be az ajánlatokat, amelyek nem is szóródtak széles sávban.

hirdetés

A piaci pletykák kínai, amerikai befektetőt sejtenek a háttérben, de felmerült az is, hogy az Államadósság Kezelő Központ vagy a Magyar Nemzeti Bank avatkozott be. A szakember szerint kizárható, hogy az ÁKK vagy a jegybank lépett volna fel.

Hasonlóan vélekedik Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank üzletkötője is, hiszen nem voltak a magyar piac kiszáradására utaló, az MNB-t esetleg beavatkozásra sarkalló jelek. Ruzsonyi szerint nem kell különösebb összeesküvés-elméleteket kreálni, pusztán arról lehet szó, hogy a tízéves kötvény 8 százalékos hozama jó visszaforduló szintet jelentett, ezt elérve megjöttek a vevők, hiszen rövid távon fiskális oldalról stabil az ország, miközben a magas hozam alacsony inflációval párosul.

Azok a külföldi befektetők, akik magyar állampapírt birtokolnak, jórészt 2008 után vettek bele, és csak kisebb részt spekulációs céllal, így lassabban is mozdulnak. Ha ők átmenetinek tekintik a turbulenciákat, nem is szállnak ki, vélekedett Ruzsonyi.

December óta az amerikaiak minden auciót csont nélkül elvisznek, a kínaiak érkezését szeptember-októberre várjuk, velük a legutóbbi hírek szerint még nem tisztázódtak pontosan a részvétel technikai feltételei - mondta egy, a Napi Online-nak név nélkül nyilatkozó kötvénykereskedő. Szerinte valóban jellemző, hogy 1-2 szereplős az aukciós piac - "eddig úgy gondoltuk, hogy amerikai alapok állnak a vételi oldalon, részükről is teljesen logikus a magyar államkötvények vásárlása".

Az rendben van, hogy a részvénypiacon hatalmas pénzek úsztak el, és mindenki aranyba meg svájci frankba menekül, de miután megtalálták a biztonságot felmerül a kérdés, hogy hogyan lesz ebből hozam? - tette fel a kérdést a szakember. A magyar gazdaság viszonylag stabilnak tűnik, alacsony hiánnyal, alacsony inflációval és egészséges hozamokkal. A kelet-európai kötvényalapok ráadásul egész jól teljesítettek idén, amit kevés eszközkategória mondhat el magáról, így a befektetői mentalitás azt diktálja, hogy ide allokálnak újabb pénzeket.

A kínaiak persze kifinomult kereskedők és befektetők, a hatalmas állami tartalékok befektetésénél régóta használják az angolszász pénzügyi infrastrukúrát, így az is lehet, hogy amikor a Barclays, a Royal Bank of Scotland, vagy éppen a Goldman Sachs jelentkezik nagy magyar kötvényvásárlóként akkor a megbízó éppen kínai.

Egy másik kötvénypiaci kereskedő arra hívta föl a figyelmet, hogy különös, hogy amikor éppen megugrik a magyar adósságkockátaot jelző CDS-felár (tegnap 440-ig mászott fel a kockázati biztosítás), ilyen erős kereslet jelentkezik az aukción. Itt csak olyan végbefektetőről lehet szó, aki nagyon komolyan gondolja, hosszú távra vásárol. Az is lehet, hogy olyan szereplőről van szó, aki más módszerrel értékeli a kockázatot és a londoni CDS-árazásokra nem ad sokat.

Re: nincs cím

#408788 Kissherceg Előzmény: #407873

Jelentős érdeklődés mellett az eredetileg tervezettnél több állampapírt adott el csütörtöki aukcióján három futamidőre is az ÁKK

Úgy tűnik, a befektetők értékelik, hogy miközben fél Európa rekordhozamok mellett tudja éppenhogy lebonyolítani kötvényaukcióit, az EKB pénznyomdájára szorul, vagy már a mentőcsomagot is igénybe vette, Magyarország hétről-hétre - kisebb botlásoktól eltekintve - a betervezett menetrendnek megfelelően simán finanszírozza államadósságát a piacról.

A csütörtöki aukció 3 futamidőre is bocsátott ki kötvényeket az Államadósság Kezelő Központ, mindhárom futamidőre hatalmas érdeklődés és jelentős túljegyzés volt jellemző.

A 2014/D jelű papírból 15 milliárdnyit hirdetett meg az ÁKK, az elsődleges forgalmazók azonban 78,3 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatot. Az államadósságkezelő végül megemelt összegben, 22,5 milliárdért fogadott el ajánlatokat. Az átlaghozam 7,48 százalék lett.

Re: nincs cím

#407873 Kissherceg Előzmény: #406933

"Az amerikai kamatdöntés és az azt követő nemzetközi hangulatjavulás ma intenzív, 0,2-0,3 százalékpontos hozamcsökkenést is eredményezett a magyar állampapírpiacon, írta a Portfolio.hu. Az általános piaci vélekedés szerint a külföldi befektetők inkább kivárnak a magyar állampapír pozícióikat illetően, nincsenek érdemi eladások (ezt jelzi a történelmi csúcs közelében lévő állományuk is), mert ha nagyobb tételben kezdenének eladni, akkor igen nehéz lenne azt ténylegesen, viszonylag jó árak mellett végrehajtani a piac "kiszáradása" miatt. A holnapi kötvényaukciókon - amennyiben a külpiaci javuló hangulat kitart - feltehetően ismét intenzív vételekkel jelentkeznek majd a külföldiek."

Sanyi itt a lényeg!