Re: nincs cím
Hathor Előzmény: #443132Lépett a Fitch! Hajszálra a bóvlitól Magyarország (4.)
A lehető legközelebb került Magyarország ahhoz, hogy a befektetésre ajánlott kategóriából a bóvliba kerüljön. A Fitch negatív kilátással látta el a magyar országkockázati besorolást, ezzel már mindhárom hitelminősítőnél negatív kilátással tartják nyilván a magyar besorolást, és mindhárom szervezetnél egy fokozattal vagyunk a bóvli kategória felett.
A Fitch megerősítette a magyar hosszú távú szuverén adósságbesorolását, ám a "BBB-" kategóriához negatív kilátást rendelt. A lépés abban az értelemben még pozitívnak is tekinthető, hogy a leminősítés ez alapján a Fitch részéről elmarad - igaz, elsősorban nem is tőle, hanem a másik két hitelminősítőtől várja a a piac ezt a lépést.
A Fitch a lépését a magyar gazdaság eurózónának való kitettségével, illetve a devizahitel végtörlesztésének kockázataival magyarázta. A revízió "reflektál a külső növekedési kilátások, illetve a finanszírozási környezet romlására, amivel a kicsi, nyitott, súlyosan eladósodott gazdaságnak szembe kell néznie."
A Fitch szerint a piaci árfolyam alatti végtörlesztés rontja a külföldi befektetők bizalmát, amin a középtávú növekedési kilátások függnek. Egyben arra is felhívja a figyelmet az indoklásban, hogy Magyarország jövőre 4,6 milliárd eurót, 2013-2014-ben 5-5,6 milliárd euró adósság refinanszírozására szorul rá. A nem rezidensek bármilyen forintban denominált eszközének eladása növelheti a pénzügyi nyomást. A kormány 1,6 milliárd eurós jegybanki betétje mérsékelt puffert jelent csak a refinanszírozási kockázatokkal szemben.
A Fitch véleménye szerint nem hatékony és negatív következménye vannak annak, ahogy a kormány a nagy devizaadósság ellen küzdeni kíván (a végtörlesztés eszközével), és utalt arra, hogy a forintárfolyam 13-14%-os gyengülése jelentős adósságtörlesztési többletterhet okoz a háztartásoknak és az államnak. A bankok egy része a növekvő veszteségek miatt tőkepótlásra szorul, és a Fitch utal arra is, hogy ugyan az anyabankok ezt megteszik, de nagy valószínűséggel a hitelkínálat GDP-arányosan tovább csökken.
A Fitch azért a közleménye végén nyújtott némi vigaszt: a hitelminősítő szerint amennyiben a hiánycélokat teljesíti a költségvetés és ebben a szerkezeti reformok játszanak szerepet, valamint a külső adósság csökken, akkor kedvező minősítői lépések következnek. Igaz, mindezt azután jegyezte meg az intézet, miután jelezte, hogy leminősítéshez vezethetnek a vártnál is nagyobb mértékű lassulás, a magánszektor tőkekivonása, a bankszektor problémái, a kockázati prémiumok emelkedése, illetve a költségvetési finanszírozási nyomás. Ezenfelül szintén leminősítéssel járhat, ha a kormányzat elkötelezettsége a a költségvetési konszolidáció mellett gyengül.
A forint kis rezdüléssel reagált a hírre, a 310-es szintről 312 fölé ugrott az euróval szemben, de most már 310,7 körül vannak a jegyzésárak a bizonyára meglehetősen illikvid piacon.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a hír megjelenésével pontosan egy időben jelentette meg közleményét. Eszerint nem ért egyet a Fitch Ratings Magyarországról készített helyzetelemzésével a kormány. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint ugyanis tartható a 2012-es 3 százalék alatti költségvetési hiánycél, egyúttal csökken az államadósság - ismeri el legfrissebb prognózisában az Európai Bizottság is. (Az államadósság a bizottsági prognózis szerint kissé emelkedik - a szerk.) A Fitch Ratings állításával ellentétben Magyarország 2012-ben tartani fogja a 2,5 százalékos költségvetési hiánycélt - hangsúlyozza a kormány.
A hitelminősítő aggodalmával ellentétben, ami az ország devizakitettségét illeti, a kormány szerint a végtörlesztés - amellett, hogy valódi segítséget jelent a devizahitellel terhelt családoknak - csökkenti az ország sérülékenységét és a bankrendszer külső sokkoknak való kitettségét - áll a tárca közleményében
http://www.portfolio.hu/gazdasag/lepett_a_fitch_hajszalra_a_bovlitol_magyarorszag_4.158239.html