szekuláris
prospero Előzmény: #803456Mivel ilyen szépen szóltál hozzám, nem hagyhattam válasz nélkül: :-)!
A szekularizációnak különböző értelmezései lehetségesek. Az egyik a vallás (nyugati civilizációban az egyház) és állam, avagy ha úgy tetszik a vallás és politika szétválasztása. A másik a vallás "száműzése" a közszférából a magánszférába. A harmadik az előbbihez kapcsolódóan - a vallás jelentős háttérbe szorulása és a "világi" előtérbe kerülése, a társadalom "elvilágiasodása". A negyedik értelmezés pedig kimondottan a vallástalansággal, ateizmussal azonosítja a szekularizációt.
Trendman kérdése: "Engem inkább az a kérdés foglalkoztat, hogy miért éppen az iszlám vallás hívei válnak agresszívvá a világ minden táján?"
tőzsdenyúl válasz: "mert nincs szekularizacio (kivetelek persze vannak, de nagy altalanossagban)"
(Zárójelben:Ezzel szemben: az iszlám világban a modern politikai nemzetállam-építésnek három válfaját különböztetik meg egymástól. Egyik a „szekuláris“, amelyre Törökország a példa, ahol az iszlámot különválasztották az államtól. Másik az „iszlám“, ahol formálisan is deklarálják az állam iszlám jellegét és az iszlám jog elsődlegességét (Szaúd-Arábia). Az államok harmadik csoportját „muszlim államoknak“ nevezik, amelyek jóllehet politikai, jogi és szociális téren a nyugati modellt alkalmazzák, alkotmányukba beleépítettek bizonyos iszlám elemeket (az iszlám államvallás, a saría a jog forrása – mégha ez általában nem is felel meg a valós helyzetnek –, az államfő csak muszlim lehet stb.). Ebbe a csoportba tartozik egy sor ország pl. Tunézia Egyiptomon stb.
Az iszlám világbeli szekularizációnak van egy sajátos jellemvonása. Az iszlám világban a szekularizáció a demokratizálódás ellen hat, s többnyire diktatórikus, autoriter rendszerekkel kapcsolódik össze. Így az iszlamisták ezekben a rendszerekben a "demokratikus" ellenzéket testesítik meg. Tehát a "szekularizációra törekvő" muszlimok különböző agresszív eszközökkel elnyomják/elnyomták a vallásos muszlimokat. Zárójel zárva)
prospero válasz tozsdenyúlra: "Európa szekularizált. Az iszlám terroristák pedig első, második, harmadik generációs bevándorlók. Elég nagy kivétel. Kizárja a szabályt?"
tozsdenyúl válasz: "iszlám tenoristák (meg egyéb tenoristák) nem vallási okokból agresszívek, a nem szekularizált muszlimok igen. "
Tehát az iszlám tenoristák ha nem vallási, akkor szekularizált (világi) okokból agresszívek?
Erre érkezett a kérdés részemről: "És a szekularizált muszlimok (akkor) miért agresszívek?"
Válasz tozsdenyúltól: "a szekularizalt muszlimok nem agresszivebbek, mint akarki mas"
????
Önmagadnak mondtál ellent.
prospero válasz: "furcsa, mert felmérések szerint nem kis részük egyetért a terrortámadásokkal, egy nagyobb részük pedig a saria törvénykezés bevezetésével ért egyet, a jelenlegi európai jogrend helyett."
válasz tozsdenyúl: "nem vagy tisztaban a szekularizalt szo jelentesevel"
Szerintem inkább te nem tisztáztad, hogy mit értesz szekularizáció alatt fenti legalább négy értelmezése közül továbbá annak figyelembevételével, hogy a szekularizáció az iszlám világban mennyire tekinthető agresszívnek.
tozsdenyul: "Ha ö is tudja, mi a szó jelentése, akkor furcsa megmagyarázni, hogy az állításom szerint nem -agresszív szekulárisok kapcsán (ami prospi számai szerint minimum 2/3) ö miért a saria muszlimokkal jön riogatni, akik nyilván nem szekulárisok, hanem az ellentéte..."
A WZB Berlini Társadalomtudományi Központ által az európai muszlimok között készített felmérés ennél kedvezőtlenebb arányokat mutat: e szerint 66 százalékuk gondolja úgy, hogy a saría fontosabb, mint annak az országnak a törvényei, amelyikben élnek.
Ami azt jelenti nyúl, hogy az általad "szekularizáltnak" azonosított (nem igazán értem mi alapján) "csendes többség"et jelentő kétharmad (én inkább mérsékelt muszlimoknak mondanám őket ) fele is azt gondolja, hogy a saria fontosabb, mint az adott ország törvénye, ahol él. Tehát a muszlimok közül az egyharmadot kitevő és aktív iszlám fundamentalisták kimondottan saria jogrendet szeretnének, a kétharmadnyi mérsékelt fele is saria jogrendet szeretne, tehát összességében az európai muszlimok 1/3-a ellenzi a saria jogrendet. Őket lehet - talán - európai értelemben "szekularizáltnak" tekinteni, mint olyanokat, akik szakítani akarnak az iszlám gyakorlati/jogi előírásaival (saria) a világi életükre vonatkoztatva.