Hozzászólás
rbbj11most jo témái vannak:
Piacokról csak egy apró megfigyelés: noha látszólag a kínai hírek mozgatják az árfolyamokat, ha a nyers viselkedést nézzük, az amcsi indexek vezetik a világot és utánuk ment a napokban a kínai komenista komplexum.
---
Migrációs közgazdaságtan: tegnap reggel kávéztam a Nyugatinál a Costa Coffee-ban, nota bene igen húzós árak vannak, és utánam bejött három, szemmel láthatóan migráns srác, tán épp időztek átmenetileg a Nyugatinál, és kértek három kávét. Az egyik megkérdezte tőlem, hogy hol tudna magyar simkártyát venni, mert lemerült az övéről a keret, és szeretne Olaszországba telefonálni. Nos, ez a három kávé, amit bedobtak, és a simkártya, amit később megvettek a körúton szemben egy mobilos boltban, az mind a magyar GDP-t növelte, adóbevételeket teremtett és áttételekkel munkahelyet tartott meg ill. elősegítette újak létrehozását.
---
Nagyon alapos KSH statisztika és elemzés a magyaroszági, ide irányuló migrációról. Sajnos messze nem olyan jelentős, mint kellene, hiszen csupán a népességcsökkenés megállításához legalább évi 40-50 000, itt letelepedő migránsra lenne szükség, kellenének, mint egy falat kenyér. A tanulmány megállapítja a tudott tényeket, hogy a migránsok iskolai végzettsége magasabb, átlagéletkoruk alacsonyabb, foglalkoztatottsági rátájuk magasabb, mint a honi népességé, ergo igen nagy gazdasági hasznot hajtanak/hajtanának, pláne, ha hozzátesszük, hogy ahova migráció irányul, ott munkahelyek keletkeznek. Csak egy grafikon a sok közül, két népszámlálás közti népességszámváltozás, fehér, ahol a külföldi és magyar népesség is 1%-nál nagyobb mértékben változott, sötétbordó, ahol mindkettő 1%-nál nagyobb mértékben csökkent, többi köztes, jól kirajzolódik, hogy hol van gazdasági szívóerő és hol nincs, Bp+tágabb agglomeráció+nyugati határszél (=osztrák munkaerőpiac) gazdasági súlya még tovább növekedhet a jövőben, a többi...
http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/pdf/muhelytanulmanyok8.pdf
---
Egy igen érdekes statisztika arról, hogy az EU-ban az elmúlt években hogyan rendeződött át a munkaerőpiac, a különböző munkahelyeket az elérhető fizetés szerint 5 egyenlő részre, kvintilisre osztották, balra a rosszul fizetett munkák, jobbra a magasan fizetett munkák. Mit látni itt? EU szinten a rosszul/közepesen fizetett állások rovására szaporodtak a jól fizetett, magasan képzett munkaerőt igénylő állások. Kivéve néhány államot, ahol arányaiban a rosszul fizetett állások növekedtek: Itália, Szlovákia, Mo. és újabban Németország - az előremutató nyilván az, ha a jól fizető, magasan képzett munkaerőt igénylő állások nőnek egy gazdaságban, mert a rosszul fizető állásokat erősen fenyegeti az automatizálás, a megszűnés. Ebből is érthető, hogy a szakképzetlen munkaerőből felesleg, a magasan képzettből meg hiány van/lesz az EU-ban és a világban, ergo azok az országok, amelyek nem a magasan képzett munkaerőt igénylő munkahelyteremtést favorizálják, tehát ahol nem hasalnak rá erősen az oktatásra, komoly gondban lesznek. A régión belül a cseheknél, észteknél, legyeleknél elég pozitív belső folyamatok vannak. Briteknek láthatóan iszonyú jó a migráció, fürdenek az előnyeiben.
http://www.eurofound.europa.eu/sites/default/files/ef_publication/field_ef_document/ef1516en.pdf
---
Budapest, Izabella utca, 1945 2015: ceterum censeo, akinek módjában áll, szerezzen be valamilyen tartalék áramfejlesztőt, mert az erőszakos recsicsökkentésnek és a következő államosításnak egyenes következménye az egyre gyakoribb szolgáltatáskimaradás, a visszalövetés az unortodox kőkorszakba a la Venezuela, aminek eltorzítják az árát, az eltűnik a piacról. És ha áram nincs, semmi nincs. És persze a legfontosabb, hogy a mobilt valahol tölteni lehessen. :-)
---
Semmilyen hivatalos adatot nem lehet elhinni, ami Kínából jön, inkább azok ellenére, mint azokból lehet összerakogatni a valóságot. Most például azt közölték, hogy kezd talpraállni az ingatlanpiac, mert három hónapja emelkednek az árak, ez azért hihetetlen, mert az elmúlt évek mesterségesen gerjesztett, gigantikus ingatlanfejlesztéseiben olyan hatalmas ingatlankínálat épült fel, hogy annak a leépülése minimum évekig, de akár évtizeden túl is eltarthat, nem beszélve a mögöttes finanszírozáshoz kapcsolódó pénzügyi problémákról, elég ha csak arra gondolunk, hogy a Kína három év alatt több cementet használt fel, mint az USA az egész 20.-ik században (!), ennek a cementnek egy része minden bizonnyal olyan ingatlanokba van beépítve, amelyek túlfejlesztésnek bizonyultak és a finanszírozói bukni fognak.
http://www.scmp.com/business/markets/article/1850402/china-new-home-prices-rise-slower-pace-july