Regisztráció Elfelejtett jelszó

törölve

Előzmény: #583365

"A Fed bocsátja ki az állampapírt, amit a bankok megvesznek a Fed hiteléből. Ez egy üresjárat a gazdaságélénkítés, beruházások szemszögéből."

Ez mennyiben mond ellent annak, amit én írtam?

Nézzed csak meg, hogy pontosan hogyan is működik ez az "üresjárat". A banki oldalon hogyan fog kinézni a mérleg? Meg fog nőni a bank mérete, mert jóval nagyobb lesz az általa kezelt pénzmennyiség. Mindezen túlmenően, amikor valaki ránéz a "hitelezési oldalra" a mérlegben, akkor természetesen meg fog jelenni az a pénz is, amit állampapírba fektettek hiszen az is hitelezés, csak nem beruházás.

Magyarán szólva, ettől a módszertantól növekedni fog a hitelezés, de úgy, hogy valójában a vállalati szektorba nem kerül több pénz - csak nézzed meg, hogy már a FED is pampog emiatt. Vagyis valójában a QE-k szépen üresjáratra futottak, csak éppen közben pénzt termelnek(!) mind a FED számára, mind a bankok számára, hiszen valójában a FED "üres papírt nyomtat", amit a bankoknak odaad kamatra, aminél nagyobb kamatot kérnek a bankok az állampapírokért, vagyis valójában "üresjáratban" nem történik semmi, csak éppen szépen keresnek az egész kisded játékon.

"Ez egy üresjárat a gazdaságélénkítés, beruházások szemszögéből."

Pontosan. Viszont elvileg a QE szériának ez lett volna papíron a lényege. Az meg a tényleges valósága amit én írok.

A bankok nem hiteleznek, hanem kockázatmentesen arbitrázsolva visszaforgatják a pénzt, hülyét csinálva a rendszerből, amely így kontraproduktívvá válik, ahogy azt már ismét pedzegetik a FED-nél is.

Merthogy ez a rendszer csak a pénzmosásra és a pénzcsinálásra jó, valamint arra, hogy a BANKI ADATOKBÓL ÚGY TŰNJÖN, HOGY NÖVEKEDIK A HITELEZÉS (hiszen he ha megnézed a mérlegfőösszeget, ott bizony ezek a pénzek meg fognak jelenni, mert meg kell jelenni), az egy érdektelen kérdés, hogy MEKKORA AZ EHHEZ TARTOZÓ FORRÁS és hogy az honnan jön.

Az egyszerűség kedvéért (direkt karikírozott számok!) van egy bank 100 milliárd dollár kihelyezett hitellel és 99 milliárd hitelkötelezettséggel. Ha ennek a banknak odaad a FED 300 milliárd dollárt, amiből állampapírt vesz, akkor a következőt fogod látni a mérlegben:

- megnő a bank értéke 300 milliárddal,

- megnő a hitelállomány 300 milliárddal,

vagyis négyszer akkorára nő a bank, mint volt. Vagyis óriásinak fog tűnni a hitelezés. Aztán ha vissza kell vinni a pénzt a FED-be, akkor nem történik semmi, mert megszűnik a két oldal, és visszamegy a 100-99 milliárdra, ahol volt. Csak éppen ezt úgy andák elő, hogy "összeomlott a hitelezés", miközben a valóság az, hogy az soha el sem indult. Akárcsak Magyarországon. Valójában a vállalati hitelezés (~beruházási aktivitás) mindig is marginális volt, ennek megfelelően soha nem omolhatott össze.

Viszont ha így pumpálnak fel pénzintézeteket, akkor kelthetik akár ezt az érzést is azokban, akik nem nézik meg a számokat. Ezért is mondtam: MINDEN táblázatotból, amit hoztatok az látható, hogy a beruházások elüldözése a beruházási aktivitás zuhanópályára tétele 2010 őszére BEFEJEZŐDÖTT, mert megállítottuk a zuhanást, de az igazi zuhanás és borzalmas méretű összezuhanás 2009-2010 között zajlott le. Az, hogy az itt tárolt pénzt mikor vonják ki, az pont egy irreleváns dolog a folyamatokra nézve.