Regisztráció Elfelejtett jelszó

Hozzászólás

Zotya32

http://m.hvg.hu/hvgfriss/2011.43/201143_ingatlanreszveny_a_tozsden_nagy_hazat_viszn

Nagy házat visznek

2011. október 26.

Kovács Károly

A kategóriába és kis híján BUX-kosárba is került nemrégiben az ingatlanokkal foglalkozó Appeninn Nyrt. részvénye.

Twitter

„Nem elég jónak lenni, annak is kell látszani” – Kurt Vonnegut „Éj anyánk” című könyvéből marketingszakemberek is szívesen kölcsönzik a mondást, azt szemléltetve, hogy a jónak látszó terméket, szolgáltatást szívesebben választják az emberek. A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett Appeninn Nyrt. eddig nem sok energiát fordított a látszatra. Erre utal, hogy a cégről és kilátásairól a HVG által megkérdezett brókerházak és elemzők egyike sem kívánt nyilatkozni, mert nem követik nyomon az ingatlanos társaság részvényeit, bár azokat szeptember közepe óta már a BÉT felsőházának számító A kategóriában jegyzik. A BUX indexbe jutás is csak egyetlen kritérium, az előírt 5 milliárd forintnál kisebb tőzsdei érték miatt hiúsult meg, de az indexkosár jövő márciusi felülvizsgálatára a menedzsment szándékai szerint már ez is teljesülni fog. A társaság részvényesei eddig elégedettek lehetnek befektetésükkel: a hétfői 468 forintos árfolyam 87 százalékkal haladta meg a tavaly júliusi bevezetéskori 250 forintot. A papír kellően likvid: az utóbbi 30 napban átlagosan napi 107 ezer részvény cserélt gazdát. Ez azért fontos, mert hiába a dekoratív árfolyam, ha a pangó piacon a befektető nem talál vevőt részvényeire.

A tőzsdén kötelező nyilvánosság révén az Appeninn más hasonló profilú cégeknél jóval átláthatóbban működik – hangsúlyozta Székely Gábor, aki építőipari vállalkozóból lett a társaság igazgatótanácsának elnöke. A cég által kezelt ingatlanvagyon (benne a budapesti Széll Kálmán térhez közeli Hattyúházzal, a rózsadombi Rózsaházak irodaházzal és a ferencvárosi Páva Point irodaházzal) egy év alatt megduplázódott, meghaladta a 14 milliárd forintot.

A látványos növekedést segítette, hogy az Appeninn-nek jól jött a svájci frank árfolyamának elszabadulása. Fő tulajdonosa, a svájci székhelyű Lehn Consulting AG ugyanis nagy mennyiségben tudta svájci frankkal ellátni magyarországi érdekeltségeit, ez pedig lehetővé tette az e devizában felvett hitelekből eredő árfolyamveszteség kiküszöbölését. Így, miközben a hazai ingatlanpiac szereplői a frankrali és az ingatlanpiac zuhanórepülése miatt sorra kénytelenek voltak bedobni a törülközőt, az Appeninn alacsony áron vásárolhatta fel a megroggyant szektortársak ingatlanjait.

A tőzsdei részvénybevezetésből befolyt pénz nagy részét visszaforgatták, 2,5 milliárdról 5 milliárd forintra emelve az Appeninn saját tőkéjét. Fő tevékenysége szerint a cég elsősorban irodaépületeket vásárol fel, hogy aztán bérbe adja őket. Épületeik üzemeltetését maguk végzik, ingatlanjaikat a bérlői igényeknek megfelelően átalakítják, így a korábban rosszul menő egységeket is 80-90 százalékos kihasználtsággal működtetik.

A társaság logisztikai és ipari létesítmények fejlesztését tervezi, emellett részvényeik lengyelországi bevezetéséről is szó van – mondta Székely a HVG-nek. Ehhez viszont nem ártana előbb a hazai intézményi befektetők bizalmát elnyerni. A BUX-tagság mindenesetre sokat lendíthetne ezen, bár a tapasztalatok szerint az sem garancia a további jó szereplésre. Emellett a tulajdonosok tervezett részvényértékesítései (a jelenlegi 32 helyett 50 százalék körülire növelnék a közkézhányadot) miatt várható nagyobb kínálat az árakra is hatással lehet. És bár az Appeninn részvényesei között több száz kisbefektető is van, tőzsdei elemzők felhívják a figyelmet arra, hogy a hasonló, kisebb méretű vállalatokba való befektetés számukra a szokásosnál nagyobb kockázatot jelent, jóllehet ezzel együtt nagyobb nyereség lehetőségét is tartogatja.

KOVÁCS KÁROLY