Re: nincs cím
Előzmény: #502582"Volt e tőke vagy diploma, nem olyan lényeges."
Dehogynem. Majd csak nézzed meg jobban, hogy mennyire lényeges a felsőoktatási tanulmány (nem a diploma), és az hogy az kezdéshez meg legyenek az alapok.
"Szerintem tanulni sem lehet ezekből a relatíve gyors vagyon gyarapodásokból."
A könnyen jött pénz könnyen megy, pont erről írtam azt, hogy nem ugyanaz a TŐKE és az, hogy pénzhez jutsz. Ezt csak az keveri össze, aki nem tud a pénzzel bánni, vagy azt kezelni. A tőke az, amiből elindulva elkezded megvalósítani azt, amire vágysz. Az, amiből építkezel. Magyarországon pont az a baj, hogy a vállalkozásoknak nincs tőkéje, még akkor sem, ha adott esetben pénzük még csak lenne. Nem ugyanaz, hogy van a számládon pár millió forint, és az, hogy biztos lábakon áll a céged.
"Az ok szvsz egyszerű, az emlitett emberek nem valamiféle sémát követve gazdagodtak meg hanem ennek pont az ellentéte miatt."
Tessék? Az említett emberek MIND a sémákat követték, sőt mi több, mind a trendekkel haladt együtt. Gates szoftvert VÁSÁROLT és ADOTT EL JUTALÉKRA, ami ősrégi dolog. Ő csak egy dolgot "érzett meg", azt, hogy az IBM sokkal több gépet fog eladni, mint amit gondol. Kiváló kereskedelmi érzék. Onnantól már csak csapatot kellett építenie, akik megcsinálják az elképzeléseit is. Mondhatni, a Microsoftnál pont az látható azóta is, hogy kereskedelemben vérpofik, csak sajnos emiatt a programozás nem az erősségük. Az Apple esetében megint csak arról van szó, hogy egy PIACRA DOBOTT OLCSÓ processzor köré építettek valamit, ahogy mások is(!), csak éppen az ő üzleti modelljük(!) volt az, ami bejött, mert úgy adta el a gépeket, hogy kvázi meg tudta azt hitelezni, mert volt egy retail lánc, ami bevette azokat.
Ti ezeket az apróságokat egyszerűen nem akarjátok észrevenni, és azt hiszitek, hogy valami zseniálisat alkottak ezek az emberek. NEM. Nem az volt a zseniális, hogy gépet építettek, vagy szoftvert, hanem az, ahogy meglátták az ÜZLETI LEHETŐSÉGET, azt, hogy hogyan tudnak pénzre szert tenni abból, ami rendelkezésükre áll egy ügyes húzással.
Más szavakkal: Nehogy azt higgyétek, hogy másnak nem jutott eszébe a szoftvert akkoriban jutalékért eladni, vagy számítógépet építeni, csak éppen nem jutott azoknak a csatornáknak a közelébe, amikhez ők hozzáfértek. Ők ezeket ismerték fel, és ebben voltak jók. Ezt pedig azért kell megérteni, mert ha ezt megérted, akkor nem a "különlegességedet" kezded el keresni, ami tulajdonképpen nincs (vö: Brian élete: "Ti mind egyéniségek vagytok - Igen! Mi mind egyéniségek vagyunk!"), hanem azt, hogy mi az a LEHETŐSÉG, amit látsz magad előtt, ami MEGVALÓSÍTHATÓ.
Tapasztalatból mondhatom, hogy számtalan olyan ötlet van, ami gyakorlatilag zseniális, megvalósítható, csak éppen nincs aki megfinanszírozza, nincs piacrajutási lehetősége, az ilyen "zsenikből" és "különleges emberekből" Dunát lehetne rekeszteni. Azokból van kevés, akik észreveszik a lehetőséget.
Vagyis például nem az a nagy szám vendéglátós, aki zseniális étteremvezetőnek tartja magát egy zseniális ötlettel, mert az senkit sem fog érdekelni - a zseniális étteremvezető az, aki ránéz egy épület aljában lévő koszlott büdös putritanyára és letárgyalja azt a tulajjal, hogy 100 évre olcsón kiveszi, kirakaj onnan a csöveseket, a tulaj meg kap mondjuk 1% részesedést a profitból, majd megcsinálja AZT az éttermet oda, ami OTT működőképes. Az utóbbit fogják zseninek tartani és nem az előzőt, amikor kiderül, hogy "jé, milyen sikereket ért el". Pedig nem. Az utóbbi az ÜZLETEMBER, az előbbi az ügyeletes zseni. És se Gates, se Jobs nem volt ügyeletes zseni. Üzletember és munkamániások voltak, akik nem szoftvert írtak, vagy számítógépet építettek, hanem lehetőségeket vettek észre és ragadták meg azokat. Most őszintén, ha Jobs nem épít számítógépet, de megalkotja a maga korában az iTunes-t, vagy az iPod-ot, akkor ma mi lenne róla a vélemény?
Az, hogy "meghaladta a korát", mert már akkor kitalált valamit. Barátaim, vegyétek észre, hogy ez pont az a típus, aki KÉPTELEN üzletet csinálni, megvalósítani az elképezléseit, mert azt NEM KÉPES az adott időben és helyen üzletté változtatni. És ezért mondtam, meg nem fogjátok tudni számolni mennyi ilyenről tudtok. És azt meg főleg nem, hogy ebből mennyi lett olyan, amiből mégis lett valami.
"Egyéni utakon indultak el olyat láttak meg amit mások nem."
Azt, hogy van indulótőke, vagy egy piaci érdeklődő, ők meg képesek az igényt kielégíteni. Ez különösen Gates-re igaz, aki először még el is küldte az IBM-et, aztán utána jött rá, hogy mekkora üzlet lehet ebből. Hogy úgy mondjam KÉT dobást kapott az élettől. De utána mit is csinált? Elment, megvette az oprendszert és licencelte az IBM-nek. Egyéni út? Na ne már... Jobsnak volt egy terítési lehetősége, kijött az olcsó gép lehetősége, rendelkezésre állt ehhez a pénz, infrastruktúra és olyan társaság, ami ennek az összedobására képes volt, hát összedobta és eladta azt. Ha ez mosógép lett volna, akkor ma iMos-sal mosnánk. Nincs jelentősége. Az, hogy ezek közül éppen melyiket kapja fel a világ, az általában nem ezeken az embereken múlik, elég csak az annak idején dúló C64-Spektrum "háborúra" és megszámlálhatatlan egyéb kis számítógépre gondolni. Azt, hogy ma Jobs a sztár és nem Sinclair, azt nem zsenijük, hanem a piac döntötte el.
"A tanulság csupán annyi válj ki a tömegből keresd a rést, láss úgy ahogy a többi nem tud vagy nem mer."
A tanulság az, hogy vegyülj be a tömegbe, és tudd, hogy ők mit csinálnak és hogyan gondolkodnak, ÉS AMIKOR MEGKERES A LEHETŐSÉG, akkor vegyed észre és éljél vele. A lehetőséget nem lehet csinálni. Az jön.
"Ha ez meg van akkor jön a tőke és kapcsolati tőke ez már egyszerűbb, majd a menedzselés."
Ha különleges akarsz lenni, az inkább olyan, ami hátráltat, mert nem fogadják el az emberek, tehát muszáj átlagembernek látszanod és átlagos céget építened, hiszen akik abban fognak dolgozni, azok ilyenek lesznek. A meg nem értett zsenikből soha nem lesz jó cégvezető. Az csak akkor lehetsz, ha rájössz, hogy bár különleges vagy, de egyébként semmi különös és a különlegesség csak addig jó, amig magadban tudod tartani és nem várod el a környezetedtől, hogy megértsék azt.