Regisztráció Elfelejtett jelszó

Hozzászólás

TrendMan

Zuhanj össze, bitcoin! Különben egy barátom sem marad!

Ahogy emelkedik a bitcoin árfolyama, úgy akar egyre több ismerősöm beszállni, még olyanok is, akik sosem fektettek be kockázatosabb eszközökbe. És ahogy emelkedik a bitcoin árfolyama, úgy néznek rám egyre furcsábban a barátaim, amiért életük üzletéről beszélem le őket.

Ismerős 1.:

Megérkezett a pénzem külföldről, betenném bitcoinba. Mit gondolsz?

Ismerős 2.:

Most akkor mi is ez a bitcoin? Nem valami átverés? Anyám belerakott egy csomó pénzt

...és sorolhatnám.

Nem csoda a nagy érdeklődés. Tízezer dollár, tizenkétezer dollár, tizennégyezer dollár, tizenhatezer dollár. Mire leírom ezt a mondatot, már még drágább. A bitcoin árfolyama csak idén több mint 16-szorosára nőtt eddig, vagyis a kriptodeviza tipikus példája a buboréknak. Még a korosabb befektetők sem láttak hasonlót életük során, a bitcoin már olyan nagy emelkedést mutat, hogy leginkább egyetlen buborékhoz hasonlítható, a tulipánmániához.

A bitcoin értéke nagyjából meghatározhatatlan, mert a klasszikus modellek alapján nem lehet értékelni, de annyi biztos, hogy ma alig használható valamire; még a készpénznél is problémásabb - pedig annál nehéz a 21. századba körülményesebb fizetési módot találni.

A bitcoint a mánia hajtja felfelé. Az, hogy az emberek elhiszik, hogy holnap még drágább lesz. Vannak, akik már azt mondják, hogy a bitcoin Giffen-jószág. Vagyis egy olyan termék, aminek a kereslete növekszik, ha emelkedik az ára. Mások úgy pontosítanak: a bitcoin inkább Veblen-jószág, amelyek hasonlók a Giffenekhez, de annyiban különböznek, hogy trendi, menő dolog birtokolni őket, és ezért luxuscikkek.

A leginkább elvakultak egyszerre tekintik Giffen- és Veblen-jószágnak a bitcoint. Ők azok, akik minden érvet a vásárlás mellé sorakoztatnak fel, és teljesen figyelmen kívül hagyják a kockázatokat.

Nos, annyi igazság lehet a dologban, hogy a bitcoin értékét valóban képtelenség meghatározni, és sokan nem is értik, hogy mibe fektetnek, így a vásárlóknak egyetlen biztos fogódzójuk a termék ára. Ez pedig folyamatosan emelkedik, vagyis a vélt értéke is egyre nagyobb lehet, ami újabb és újabb vevőket hoz a piacra, a korábbiakat pedig még több vásárlásra készteti.

Sokan azonban még azt is kétségbe vonják, hogy a bitcoin rendelkezik a pénz alapvető funkcióival, hiszen olyan ingadozást, amit a kriptodeviza piacán látunk, egyetlen pénz esetébe sem. Vagyis a pénz nem elhanyagolható klasszikus funkcióját képtelen betölteni.

Amikor az ismerőseim megkérdezik, hogy vegyenek-e bitcoint, rendre óvatosságra intem őket. Aztán minden egyes nappal csak egyre inkább zavarja őket, hogy miért nem szálltak be.

A bitcoin nagy előnye a "szabályozatlanság", ez pedig az emberi mohósággal karöltve bármire képes. Gyönyörű tulipánok is teremhetnek végül. Éppen ezért se javaslom senkinek, hogy olyan pénzt tegyen bele, amit mondjuk nem lottóra költene vagy olyan befektetésre fordítana, ahol az összes pénzét elbukhatja.

Egyre több olyan befektető van a bitcoin piacán, aki képes beszélni órákat a blokkláncokról, de nem tudja pl. azt sem, hogy mi a futures. Pedig most elindul a határidős kereskedés, és nem mellékes tény, hogy ezzel könnyebben shortolhatóvá válik a bitcoin.

Warren Buffett pedig azt mondja, sosem fektet olyan üzletbe, amit nem ért. Persze az átlagembertől nem elvárható, hogy minden eszközt pontosan értsen, amibe befektet - ezért segítenek a szakemberek, akik persze szintén óvatosak a bitcoinnal.

A bitcoint bizonyára sokan nem értik. A kriptodeviza-tulajdonosok közül nagyobb arányban lehetnek azok, akik nem értik az eszközt, mint valamilyen részvény, kötvény, vagy bármilyen más eszköz esetében.

Diszklémer: a cikket pénteken írtam, ha azóta 100 ezer dollárra nőtt volna vagy 0-ra zuhant volna a bitcoin ára, elnézést, hogy raboltam az idődet!