Regisztráció Elfelejtett jelszó

Re: Itt fordítva "hazudják" az inflációt

Dr. ursi Előzmény: #573667

az mnb törvényt kell elolvasni.

-

de:

"Hogyan hat az alapkamat változás az inflációra – a monetáris transzmissziós mechanizmus

Az irányadó kamat változása az ún. monetáris transzmissziós mechanizmus csatornáin keresztül a képes hatni a jövőbeli inflációra. Ezek közül a három legfontosabb a kamat-, az árfolyam- illetve a várakozási csatorna.

A kamatcsatorna azt a folyamatot ragadja meg, ahogy a jegybanki alapkamat szintje befolyásolja a forinthitelek terheit, így hatással van a gazdasági szereplők fogyasztási és beruházási aktivitására, azaz a termékek és szolgáltatások iránti keresletre. A jegybanki alapkamat csökkentése ösztönzi a keresletet a gazdaság kínálati tényezők által meghatározott kapacitásaihoz képest, így erősíti az inflációs nyomást. A jegybanki alapkamat emelése ellenkező irányú hatást fejt ki.

Az infláció alakulása az árfolyamcsatornán keresztül is befolyásolható. A jegybanki alapkamat emelkedése (csökkenése) változatlan kockázati megítélés mellett tőkebeáramlást (tőkekiáramlást) generál, ami erősíti (gyengíti) a forint árfolyamát az euróval szemben. A forintárfolyam elmozdulása egyrészt a nettó exporton keresztül keresleti oldalról hat az inflációra, másrészt közvetlenül befolyásolja az importált termékek forintban számolt árszínvonalát.

A várakozási csatorna a modern jegybankok működésében kiemelt fontosságú. A reálgazdaságra és az inflációs folyamatra ugyanis nem csak a jegybank aktuális kamatlépései, hanem a jövőben várható viselkedése is hatást gyakorol. Ha a monetáris politika árstabilitás melletti elköteleződése kellően hiteles, akkor a gazdasági szereplők árazási- és bérezési döntéseiknél azzal számolnak, hogy a középtávú inflációs kilátásokat a jegybank célja határozza meg. Ebben az esetben az inflációs várakozások „horgonyzottak”, ami elengedhetetlen feltétele a tartós árstabilitásnak és nagymértékben megkönnyíti a jegybank feladatát abban, hogy kedvezőtlen sokkok esetén az inflációt visszatérítse a célhoz.

A monetáris politika fenti csatornákon keresztül érvényesülő teljes hatása késve jelentkezik a makrogazdasági változókban. Az inflációra gyakorolt hatás erőssége és időbeli lefutása továbbá függ attól, hogy milyen típusú sokk idézte elő az infláció céltól való eltérését. A Monetáris Tanács fentieket figyelembe véve a kamatdöntéseit előretekintő módon, jellemzően az infláció elkövetkező 5-8 negyedév folyamán várható alakulására tekintettel hozza meg.

Mivel egy évnél rövidebb időszakra előretekintve a monetáris politika inflációra gyakorolt hatása viszonylag gyenge, egyes átmeneti sokkok ellensúlyozása túlzottan magas reálgazdasági áldozatokkal járhat. Ezért, ha azok nem rontják érdemben a hosszabb távú inflációs kilátásokat, az MNB monetáris politikáját úgy alakíthatja, hogy a sokkok közvetlen, rövid távon érvényesülő inflációs hatását korlátozottan veszi figyelembe. Az inflációs várakozások horgonyzottságának biztosítása ugyanakkor átmeneti sokkok esetén is kulcsfontosságú, ezért a jegybank ilyen esetekben törekszik a továbbgyűrűző (vagy ún. „másodkörös”) hatások kialakulásának megfékezésére "

-

kiemelem: "Mivel egy évnél rövidebb időszakra előretekintve a monetáris politika inflációra gyakorolt hatása viszonylag gyenge, egyes átmeneti sokkok ellensúlyozása túlzottan magas reálgazdasági áldozatokkal járhat. Ezért, ha azok nem rontják érdemben a hosszabb távú inflációs kilátásokat, az MNB monetáris politikáját úgy alakíthatja, hogy a sokkok közvetlen, rövid távon érvényesülő inflációs hatását korlátozottan veszi figyelembe. "

- vagyis az inflás várakozás sokkal fontosabb mint az épp akt infla.

s na mit mutatnak az hosszú állampapírok ? na mit ? hát a befik inflációs várakozásait.

márpedig ha veszik és egyre kisebb hozamon, kamattal, akkor az azt mutatja, hogy az inflás várakozásuk csökkenő pálya !

mert az köztudoot közgazda körökben alap h a rövid paprok mutatják a kamatpálya várakozásokat és a hosszú paírok az inflás várakozásokat.

-

amásik ha az infla maga nem a forint leértékelődéséből adódik akkor - ahogy már többször leírta at és prospi is ! akkor semmiylen befolyása nincs rá mnb-nek ! márpedig a magyar infla perpill elsősorban a külf árupiaci árfolyamokból és az áfa jövadó emelésből fakad.

felemelhetné az a hülye simor az egekbe a kamatot, azzal csak felpörgetné az inflát, hiszen drágítaná a forinthiteleket és beszűkítené a termelést (a gazdaságot a gdp-t) és a fogyasztás még jobban visszalökné, a forintot beerősítené, ami szintén a termelés az export ellen hatna és olcsóbbá válna az import, tehát visszakerülnénk oda ahonnan jövünk, és a görögök bele is estek, hogy építsd le a belső termelésed és importálj mindent, na ez vezet az összeómláshoz.