Regisztráció Elfelejtett jelszó

Nagyvilág

Konec filma?

#1504930 TrendMan

Vége az eddig ismert világrendnek?

A második világháború után létrejött és hivatalosan az ENSZ által szavatolt ?szabályokon alapuló világrend? elvileg azzal a céllal született, hogy ne törjön ki újabb nagy háború, szorítsák keretek közé a háborúzás lehetőségeit (csak a védekező háború legális), és legyenek elszámoltathatók az agresszor államok. Ezt a világrendet persze a nemzetközi jogon túl az is szabályozta, hogy előbb ? a hidegháború idején ? két nagyjából egyformán erős szuperhatalom állt egymással szemben, amelyek hatalmas atomfegyver-arzenállal rendelkeztek, ezért egy köztük esetlegesen kitörő háború atomháborúvá eszkalálódhatott volna; később, a Szovjetunió összeomlása után pedig egypólusúvá vált a világ, ahol az Egyesült Államok fölénye sokáig megkérdőjelezhetetlen volt, így egyfajta ?világ csendőreként? teremthetett békét, ahol kellett (lásd például öbölháború, délszláv háborúk).

Az utóbbi időben azonban elindult ? ahogy azt az idei Müncheni Biztonsági Konferencia biztonsági jelentése is írja ? a világ multipolárissá válása: az Egyesült Államokkal szemben régi és új kihívók léptek fel (Kína, Oroszország, India), és olyan blokkok kezdtek kialakulni, amelyeknek a Nyugat-ellenesség vagy legalábbis Nyugat-kritika az egyik kötőszövete. Bizonyos szinten ilyen blokknak tekinthető a BRICS, de egyre inkább kialakulóban van egy nem hivatalos szövetség is Kína, Oroszország, Irán és Észak-Korea részvételével.

Ebben a helyzetben az Egyesült Államok már nem elég erős, hogy minden ellenfelével szemben fellépjen, így priorizálnia kell, és mint Hegseth brüsszeli szavai is mutatták, ma Kína a prioritás Washington számára.

A második világháború utáni világrend legsikeresebb katonai szövetsége mindenképp a NATO volt, amelynek a hidegháború alatt az volt az egyik fő célja, hogy az Egyesült Államok védőernyőt biztosítson Nyugat-Európának a szovjet birodalmi törekvésekkel szemben. A Szovjetunió összeomlása után elkezdődött az amerikai jelenlét folyamatos csökkentése Európában (miközben a NATO Oroszország határaiig bővült). Ebben az ukrajnai háború kirobbanása fordulatot hozott, 2022-től ugyanis ismét erősödött az Egyesült Államok európai katonai jelenléte. Ám ez az ellentendencia ideiglenesnek bizonyult: Trump ígéretei és Hegseth szavai azt jelzik, hogy Washington ha nem is hagyja magára Európát, de Joe Biden politikáját rendszerhibának tekinti, és immár deklarálja is, hogy Európa biztonságát a továbbiakban nem fogja garantálni.

Európa amerikai évszázadának vége

? írta elemzésében a CNN Hegseth beszéde után.

És talán nemcsak európai évszázadának van vége, hanem az eddig ismert világrendnek is, és visszatérünk egy olyan korszakhoz, ahol a nemzetközi jog elviekben is másodlagossá válik, és a nagyhatalmak döntenek országok és népek sorsa felől.

A CNN által megkérdezett Nicholas Dungan, a hágai székhelyű CogitoPraxis stratégiai tanácsadó cég igazgatója így fogalmazott:

Ez nem a transzatlanti kapcsolatok új korszaka, hanem a liberális nemzetközi rend szándékosan kialakított intézményi struktúráit felváltó globális nagyhatalmi kapcsolatok új korszaka.

Míg az 1945 után létrejött világrendben az országok területi integritása ? legalábbis elvben ? megkérdőjelezhetetlen volt (persze például Koszovó példája a gyakorlatban mást mutat), Pete Hegseth most nyíltan kijelentette, hogy Ukrajnának le kell mondania területei egy részéről. Egy Ukrajnáról szóló olyan megegyezés, amely alapvetően Donald Trump és Vlagyimir Putyin között születik meg, akár egy új világrend nyitánya is lehet, következményei pedig beláthatatlanok.

a magány és káosz politikája

#1504853 matgab Előzmény: #1504825

Viccnek tartom, hogy Trump az USA elnökeként olyat nyilatkozik, hogy a világ országai kirabolják az USA-t a kereskedelmi többleteikkel!

Mert mi történik akkor, amikor egy országnak kereskedelmi többlete keletkezik az USA-val szemben?

Az adott ország nyersanyagot, terméket vagy szolgáltatást szállít az USA-ba, az USA pedig nyomtat némi plusz dollárt és ezzel a fedezetlen érték nélküli digitális jellel fizet a javakért.

Az dollár pedig azért ér valamit, mert lehet vele kereskedni, a nyersanyagok árai dollárban vannak meghatározva és a világ nagy része még nem fogta fel, hogy valójában egy totál értéktelen digitális "fecni".

Akkor ha a világ többi országának termékéért ilyen digitális fecnit kap, akkor végülis ki rabol ki kit??
Hát pont az USA, ahova ellenszolgáltatás nélkül áramlanak be a javak.

Mit nem értett meg Róna Péter az amerikai néplélekből?

#1504786 TrendMan Előzmény: #1504785

A túlzott szabadosságból levezetni szerintem lehet helytálló.

És a 2008-as válság a jelzálog kölcsönök túltolásából indult, azok gátlástalan adás-vételéből.

Mit nem értett meg Róna Péter az amerikai néplélekből?

#1504785 Koffein Előzmény: #1504778

Trump jelenséget levezetni 2008-as válságból az azért meredek...

Hmmm azt mondja nem lesz kamatvágás, úgy hogy 2-3-at lengettek be.. érdekes :)

Kenya elnöke

#1504753 TrendMan Előzmény: #1504738

Értelmes és sokkal jobban beszél angolul, mint Deutsch Tamás!

Igen, egy kicsit olyan, mintha egész Afrika nevében beszélne, érdekes jövőkép lenne, ha létrejönne valamiféle összafrikai állam - bár szerintem ez jelenleg fikció.

Kenya elnöke

#1504738 Koffein

érdekes, kivágott rész, ami nagyot futott..


teljes előadás vége fele 30perctől, hogy a teljes kontextus meglegyen... amúgy az egész érdekes, covidról, vakcinákról beszél, hogy kenya/afrika miként élte meg, meg hogy fel kell készülniük a jövőbeni kihívásokra és saját maguknak kell finanszírozni... mindset változás vagy mi a manó van itten? :)


Mennyire ismerős ez a Fudan egyetem

#1504702 Koffein

"Pénteken letartóztatták John Rogers-t, az Egyesült Államok Központi Bankjának (Federal Reserve) egykori magas rangú tisztviselőjét, miután az amerikai ügyészek azzal vádolták, hogy érzékeny gazdasági információkat adott át Kínának"

"Az igazságügyi minisztérium közleménye szerint Rogers titkos találkozókat tartott kínai szállodákban, ahol „oktatási órák” címszó alatt adott át érzékeny információkat. A vádirat szerint Rogers fizetést is kapott kínai kapcsolataitól:

mintegy 450 000 dollárt keresett részmunkaidős professzorként a sanghaji Fudan Egyetemen."

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20250201/kinanak...

megnyugtató

#1504686 TrendMan Előzmény: #1504682

Megfejtette:

"Trump azt mondta, hogy az amerikai légiközlekedési hivatalnál, az FAA-nél nagy hangsúlyt helyeztek erre, és közvetlenül a hivatalba lépése előtt is tettek lépéseket ennek érdekében. „Az FAA aktívan toboroz olyan munkavállakókat, akik súlyos mentális fogyatékosságban, pszichiátriái problémákban és más mentális, fizikai problémákban szenvednek” – mondta, hozzátéve: „El tudják ezt képzelni? Ezek olyan emberek, akiknek az életét megrövidítik a rájuk nehezedő stressz miatt. Kiváló emberek, és az életüket gyakorlatilag megrövidítik” azzal a stresszel, amit a sok beérkező repülőgép okoz nekik – mondta az Egyesült Államok elnöke. "

https://index.hu/kulfold/2025/01/30/egyesult-allam...

Innen persze ezt nem tudjuk megmondani, de szerintem az Index munkatársai is túlterheltek lehetnek, mert egyre több mondatból egyszerűen hiányzik az állítmány ...

Columbia egy picit felidegesítette Trumpot

#1504673 TrendMan Előzmény: #1504672

Az egyik rendszerrel a lassú döntéshozatal a gond, a másik rendszerrel meg a kézi vezérlés.

Columbia egy picit felidegesítette Trumpot

#1504672 matgab Előzmény: #1504623

Itt két dolog van ami gond (többek között).

Az egyik az, hogy az USA úgy néz ki áttért teljesen egy ilyen NER típusú kormányzásra. Semmi diplomácia, gyorsan pofánbasszuk a gyengébbet és igazunk lesz a végén alapon politizál.

Másrészt a világ vezető hatalmának egész adminisztrációja így teljesen kézi vezérlésű vált, ami teljességgel kiszámíthatatlanná teszi...

Chamath Palihapitiya interjú

#1504670 Koffein

Chamath Palihapitiya elmeséli, hogy miért fordított hátat a demokratáknak, mi volt az a pont, amikor a republikánusok, azaz Trump felé fordult...

Ahhoz, hogy megértsük miért alakul úgy a világunk, ahogy, ahhoz érdemes az egyes szereplők motivációit, gondolatait megérteni...