Regisztráció Elfelejtett jelszó

A liberálkommunista infláció elmélet leleplezése és megcáfolása

Re: törölve

#593068 mzperx Előzmény: #593054

Érdekesnek találom, hogy a csaknem korlátlan pénznyomtatás nem okoz inflációt.

Bejegyzéseid alapján profi elméleti közgazdász vagy.

Az én régebbi tanulmányaim alapján az rémlik, hogy a fedezetlen pénznyomtatás inflációt gerjeszt.

Ez az összefüggés azóta teljesen megszűnt, vagy csak az USA-ban nem érvényesül?

(korábban a Szovjetunióban is egyedi közgazdaságtani és egyéb törvényszerűségek álltak fenn)

Re: törölve

#593055 xmann Előzmény: #593047

Erre semmit nem válaszolok, mert nem tudom értelmezni a kérdéseket :) Tényleg nem

Re: törölve

#593054 xmann Előzmény: #592983

Ha devizahitelt veszel fel, az természetszerűen növeli a kinnlévő forintmennyiséget, de ez nem feltétlenül okoz inflációt, mintahogy USA-ban sem okoz. A megnövekedett pénzmennyiség akkor okoz inflációt, ha kihiteleződik és túlpörgeti a gazdaságot, na erről aztán szó sincs sehol sem.

Amikor az állam elad forintos állampapírt az embereknek, és ebből törleszt devizahitelét, amelyet az IMF-től vett fel, akkor az történik, hogy a lakosság a bankbetétekből, átpakolja forintos állampapírba a pénzét, ez történt idén is. A befolyó forintot beviszi az állam az MNB-be, leváltja euróra, amitől csökkennek a tartalékok, ez euróból kifizeti az IMF-et, és a kinnlévő forint mennyisége csökken, "megsemmisül".

Pont a fordítottja történik mint az IMfhitel felvételénél: az állam begyűjti a te forintjaidat, legyen ez akár adó formájában, vagy állampapíreladással, és ezt a forintot leváltja euróra, ami úgy történik, hogy az MNB ad érte eurót, a forintot meg eltünteti. tehát ilyenkor valóban az történik, hogy csökken az MNB tartaléka, csökken a forint mennyisége, viszont önmagában ettől az állam adóssága nem csökken hiszen esetében csak annyi történt hogy az eur hitelét forintra cserélte le.

Re: törölve

#593049 Margaretta Előzmény: #593046

Ha nem ő, hanem egy olyan lenne a jegybank élén, aki korlátlanul vásárolná fel az állampapírokat nemzeti devizában, ez mérhetetlen költekezést okozna az állam részéről. Akkorát, ami nem fékezhető. Mire jó ez?

Mire jó Japánban?

Re: törölve

#593047 Margaretta Előzmény: #593033

xmann, te erre mit válaszolsz?

Én csak érteni szeretném és foglalkoztam vele, de még nem tudom, hogy hogyan van ez.

Re: törölve

#593046 Előzmény: #593033

"Ez a kerbankok és nem az MNB mérlegében van."

Akkor a ker bankok forintot tudnának teremteni. De nem tudnak, mert az MNB-ből kapják a forintot, vagyis ez is nyilván van tartva az MNB-ben.

"Mi szab határt a korlátlan magyar állampapír vásárlásnak?"

Többnyire simor andrás csinovnyik, akinek fontosabb a megbízóinak kiszolgálása, mint a MAGYAR NEMZET bankjának a MAGYAR NEMZET érdekében történő vezetése.

Re: törölve

#593042 Előzmény: #593033

Az MNB részéről természetesen semmi, a költségvetés részéről úgy 600 milliárd HUF/év.

Re: törölve

#593033 Margaretta Előzmény: #592999

"A többire meg annyit, hogy a gondolatmeneted egésze ott vérzik el, hogy kihagyod belőle azt, hogy a kerbankok egyáltalán nem annyi pénzt bocsájtanak ki, mint amennyi betétük van, ergo egyáltalán nincs meg a fedezet a pénzek mögött, nem véetlen az, hogy mostanában kezdik emelgetni a fedezeti arányt."

Ez a kerbankok és nem az MNB mérlegében van.

" Mert ugye azt nem kell tovább ragozni, hogy nem csak külföldi papírokat vehet az MNB, hanem PIACI ALAPON KORLÁTLANUL magyart is, vagyis az MNB simán felvásárolhatja a lejáró devizából a magyar adósságot."

Mi szab határt a korlátlan magyar állampapír vásárlásnak?

"a teljesen feleslegesen megnövelt devizatartalékot is finanszírozza meg."

Ezt nem értem. Ha ez a deviza az eszközoldalon van és követelés, mekkora a finanszírozásigénye?

Re: törölve

#593018 xmann Előzmény: #592991

Úgy kezdődik egy lépésben, hogy az állampapírt eladó számláján az MNB jóváîr x milliárd forintot. Egyszerre történik tehát.

Az elektronikus bankolas elott az volt hogy konkrétan kinyomtatott a jegyban egy csomó bankjegyet és odaadta az eladonak az allampapirert cserébe. Így egyszerre ugrik meg az eszkozoldal az allampapir révén és a forrasoldal a kibocsátott készpénz formájában

Re: törölve

#593014 xmann Előzmény: #592999

Az én godolatmenetem nem vérzik el ugyanis én értem hogy miként működik egy jegybank.

Re: törölve

#592999 Előzmény: #592980

Ez az állítás tényszerűen nem igaz, már elismerte az MNB, hogy simor andrás csinovnyik személyesen hívta le az MNB-be az IMF hitel jelentős részét, és az azóta is ott van, ezért kell az MNB-nek(!) megújítania az idén, már persze, ha az új elnök is akkora idióta lesz, hogy így gondolja, ahelyett, hogy visszafizetné.

A többire meg annyit, hogy a gondolatmeneted egésze ott vérzik el, hogy kihagyod belőle azt, hogy a kerbankok egyáltalán nem annyi pénzt bocsájtanak ki, mint amennyi betétük van, ergo egyáltalán nincs meg a fedezet a pénzek mögött, nem véetlen az, hogy mostanában kezdik emelgetni a fedezeti arányt. Ugyanakkor ebbe most bele nem menve, lássuk azt, amit írsz, hogy mekkora zavar is vagyon az fejedben.

Van az államnak egy adóssága az államadósság miatt a hitelezőknek. Ugyanakkor az MNB-nek van egy nagy kinnlévősége KÜLFÖLDI ÁLLAMOK FELÉ, ahogy te is írod, vagyis a KÖVETELÉS az MNB-nél van, az ADÓSSÁG meg az államnál, csakhogy a pénz ugyanaz. Magyarán szólva szó sincs arról, amit írsz, hogy az MNB-nél lévő pénz "a betétesek pénze lenne", az annak az adósságnak a tényleges megtestesülése, amit az állam felvállalt.

Erre mondok neked egy rém egyszerű példát: Az MNB szépen fogja magát, kinyalatja egy vastag nyazsgemmel a nulla százalék közeli külföldi követeléseket, és mindent lezárja, amikor lejárnak, vagy eladja idő előtt, majd ezek után szépen felvásárolja a magyar államadósságot UGYANEBBŐL a devizából. Ebben az esetben ugye a magyar állam devizában NEM A KÜLFÖLDNEK, hanem a saját nemzeti bankjának fog tartozni. Mert ugye azt nem kell tovább ragozni, hogy nem csak külföldi papírokat vehet az MNB, hanem PIACI ALAPON KORLÁTLANUL magyart is, vagyis az MNB simán felvásárolhatja a lejáró devizából a magyar adósságot. Ebben az esetben azonban a kormány már simán megteheti, hogy forintban törleszt az MNB-nek, aki ennek okán eliminálja magyar állam adósságát.

Vagyis még ebben az irányba elmenve is az látszik, hogy az MNB jelenlegi gyakorlata kifejezetten káros a NEMZET számára (aminek a bankja), mert valójában idegeneket finanszíroz Magyarország helyett, ami elképesztő gondolkodásmód és egyben döbbenetes hülyeség, ami ráadásul ÉVEKRE VISSZAMENŐLEG IGAZ, azaz az MNB-nek 2009-től kezdve eleve azt kellett volna csinálnia, hogy MAGYAR DEVIZA állampapírokat vásárol, természetesen valódi devizáért, valódi hozamelvárásra, ahelyett, hogy elvárta volna a költségvetéstől azt, hogy DRÁGÁN is finanszírozza MÉG EGYSZER magát, meg még a teljesen feleslegesen megnövelt devizatartalékot is finanszírozza meg.

Szóval, még ha teljes mértékben elfogadjuk a logikádat, akkor sem menthető az a mértékű magyarárulás, amit simor andrás csinovnyik helytartó alatt az MNB-ben műveltek, mert elképesztő kárt okoztak az országnak.

Re: törölve

#592991 Margaretta Előzmény: #592982

Én csak simán össze akarom hozni, hogy ne boruljon a mérleg egyik mozzanatnál sem.

Első nekifutásként variáltam ki az előbb leírtakat, az nem volt jó.

Az volt a gondom, hogyan kezdődik az egész. Honnan indul a frissen teremtett pénz pont a megteremtése pillanatában.

Ha a frissen teremtett pénz az eszköz oldalon indul, akkor hogyan nem borul a mérleg.

Úgy nem borul, ha úgy kezdődik, hogy ebből az eszközoldali pénzből pl. állampapírt vesz:

csökken az eszközoldali pénz, nő az állampapír (hitel)?

Tehát, hol van ez a frissen teremtett pénz? Vagy csak virtuálisan létezik? Egyből pl. állampapír és forrásoldali készpénz lesz?

Re: törölve

#592983 prospero Előzmény: #592980

Ezek szerint a hitelfelvétellel akár forint, akár deviza a forgalomban lévő pénz mennyiségét növelte meg az állam, anélkül, hogy tényleges kibocsátás lett volna mögötte vagyis tényleges megtermelt jövedelem lett volna mögötte. Magyarul egy nagy hazugság volt az egész. Ráadásul inflációt gerjesztett, aminek nagy része az ingatlanárak felpörgésében csapódott le.

Amikor az állam adókkal elvonja ezt a plusz pénzt az emberektől és visszavásárolja az MNB-ben lévő devizát, hogy azt törlesztésre fordítsa, ezzel nemcsak arányaiban, hanem nominálisan is csökkenti az adósságot. Az MNB-ben lesz forint, csökkenő adósság és devizatartalék mellett - de akkor az MNB-nek ezt a forintot meg kellene semmisíteni, hogy az újra ne jelenjen meg a gazdaságban fedezet nélküli pénzként, jól értem?

Re: törölve

#592982 xmann Előzmény: #592978

Rosszul írtad. Ha frissen teremtett pénzből vesz állampapírt a kerbanktól, akkor nem csökken, hanem nő a forrásoldal ÉS az eszközoldal is. Eszközoldal a megvett állampapírral, forrásoldal a készpénz/kerbanki betét/állami betét vagy ezek valamiféle keverékével

Re: törölve

#592981 xmann Előzmény: #592978

A frissen teremtett pénz az lehet készpénz vagy számlapénz is. Ha állampapírt vesz az MNB azt valakitől veszi, vagy a kerbanktól, vagy az államtól. Mindkettőnek készpénzt ad érte, és mindkettő ezt visszarakja betétben hozzá.

tehát pl:

Eszköz +1000 mrd Ft magyar állampapír Forrás +1000 mrd Ft készpénz. Következő lépésben Ez a +1000 mrd Ft készpénz elköltődik, elkölti a kormány, és bemegy a kerbankba betétbe, a kerbank pedig berakja az MNB-hez, tehát végül:

Eszközök: +1000 mrd Ft állampapír

Források: +1000 mrd Ft kerbanki betét

Re: törölve

#592980 xmann Előzmény: #592975

Nem.

Az IMF hitelt az állam vette fel. A felvett eurót leváltotta az MNB forintra. Nyomtatott új forintot és azt adta oda az államnak. Kb olyan mintha egy pénzváltót üzemeltetne, aminek a hátsó szobájában van egy kis pénznyomda. Az állam bevitt vagy 15-20 milliárd eurót a pénzváltóba, ahol nyomtattak neki forintot, és ezt költötte el az állam.

Ezek a forintok az emberek zsebébe kerültek, a tiedbe is. A zsebedben lévő forint fedezete az euró, ami most pedig ott pihen az MNB trezorjában, képletesen szólva.

Tehát ha elvonod azt az eurót, akkor a zsebedben lévő forint fedezetét vonod el.

Re: törölve

#592978 Margaretta Előzmény: #592972

Igazad van, az általam bemásolt adatok Magyarország külf.követelései

http://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qse005c.html

A frissen teremtett pénz a forrásoldali forgalomban lévő készpénz?

Ugyanis, ha állampapírt vesz, csökken a forrásoldali forgalomban lévő készpénz, nő az állam betétje. Forrásoldal változása ekkor = 0. Eszközoldal marad.

Másik eset: vesz állampapírt a kerbankoktól, akkor ugyanez, hogy csökken a forrásoldali forgalomban lévő készpénz, nő a forrásoldali hitelintézeti betét. Ekkor sem borul a mérleg.

Re: törölve

#592975 prospero Előzmény: #592959

De mi lett az IMF hitellel?

Az államé volt az IMF hitel, amit az MNB forintosított mondjuk meglévő készpénz állományából, az MNB-é lett a deviza amit szabadon felhasználhat, hiszen az államé maradt a visszafizetési kötelezettség. Tehát az MNB-ben lévő devizát már nem terheli semmilyen kötelezettség, az egy szabad forrás, ami az MNB-é. Ugyanígy minden devizás államkötvényből eredő deviza amit az MNB váltott le az államtól forintért cserébe. Ezeken a tételeken már nincs kötelezettség, az az MNB-é, és akkor mégis szabadon felhasználható?!