mai nyilatkozat
Kissherceg- Az Opus és a Konzum két alapjának portfóliójába most belekerülő 4iG-ra úgy kell tekinteni, mint egy platformra. A menedzsment szeretné a 4iG-ban a meglévő informatikai érdekeltségeit és az esetlegesen jövőbeli érdekeltségeit integrálni. Ezekről hivatalos döntés még nem született, ahogy az a szerdán közzétett közleményekből is kiderült. Ugyanakkor kezdeményeztük az erről szóló tárgyalásokat, hogyha sikerül megállapodásra jutnia a feleknek, akkor az Opus Takarékinfóban meglévő részesedését integrálhatja a 4iG-ba. Természetesen minderre csak a nyilvános vételi ajánlat és a GVH döntése után lesz lehetőség.
- Amikor néhány hónappal ezelőtt azt nyilatkoztuk, hogy nem szeretnénk újabb tőzsdei cégeket vásárolni, akkor az igaz is volt. Az élet és világ viszont változik, az ugyanis egy olyan szituáció volt, amikor különböző cégeket hozzánk kötöttek különböző piaci pletykák alapján. Abban a helyzetben azt gondoltuk, hogy az a prúdens tájékoztatás, ha az adott cégek részvényeseinek a tudtára adjuk, hogy azokkal a társaságokkal kapcsolatban, akikkel hírbe hoztak minket, nincsen vételi szándékunk. Ezek között egyébként nem szerepelt a 4iG.
- Ha a Konzum közgyűlése a jövő héten megszavazza, akkor a korábban bejelentett tizedelés meg fog történni. Ennek a lépésnek egyébként egyértelműen az a célja, hogy ennek az értékpapírnak érdemben növekedhessen a likviditása. Egy részvény likviditása ugyanis sok mindent befolyásol, például az MSCI indexbe történő bekerülést, éppen ezért a felaprózást egy olyan lépésnek tekintjük, amely az egyik legfontosabb stratégiánk lépcsőköve.
- A Konzumban jelenleg több mint 3000, az Opusban pedig több mint 4000 befektető van, kis- és intézményi befektetők egyaránt. Fontos hangsúlyozni, egyik vagy másik csoportot sem különböztetjük meg, mindkettő nagyon fontos a számunkra. Azt ugyanakkor szintén hozzá kell tenni, hogy a hosszú távú és stabil növekedéshez szükség van az intézményi befektetőkre, azok arányának növekedésére is.
- Hiba lenne a menedzsment részéről, hogyha nem gondolkodna minden olyan dolgon, amely a legfontosabb stratégiai célt szolgálja, vagyis azt, hogy ezek a holdingok közép-európai és európai szinten is meghatározó szereplővé váljanak. Éppen ezért vizsgáljuk annak a lehetőségét is, hogy a két holdingot, az Opust és a Konzumot egyetlen nagy holdinggá vonjuk össze. Azt viszont hozzá kell tenni, hogy egy ilyen integrációnak vannak nehézségei és lehetnek esetleges hátrányai is. A két holding összesen 8-9 iparágat foglal magában, hogyha ezeket egyben kell kezelni, akkor az mind az intézmények, mind az elemzők dolgát megnehezítheti.
- A leányvállalatokkal - Hunguest Hotels, MediaWorks - kapcsolatban lehet abban ráció és gazdasági ésszerűség, hogy a megfelelő előkészítés után tőzsdére kerüljenek, éppen ezért a menedzsment, mint lehetőséget, ezt is mérlegelheti.
- Az Appeninnel kapcsolatban nem volt soha korábban kommunikálva, hogy mikor alakulhat át SZIT-té. Azt viszont el kell mondani, hogy a közeli, vagy nem túl távoli jövőben mindenképpen tervezzük a SZIT-té alakulást. Ugyanakkor egy expanziós stratégia megvalósítása közepén nem a legmegfelelőbb forma a SZIT-té alakulás. A késlekedésnek teljesen tudatos oka van, szeretnénk az Appeninnt négy-ötszörösére növelni a kezelt portfólió és a bruttó eszközérték szempontjából 2022-ig. Erről ma közzétettünk egy stratégiai üzleti tervet.
- A nemzetközi terjeszkedéssel kapcsolatban elmondható, hogy ingatlanterületen, az Appeninnt érintően van folyamatban annak vizsgálata, hogy a régióban terjeszkedjünk. Természetesen vannak folyamatban vizsgálatok más iparágakban is, amelyek a két holdingot érinthetik, de ezekről egyelőre nem mondhatok többet.