és végre gondolkodnak egyes elemzők
Dr. ursi"A kéthetes MNB-kötvény állományának mérséklése azzal párhuzamosan lehetséges, ha valamelyik szektor külső adóssága csökken és ennek kapcsán Palotai Dánielnek, az MNB ügyvezető igazgatójának mai prezentációja egy érdekes utalást tartalmazott.
Amint beszámoltunk róla, a ma bejelentett jegybanki növekedésélénkítő programról rendezett szakmai beszélgetésen több érdekes információ is elhangzott. Ezek egyikét az alábbiakban gondoltuk tovább.
Palotai egyik prezentációs ábrája szerint a nemzetgazdaság rövid lejáratú külső adósságának csökkentése során felmerülhet az állami külső adósság csökkentése is. Ennek kapcsán a prezentációban volt arra utalás, hogy kívánatos lenne, ha az állam az adósságelemeken belül a deviza felől a forintalapú finanszírozás felé fordulna el (kvázi a lejáró adósságelemeket inkább forintban, ne pedig devizában refinanszírozza).
Tekintettel arra, hogy a magyar állam az idei 5,1 milliárd eurónyi devizalejáratából 4-4,5 milliárd eurót akar piaci alapon (devizakötvény-kibocsátással) refinanszírozni és ebből már kb. 3,5 milliárd euró sikerült is (dollárkötvények+PEMÁK), így mindez abba az irányba mutat, hogy nem feltétlenül várható idén további devizakötvény-kibocsátás.
Ehelyett elképzelhető egy olyan próbálkozás, hogy a forintalapú állampapír kibocsátást "nyomná meg" jobban az Államadósság Kezelő Központ, ha pedig ezt nem bírná el a piac, azaz a túlkínálat gyengébb kereslettel találkozna, akkor a megemelkedő hozamokat másodpiaci kötvényvásárlással igyekezhetne majd (stressz esetén) lenyomni az MNB. Érdemes megjegyezni, hogy az utóbbi két hétben Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterként többször is olyan nyilatkozatot tett, hogy az MNB esetleg a másodpiaci vásárolhatna majd állampapírokat. "