pf
Kissherceg Előzmény: #789856egészen jó elemzés van ma a papírról.
Mi a sztori a Richterben?
- A Richterben a legfontosabb befektetési sztorit az új készítmények jelentik, többek között a Cariprazine-ban és a biohasonló termékfejlesztésekben is jelentős a bevétel- és profitpotenciál, az originális gyógyszerek, például az Esmya és a Cariprazine esetében a bevételek még csak részben jelentkeztek (mérföldkő, kezdeti értékesítések), a költségek viszont már jelentős mértékben terhelik az eredményeket (K+F kiadások, értékesítési hálózat kiépítése), itt a sztori az, hogy a bevételek évről-évre nőnek majd, ez pedig a marzsokra is kedvező hatással lesz.
- Felvásárlások: a Richter nem csak organikusan, de felvásárlásokon keresztül is növekedhet a következő években, és a felvásárlások alatt nem csak vállalatok megvételét, de termékvásárlásokat is kell érteni, többek között a nőgyógyászat terén lesz agresszívebb a vállalat, mint ahogy arra Bogsch Erik egy januári interjúban is utalt.
- Két extra hatás: a JP Morgan legutóbbi elemzésében főként két tényező miatt emelte tovább célárát, egyrészt amiatt, mert a rubel nagyot erősödött a forinttal szemben (10 százalékos rubelerősödés 8 százalékkal emelheti meg a Richter profitját), másrészt az idei első negyedévben az elmúlt hat év legsúlyosabb influenzajárványa volt Lengyelországban, ez pedig jótékonyan hat a Richter Groprinosin nevű készítményének eladásaira (erről februárban már beszélt Bogsch Erik).
- Növekedés: az elemzői várakozások alapján a Richter árbevétele a következő években 6-7 százalékkal növekedhet, ezzel párhuzamosan a marzsok is bővülhetnek, az adózott eredmény a tavalyi 64-ról 2019-re 100 milliárd forint fölé nőhet.
- Erős lett 2016: idén február elején tette közzé tavalyi számait a Richter, a bevételek 6,7 százalékos emelkedéséről számolt be a vállalat, elsősorban az európai és a kínai eladások nőttek jelentősen.
- Stada: a Richter egyik közeli szektortársa, a Stada felvásárlási csata célpontja lett az elmúlt hetekben, ez pedig alaposan felhajtotta a német gyógyszergyártó árfolyamát. A Stada idén 16, az elmúlt egy évben pedig 57 százalékot emelkedett, ez az iparági árazásokat is valamelyest felfelé tolta, ennek is szerepe lehetett a Richter árfolyamának emelkedésében.
- Osztalék: ez még nem a legerősebb lába a Richter-sztorinak, de a vállalat évről-évre egyre magasabb osztalékot fizet, ha nem lesznek akvizíciók, akkor a vállalat a következő években még magasabb osztalékkal örvendeztetheti meg a befektetőket (96 milliárd forint a cégnél a készpénzállomány!). A tavalyi eredmény után a Richter idén közel 20 milliárd forint osztalékot fizet ki, a részvényenként 106 forintos osztalék alapján 1,6 százalékos osztalékhozam adódik.
- Célárak: a JP Morgan március végén 8230 forintos célárral jött ki, ami több mint 20 százalékkal magasabb, mint a mostani árfolyam. A Jefferies február közepén módosította minimálisan célárát, az új célár 7300 forint, ami 8 százalékkal magasabb, mint a piaci ár. Az elemzői célárak átlaga egyébként közel 7100 forint, ami 5 százalékkal magasabb, mint a jelenlegi árfolyam