Regisztráció Elfelejtett jelszó

Dolgozoi reszveny XY svajci cegtol. Mennyi az annyi?

Laszlo_99

Kedves Forumozok!

Szeretnem kerni a segitsegeteket egy kalkulacio gyanant (miutan atneztem a legtobb szekciot, nem talaltam hasonlo kerdest e temaban).

XY svajci cég lehetoseget ad a dolgozi szamara, hogy reszvenyeket vasaroljon az XY cegtol. Tulajdonosi jogot adnak a reszvenyekre, ha jol ertelmezem ezert leszek jogosult a reszveny utan jaro osztalekra. A brutto eves fizetes 05%-10% -at lehet befektetni es ezt havonta levonjak a netto fizetesbol, majd abbol vesznek reszvenyeket. Evente egyszer lehet modositani a 05%-10% kozotti osszeget. 3 év turelmi idoszakot hataroztak meg,ha jol ertelmezem, akkor azokat a reszvenyeket tudom eladni csak ahol lejart a 3 ev, vagyis gordulo es a 3 ev utan nem tudom egyben eladni az osszeset. A 05%-10% osszeget "20%os discount"-tal egeszitik ki, vagyis pl 20000 ft vasarlas eseten 250000 ft-nyi reszvenyt kapok. Kulfoldrol szarmazo jovedelemnek szamit, mert Svajcbol szarmazik a reszveny. Equatex cegen keresztul tortenik a vasarlas, eladas, es "elismert tokepiaci tranzakcionak" minosulve a nyereseg utan nincs SZOCHO fizetes kotelezettseg (van egyeb mas....). Minden honapban (kivetel az elso) fogjak a fizetesbol levont osszeget, majd az osztalekkal egyutt ujabb reszvenyeket vesznek belole.

Jovedelem ado fizetesi kotelezettseg van de csak a kiegeszites osszegere ( ami a 20% discount utan fizetendo). SZOCHO csak akkor fizetendo ha az eves ber nem eri el a minimalber 24-szeresét ( 3 864 000 Ft). Negyedevente kell SZJA-t szamolni es befizetni a kovetkezo ho 12-ig.
Az Osztalekra 35 % szazalekos forrasado fizetesi kotelezettseg vonatkozik a svajci torvenyek szerint. Ezt gondolom az Equatex levonja es Magyarorszagon mar nem kell adozni az osztalek utan. Viszont azt az informaciot kaptam, hogy az Osztalekra SZOCHO kotelezettseg vonatkozhat.

A 3. ev leteltevel, a 3 eves reszvenyeket eladom, Equatex levon valamennyi tranzakcios koltseget, majd a nyeresegbol szarmazo jovedelem utan ismet adozom Magyarorszagnak( SZOCHO nem kell mert "elismert tokepiaci tranzakcio)

Valamint ha van arfolyamnyereseg akkor azutan is fizetek adot.

A kalkulacios segitseget abban szeretnem kerni, hogy konkretan mennyi adot is vonnak le osszesen ,ha 3 even keresztul a reszveny atalagosan novekszik X frankot(az en peldamban 1 frankot) es a frank arfolyama nem ingadozik egyaltalan (ezt most csak szamomra egyszerubb felfogas erdekeben ) 3 ev alatt, akkor mennyit is lehet kapni a 3. ev vegen az eloszor eladhato reszvenyekert?

A kovetkezo szamokat hasznalnam peldanak.

Havi brutto ber : 400 000 Ft
Havi netto ber : 266 000 Ft
Befektetett osszeg 05%-10%, pl. 5% : 20 000 Ft
A ceg altali kiegeszites" 20%os discount" : 5000 Ft
A Discount utan jaro ado merteke negyedevente : 1958 Ft
Egy reszveny ara (hasrautes) : 300 CHF (atvaltva: 99 525 Ft(331,75 arfolyamon))
A vasarolt mennyiseg akkor 25 000 Ft-ert(Discount-tal egyutt): 0,2511 reszveny( bar ez itt most nem is szamit)
Tegyuk fel , hogy a reszveny ara havonta novekszik 1 frankot es az arfolyam nem mozdul ( csak egy "tiszta" pelda kedveert)

Es itt fogyott el a tudasom, mert keptelen vagyok osszeegyeztetni az adozasokat. pl. Az 1 frank novekedes-t nyeresegnek hivjam? vagy osztaleknak? Az 1 frank utan akkor fizetni kell 35% forras adot? vagyis csak 0.65 %-al novekszik szamomra a reszveny erteke? Vagy az 1 Frankot egy az egyben hozzaadjak a peldaban emlitett 300CHF reszvenyarhoz es azzal szamolnak tovabb? Vagyis 301 CHF-t fog erni utana minden reszvenyem es csak az 1 frank utan kell kell 35% adot fizetnem?

Bocsassatok meg nekem de egyszeruen nem latom at, hogy miutan kell mennyi adot fizetni.

Amennyiben barki kepes lenne nekem folytatni a fenti osszegekkel a peldat es megmutatni, hogy 3 ev mulva egy 300 CHF frankos reszveny, minden honapban 1 frankos novekedes utan, arfolyamingadozas nelkul, akkor mennyit is fog erni, annak nagyon halas lennek! Valamint igazan halas lennek ha ennel a peldanal maradva megtudnam,hogy mennyi adot is kell fizetnem majd egesz evben ?

Szeretnem meggondolni, hogy minden honapban befizessek e 05-10 % kozott a cegembe reszveny cimszoval es nem szall el az adozas vegett a nyereseg. Mert sajnos csak 3 ev utan tudom eladni a reszvenyt, es akkor is csak azt ahol lejart a 3 ev........

A valaszokat tisztelettel elore is koszonom! Orommel fogadok tanacsokat is, hogy ha nem itt kell kerdeznem akkor hol tehetnem meg Javitsatok ki barmiben amiben tevedek, orommel tanulok!