Én ezt a kérdéskört inkább úgy látom, hogy különféle életstratégiák léteznek egymás mellett és (időnként) ütköznek meg egymással.
Azok a szereplők, akiknek van egy saját stratégiájuk (ez alatt azt értem, hogy különféle helyzetekre a helyzettől függően akár több-féle válaszlehetőséget tud adni) azok függetlenek.
Azok a szereplők, akiknek csak egy egyszerű sémájuk van és ezért minden helyzetre ugyanazt a választ adják, azok ilyen értelemben zombik.
A kvázi irányító 1 %-nak olyan stratégiái vannak, amelyek tömegek életét próbálják befolyásolni, a példakérdésben emlegetett 90 % többségének pedig olyan, amelyek a saját életére nézve függetlenek.
Ha az 1 % stratégiái sokak életében olyan változást okoznak, hogy már csak egyetlen séma alapján működnek (mondjuk pl. kábítószerfogyasztás) akkor nő a zombik száma a világban.
Szerintem a zombik száma jelenleg meg sem közelíti a 90 %-ot, a gond inkább az, hogy a független életstratégiával rendelkező többség túlzottan individualizálódott és ezek a stratégiák nem találnak egymásra.